בריאות

עלות הקמת מחלקה לנפגעי המלחמה בבית החולים: 30 מיליון שקל

מדיקל קר, בית החולים האינטגרטיבי בבת ים ישיק מערך חדש לשיקום צעירים בעלות של כ-30 מיליון שקל. המערך החדש, לחיילים ואזרחים פצועים במלחמה עד גיל 65,  יכלול עד כ-129 מיטות שיקום חדשות המהוות 12% מסך מיטות השיקום במדינת ישראל. המנכ"ל שאולי הרציק פז: "ללא מוטיבציה רגשית, הטיפול הפיזי לא יספיק"
מערכת ice | 
מלחמת חרבות ברזל (צילום דובר צה"ל)
בית החולים השיקומי אינטגרטיבי מדיקל קר, ישיק מערך חדש לשיקום צעירים למטופלים עד גיל 65 במהלך הרבעון הראשון של 2024. בפתיחת המערך הושקעו כ-30 מיליון שקל לבנייה והצטיידות, כך עולה הבוקר (שני) מהודעתו לתקשורת. האגף החדש יכלול 4 מחלקות שיקום שיתפרסו על פני 5,500 מ"ר ועוד מרכז טיפולי בשטח של 1,500 מ"ר. סה"כ עד כ-129 מיטות שהן 12% מסך מיטות השיקום במדינת ישראל יתווספו לאחר הפתיחה הנוכחית (המחלקה הרביעית נמצאת באישורים במשרד הבריאות). 
המהלך החדש לתוספת שיקום צעירים נעשה על רקע המחסור המשמעותי במיטות שיקום צעירים בארץ: על פי דוח משרד הבריאות שהתפרסם לפני מספר חודשים, בישראל קיימים רק  60 אחוזים ממספר מיטות האשפוז השיקומי הממוצע במדינות ה-OECD ועוד טרום פרוץ המלחמה הייתה תפוסה של 108% על מיטות השיקום הקיימות. שיעור מיטות השיקום נכון לסוף 2022 עמד על 0.3 מיטות בלבד ל-1,000 איש, לעומת ממוצע של 0.5 ל-1,000 איש במדינות המפותחות. המחסור קיים כמובן גם בשיקום צעירים כלומר יבוא לידי ביטוי בחוסר משמעותי בשיקום לרוב הפצועים של המלחמה בגילאים הצעירים עד גיל 65, דבר שעלול לפגוע ביכולת שלהם לחזור לחיים פעילים ועצמאיים ככל שניתן.  
לדברי מוטי קפלון סמנכ"ל השיווק במדיקל קר: "במהלך היום אנו מקבלים מספר רב מאוד של פניות מקופות החולים לאשפוז שיקומי של צעירים. כבר היום, מספר רב מאוד של חולים, ממתינים בבתי חולים כלליים למיטה במרכזי השיקום.." "השיקום", מסביר קפלון, "נחלק לשיקום קצר מועד של שבועות ספורים המתאים לפציעות מהמלחמה, כמו פגיעות אורתופדיות, פגיעות פלסטיקה וכוויות ופגיעות כירורגיות. זה המחסור העיקרי כרגע. תוספת של מיטות שיקום, תאפשר לחולים לחזור לשגרת חייהם במהירות.  בנוסף קיים גם שיקום ארוך טווח שעשוי להימשך שנים. הוא מתאים לסובלים מפגיעות ראש ומוח ופגיעות בעמוד השדרה, מחלקת מונשמים כרוניים ועוד". 

(צילום: מדיקל קר)
המחלקה החדשה אשר תפתח בתחילת 2024, תכלול בשלב הראשון 35 מיטות. בהמשך השנה יפתחו מחלקות אשפוז שיקומי נוספות אשר יוסיפו לבית החולים כ- 129 מיטות בסה"כ.  המחלקה תספק מענה שיקומי אינטגרטיבי המשלב בין טיפול פיזי, נפשי ורגשי למטופלים ובני משפחותיהם, מתוך ראיה של האדם השלם.

(צילום: מדיקל קר)
בראש המחלקה תעמוד ד"ר תמרה בראונר ותוביל את מערך השיקום במחלקות שיקום צעירים וגריאטרי ואת אשפוז היום בבית החולים. בראונר היא רופאת שיקום ורופאה פנימית אשאר שימשה מנהלת מערך השיקום בבית בלב עומר ומנהלת רפואית ארצית של שיקום בית הרופאה משמשת מדריכה קלינית באוניברסיטת בן גוריון בנגב. 

ד"ר יולי טרגר (freepik, יח"צ)
ד"ר יולי טרגר, יו"ר איגוד השיקום, ישמש יועץ רפואי בכיר להקמת מערך שיקום ואשפוז יום ויהיה אחראי על בניית מתודולוגיה שיקומית ובניית תהליכים רב מקצועיים במערכי השיקום
שיטת הטיפול האינטגרטיבית שיטת טיפול משולבת הנותנת מענה לקושי הרגשי לצד הטיפול בכשל הגופני ובכך מייעלת את תהליך הטיפול.

(צילום: מדיקל קר)
"ללא מוטיבציה רגשית להשתקם, הטיפול הפיזי בפציעה לא יספיק", אומר שאולי הרציק פז, מנכ"ל מדיקל קר. "לכן, מעגל השיקום השלם כולל טיפול ושיקום פיזי כמו פיזיותרפיה וטיפול תרופתי. אלו יוצעו במקביל לטיפול עמוק בבסיס הקושי הרגשי של המטופלים ובני משפחותיהם וטיפול בטראומה. הפרוטוקול הטיפולי משולב גם עבור בני המשפחה".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה