תקשורת ומדיה

המועצה לתכנון ולבנייה בקריאה לממשלה: "העניקו פטור למפוני העוטף"

המועצה הארצית לתכנון ולבנייה, בראשות הרב נתן אלנתן, המליצה היום (שלישי) לממשלה על תיקוני חקיקה בחוק התכנון והבנייה שייתנו מענה למפוני עוטף עזה 

מערכת ice | 
דיור בארץ (צילום shutterstock)
על מנת לתת מענה מהיר ויעיל, למפונים שפונו מבתיהם, כך שניתן יהיה להקים עבורם יחידות דיור ומבני ציבור, בלוחות זמנים מהירים ככל הניתן, מוצע תיקון לחוק התכנון והבנייה, אשר יסמיך את שר הפנים לתת צו עבור הקמת מבנים אלה בפטור מתוכנית ומהיתר.
מדובר בהקמת מבני קבע בבנייה מתועשת במקומות בהם ניתן יהיה לעשות זאת, זאת בהתאם לחוות דעת מקצועית של מתכנן המחוז. חשוב לציין כי עד היום, החוק אפשר הקמת מבנים יבילים בלבד.
במסמך שגיבש מינהל התכנון לגבי שיטות בנייה לשיקום בניינים שנפגעו במלחמת 'חרבות ברזל' בעוטף ישראל והצעות התעשייה לשיקום המרחב, נכתב כי "השימוש במבנים יבילים ארעיים מהווה פתרון הנדסי ואדריכלי נחות עבור שיכון המפונים, בהשוואה לפתרונות האחרים הקיימים".
מבנה הנבנה בשיטת בנייה מתועשת מורכב מיחידות תלת ממדיות שמיוצרות במפעל והרכבתו, נעשית בזמן קצר יחסית במקום. מדובר במבנה קבע באיכות גבוהה הכולל ממ"ד.
כמו כן, לאור מצב הלחימה השורר, והצורך החיוני, להקל ולקצר, ככל הניתן, את ההליכים ואת לוחות הזמנים, בכל הנוגע לבניית ממ"דים, מוצע, לבצע שני תיקונים בחוק, כהוראות קבועות, לפיהן, לא תהיה עילת תביעה לפי סעיף 197 (תביעת פיצויים) עקב אישור תוכנית שמטרתה היחידה היא לאשר הקמת ממ"דים, ובנוסף לא תקום חבות בהיטל השבחה עקב אישורה של תוכנית זו, בעת מימוש במכר.
נזכיר כי לאחרונה החליטה המועצה הארצית להעביר להערות והשגות תוכנית מיגון ארצית, המאפשרת הקמת ממ"דים במסלול מהיר, אשר תחול על כל הארץ ולא רק על יישובי הצפון בטווח של כ-9 ק"מ מהגבול.
כיום הקמת ממ"ד מתאפשרת בהתאם להוראות התוכנית החלה על המגרש שבו מצוי הבניין, וכל חריגה ממנה מחייבת הליך של פרסום הקלה. כלומר יש צורך להגיש לוועדה המקומית לתכנון ולבנייה בקשה להקלה אם נדרש לחרוג מקווי הבניין, כדי שיתאפשר להקים את הממ"ד. התיקון נועד לקצר את התהליך ולאפשר את הקמת הממ"ד בתוך חודשים ספורים.
 
תיקון חקיקה נוסף נוגע לעניין חובת פרסום הודעה על דבר הפקדת תוכנית באמצעות שלט, ובכלל זה חובת פרסום על גבי שלט. לאור מצב הלחימה, קיימים מצבים בהם הפרסום על גבי שלט איננו אפקטיבי דיו, לאור העובדה שרבים מהתושבים עזבו את בתיהם בשל המלחמה. לפיכך, יוסמך יו"ר מוסד התכנון לקבוע דרכי פרסום נוספות לעדכן את התושבים.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה