דעות

הגיע הזמן להיפרד מהעובדים הפלסטינים ולהבין שההודים טובים ליהודים

חובה על הענף להחליף דיסקט, להתאים עצמו למציאות המשתנה לבסס את העבודה על עובדים זרים ו/או ישראלים ולחדול להיות בן ערובה בידי עובדים פלסטינים, על כל בעיות הביטחוניות המשתמעות מכך | טור בלעדי ממשה נחום, נשיא לשכת הקבלנים בישראל
משה נחום נשיא לשכת הקבלנים (צילום סטודיו פלורין קאלין)
מדינת ישראל נמצאת באחת השעות הקשות בתולדותיה. מלחמה ארוכה, אכזרית, עקובה מדם ומתישה. ישראל נלחמת בזירות רבות, קרובות ורחוקות. שוב מתחוור שרבים עדיין רואים ביהודים נטע זר בארצם המובטחת.
למלחמה משמעויות ותוצאות רבות. אחד התנאים לניצחון היא כלכלה איתנה שממנת את המלחמה. אנו, הקבלנים בישראל, מלבד התרומה של רבים וטובים מאתנו בשירות המילואים בכל חזיתות הלחימה, רואים כערך מרכזי וחשוב להילחם על פעילות אתרי הבנייה והנעת גלגלי הענף על מנת לחזק את כלכלת ישראל.
מאז ה-7.10.23 ממשלת ישראל הטילה סגר על עובדי השטחים שנמשך עד היום. לפיכך, כ-65,000 עובדים, רובם חיוניים בעבודות "רטובות" נעדרים מאתרי הבנייה. מיקומם על הציר הקריטי של הפעילות הענפית, שיתקה את רוב אתרי הבנייה בישראל וגרמה לנזק אדיר. ממשלת ישראל קיבלה שורת החלטות שכללו הגדלה מאסיבית של כוח אדם זר לענף הבנייה, מתן רישיונות להקמת תאגידי כוח אדם נוספים,  והסרת חסמים שיקלו על הבאת עובדים זרים שיאיישו את העבודות ה"רטובות".
לאחרונה אנו עדים לרכבת אווירית של עובדים זרים המגיעים בעיקר מהודו ומאיישים את העבודות ה"רטובות". הגם שמדובר באלפים בודדים והמחסור הוא בעשרות אלפים, הרי שגלגלי הענף מתחילים לנוע וזרם העובדים שמגיעים מתגבר. מתברר שאין מדובר באירוע סתמי אלא RESTART "על מלא" של כל מה שידענו והכרנו עד היום.

מצד אחד, נראה שהבחינות לעובדים בארצות המוצא היו "חובבניות" בלשון במעטה. רוב העובדים אינם בעלי מקצוע בענף, והקשר שלהם למלאכות הבנייה רופף. רבים השתלחו במערכת ומפעילים לחצים אדירים להחזיר את עובדי השטחים למעגל העבודה. ואולם מן העבר האחר, התברר שההודים, בשונה מהסינים, המולדבים ויתר האומות המספקות לנו עובדים לענף הבנייה, שולטים לעילא ולעילא בשפה האנגלית, ממושמעים להפליא, מסודרים, חרוצים, בעלי אופי חיובי וחייכני, בעלי אסתטיקה ראויה לקנאה, חדורי מוטיבציה להצליח ולהוכיח את כשירותם.
על כן, איש מאיתנו לא הופתע כאשר לאחר הכשרה מקצועית אינטנסיבית של שבועות ספורים, דרך לשכת הקבלנים, אנו מקבלים משובים חיוביים של קבלני בניין שמרוצים מהעובדים ההודים. זאת ועוד, נוכח הגדלת המכסות והגדלת מספר תאגידי כוח אדם אנו עדים לתחרות משוכללת אשר מוזילה את מחיר העסקה לשעה לרמות של 75 שקלים (עלות מעסיק כולל מגורים ונסיעות). ירידה של 40% בהשוואה לאוקטובר 2023.
העובדה שהעובדים הזרים מתעקשים לעבוד 10 שעות מידי יום מקצרת את משך הביצוע. עד כה אין עדיין עדויות על עובדים הודים המפעילים לחץ על מעסיקים לקבל "תקבולים נוספים" בדרכים עקלקלות, עובדה המציינת פעילות נפסדת בלתי מדווחת שגורמת למדינה לנזק ממשי.
מכל הסיבות ויחד עם לקחי ה-7 באוקטובר 2023 אני סבור שחובה על הענף להחליף דיסקט, להתאים עצמו למציאות המשתנה לבסס את העבודה על עובדים זרים ו/או ישראלים ולחדול להיות בן ערובה בידי עובדים פלסטינים, על כל בעיות הביטחוניות המשתמעות מכך. העולם בכלל והודו בפרט, יכולים למלא את כל צרכי הענף לעילא ולעילא. לשכת הקבלנים סימנה מטרה לפעול להכשיר מקצועית את עובדי הבניין הזרים במימון משולב של המדינה, ההסתדרות הלאומית, תאגידי כוח אדם ומעסיקים. כך נבטיח גרעין איכותי זמין ויעיל שיניע את גלגלי הענף לטובת העוסקים והמדינה.
ולסיום אזכיר, שהן ישראל והן הודו השתחררו מעול השלטון הבריטי באותו שנה, הודו מהווה כיום מעצמה עולמית ובתת היבשת ההודית מתגוררים כ-1.5 מיליארד בני אדם, יותר מאשר בכל מדינה אחרת, ומעבר ליכולתה הגרעינית, היא גם מעצמת הייטק ואחת הידידות היותר טובות שלנו, ובמיוחד בעת הקשה הזאת ומהווה משקל נגד לא מבוטל לסכנת האסלאם הקיצוני, סכנה ליציבות העולמית, קל חומר בסביבתנו הקרובה.
הכותב: משה נחום, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי חברת בנייה "גאות השקעות"
תגובות לכתבה(9):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  צודק. שהפלסטינים ילכו לעבוד אצל מי שמצדיק את הטרור שלהם
  להציף את האמת 06/2024/21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ושיתפוצצו יחד מחובקים
  סגור
 • 7.
  מוזר שאפילו בממשלה לא מכירים את הציטוט הזה!!!!
  אנצי!!!! 06/2024/19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כל המשים על עצמו שיעסוק בתורה ולא יעשה מלאכה ויתפרנס מהצדקה,הרי זה חילל את השם וביזה את התורה וכיבה את מאור הדת וגרם רעה לעצמו ונטל חייו מהעולם הבא.לפי שאסור ליהנות מדברי תורה בעולם הזה-הרמב"ם!!!!
  סגור
 • 6.
  הגיע הזמן
  צדק 06/2024/18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סוף סוף ירד האסימון .
  סגור
 • 5.
  צריך לדבר לחרדים בשפתם!!!!
  אנצי!!!! 06/2024/18
  הגב לתגובה זו
  1 0
  כל החרדים מכירים את הפסוק:אם אין קמח אין תורה-פרקי אבות.מי שלא יודע מה זה אומר אז הפירוש אומר שקודם עבודה ואחר כך תלמדו תורה בזמנכם החופשי!!!!
  סגור
 • 4.
  הרבה שנים הבאת העובדים הפלסטינים שחררה לחץ שלאצלם.
  יוסי 06/2024/17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הלחץ שם של פרנסה מבעבע. והשאלה להיכן הלחץ יתנקז. אפשרות אחת יתחילו לחפש עבודות באיזור, כמו ירדן מצריים ששם הם פחות רצויים או רחוק יותר כמו אצל המפרציות שזה מעולה עבורנו. אבל קיימת האפשרות שהיאוש יביא להתקוממות כנגד ישראל כי כשאין מה להפסיד עושים מעשים שלא היו עושים אחרת. אני חושב שמה שיקרה זה שילוב של השניים. הרבה יחפשו עבודה באיזור .אבל מספיקים המעטים שיתקוממו נגדנו לגרום לכאב ראש אדיר למערכת הביטחון,ונזק ממשי לאזרחים.
  סגור
 • 3.
  ראיתה את הרמה של העובד ההודי?
  Nero 06/2024/17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הצהרה מעט מנותקת, כדאי שתסובב באתרי בניה ותלמד מקרוב על האיכות הירודה של הבנאי ההודי
  סגור
 • ובנאי פלשתיני טוב יותר? (ל"ת)
  שלי 06/2024/26
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  לעולם לא עוד עובדים תומכי טרור כל העיר והשכונה נגדם
  ראובן 06/2024/17
  הגב לתגובה זו
  2 0
  היום אי אפשר גם אם רוצים להביא עובדים פלשתינים כי תומכי בן גביר ישר באים ומסבירים שהם יחסמו את הכניסה לאתר הבנייה מי שרוצה לבנות שיביא רק עובדים זרים ובסוף זה ישתלם יש מליארד סינים ומליארד הודים מי צריך תומכי טרור
  סגור
 • 1.
  גם הפלשטינים יגוללו כי ילכו חעבוד בכווית
  חיים8 06/2024/17
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חחחחח win win
  סגור