דעות

העיר המתוכננת בישראל: גבעתיים תתחדש – אבל בתנאים שלה

העיר השנייה בצפיפותה בישראל משוועת להתחדשות עירונית מתוכננת, יעילה וצופה פני עתיד – המביאה בחשבון את מגוון האתגרים והצרכים. אישורה של תוכנית מחליפת תמ"א 38 בימים האחרונים הוא נדבך חשוב בתהליך, ומספק ודאות לתושבים וליזמים, ובשורה לזוגות הצעירים

רן קוניק, ראש עיריית גבעתיים (צילום רמי זינגר)
מה לא אמרו על גבעתיים בעשור האחרון בהקשר של התחדשות עירונית? טענו שאנחנו נגד התחדשות עירונית, נגד תמ"א 38, שאנו מקשים ומעכבים ללא צורך, מייצרים תוכניות לא כלכליות ועוד ועוד. החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה לפני כשבוע, על אישור תוכנית מחליפת תמ"א 38 לגבעתיים, הוכיחה שהמציאות היא בדיוק הפוכה. גבעתיים רוצה לקדם התחדשות עירונית, אבל באופן מתוכנן, יעיל, ולא פחות חשוב – מתוך ראייה כוללת ומבט צופה לעתידה של העיר.
בתוך כך, גבעתיים של היום הפכה לעיר המתוכננת במדינה. אין בה מטר אחד שאין לגביו ודאות ומידע על מה שניתן לעשות בו ומה לא. למעשה, עם מאפיינים עירוניים כמו של גבעתיים, אין לנו ברירה אחרת. גבעתיים היא העיר השנייה בצפיפותה בישראל. מרבית השכונות בה הן ותיקות, אין לנו שטחים פנויים או עתודות קרקע לפיתוח. רוב הכנסות העיר, הדלות יש לומר, מגיעות מארנונה למגורים – זאת לעומת ערים שכנות עשירות, שהתברכו בשטחי תעסוקה ומסחר נרחבים. לצד כל אלה, גבעתיים הלכה ונהייתה אטרקטיבית, משכה וממשיכה למשוך אוכלוסייה צעירה במקביל לצמיחה דמוגרפית טבעית, מה ששינה באופן דרמטי את צרכי התושבים – ובהתאם את גם הצרכים העירוניים.
 

בימים האחרונים אושרה כאמור התוכנית המחליפה את תמ"א 38 לגבעתיים. מדובר בתוכנית לפי סעיף 23, המגדירה באופן ברור את כללי התכנון והבנייה באזורים בהם העיר מבכרת או מאפשרת התחדשות בניינית ולא מתחמית. תכנית זו מצטרפת לתוכניות הגדולות בעיר, שחלקן אושרו וחלקן בהליכי אישור מתקדמים. בשורה התחתונה, התוכנית מאפשרת לקדם התחדשות עירונית תחת מתווה מאוד ברור, שמשכלל את כלל הצרכים והאתגרים העירוניים.
על שתי דרישות חשובות התעקשנו כעירייה בתוכנית זו. הראשונה, היא שמירה על מבטי הנוף הייחודיים הניבטים מגבעת קוזלובסקי. דרישה זו חייבה אותנו להגביל את גובה הבניינים שייבנו למרגלות "מצפור השלום", מתוך הבנה שהמבט הנצפה מהגבעה הכי גבוהה בגוש דן, הוא מסימני ההיכר של גבעתיים ומנכסיה החשובים והייחודיים של העיר. בנושא זה, ביקשנו לייצר בנייה מדורגת, שתשמור על המבטים מהמצפור, אך הוועדה המחוזית קיבלה את עמדתנו באופן חלקי בלבד. בהתאם לכך, ומתוך אחריותנו וחובתנו לשמירה על הנכס, בשבועות הקרובים נערוך בדיקה מדוקדקת נוספת ונחליט כיצד לפעול בנושא.

גבעתיים. "יש איזון בין התחדשות בניינית להתחדשות מתחמית" (צילום Shutterstock) 
הדרישה השנייה, הייתה בעניין הותרת שיקול הדעת וסמכות ההחלטה בידי הוועדה המקומית בדבר היכולת להגביל את מתן היתרי הבנייה למיזמי התחדשות בניינית. במקרים בהם הוועדה המקומית תסבור כי מתחמי פינוי-בינוי הגדולים – אשר מהווים את המקור לייצור שטחים לבניית מוסדות חינוך וציבור ושטחים פתוחים – אינם מתקדמים במקביל, ובכך מונעים את היכולת של העירייה לדאוג לתושביה לתשתיות הולמות ובעיקר את יכולתנו לספק מענה לחינוך ילדי העיר, תוכל הוועדה לסרב לתת היתר בנייה.
אישור התוכנית מעניק לגבעתיים נכס משמעותי וחשוב: ודאות, על כל המשתמע מכך – הן לתושביה והן ליזמים המבקשים לעבוד בשטחה. מעבר לכך, היא מאששת את החזון של גבעתיים ומאפשרת לזוגות צעירים להמשיך ולהגיע לעיר, לאור תמהיל הדירות המחייב גם בנייה של דירות קטנות – מהלך משלים למיזם פורץ הדרך של דיור להשכרה ארוכת טווח שאנחנו מקדמים בעיר.
במהלך השנים בה קודמה התוכנית התמודדנו עם לא מעט לחצים, לאור העובדה שנאלצנו להקפיא את הוצאת ההיתרים באזורים מסוימים בעיר עד לאישור התוכנית, וכתוצאה מהחלטות שקיבלנו עם התקדמות הליך התכנון בנוגע להיקף הזכויות, מספר יחידות הדיור, גובה הבניינים ועוד.
כעת, משאושרה התוכנית לפי סעיף 23 ולאור קידומן של תוכניות גדולות באזורים נרחבים בעיר, יש איזון בין ההתחדשות הבניינית לבין התחדשות המתחמית, כאשר בחלק ניכר מהאזורים ניתנת בחירה בין שני מסלולי התחדשות אלו. כאשר ההיגיון בבנייה פחות צפופה, במתחמים, גם אם המחיר הוא בעלייה לגובה, הובן והופנם, החלו בעלי דירות ויזמים לפעול במלוא המרץ כדי לקדם את ההתחדשות בסביבתם.
מילה טובה ואף יותר, חייבת להיאמר לוועדה המחוזית, לכל בעלי התפקידים שליוו אותנו בשנים האחרונות, ובפרט ליו"ר הנוכחי ערן ניצן ולמתכנן המחוז אדר' ארז בן אליעזר, על שיתוף הפעולה, על ההבנה לאתגריה של העיר ועל קידום מהיר ואינטנסיבי של התוכניות שלנו בכלל ושל התוכנית לפי סעיף 23 בפרט.
הכותב, רן קוניק, הוא ראש עיריית גבעתיים.
תגובות לכתבה(33):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 26.
  העיר שהפכה להיות מוזנחת
  אסנת 02/2024/16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ובינתיים כשמדברים גבוהה גבוהה..... גבעתיים היא עיר מאוד מוזנחת וככ לא מטופחת . מדרכות שבורות ומסכנות חיים , רחובות לא נקיים, אין דאגה ואכפתיות לותיקי העיר. העסקים לא פורחים ולא מזמינים. בקיצור אכזבה גדולה.... חבל !!! לא מ
  סגור
 • 25.
  תנאים של כניעה ?
  יוסי 02/2024/13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תנאים של כניעה לבעלי ההון ? תכניות פניוי בנוי להפיכת גבעתיים למדבר של מגדלי ענק היא בעיה לדורות .
  סגור
 • 24.
  לא מגיע לקרסוליים של ראשי עיר קודמים שהקימו את העיר (ל"ת)
  פלנט 02/2024/13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 23.
  גבעתיים בדרך להיות העיר הצפופה בישראל
  דן 02/2024/13
  הגב לתגובה זו
  1 0
  רק קוניק יצליח להביא את גבעתיים להישג המפוקפק לגרום לגבעתיים להיות העיר הצפופה בישראל !!
  סגור
 • 22.
  גבעתיים
  נאוה 02/2024/12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ראש עיר הכי עצלן לא קדם את הבנייה יותר מעשור, שילמד מכל ראשי הערים שעובדים במרץ ורואים בנינים חדשים לאחר פינוי בינוי! די הערים
  סגור
 • טען עוד
 • 21.
  לא אמר כלום חחחח (ל"ת)
  גדעון 02/2024/12
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 20.
  העיר הכי עמוסת כלבים וקקי וסירחון של כלבים, מגעיל (ל"ת)
  העיר 02/2024/12
  הגב לתגובה זו
  2 2
  סגור
 • 19.
  מ4ז קוניק ירקנים כמו בשוק, הכל מטונף, עיר מגעילה (ל"ת)
  ק 02/2024/12
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • 18.
  תוכנית שלא פוגשת את רצון הדיירים
  אלי 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  9 0
  ולכן תישאר על הנייר ובמגירה. היא שופעת חזירות של העיריה
  סגור
 • 17.
  איטי... איטי מדי, ולכן זו הקדנציה האחרונה שלך
  אחת אחת עבור 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  12 0
  בושה וחרפה שאתם אונסים בעלי דירות שיתנו לכם 50% מהשטח שלהם ודטחסים אותם לבניינים מפלצות של מעל לשלושים קומות. בושה וחרפה שאתם נותנים לבעלי הדירות לנהל את זה- גם ככה קשה לארגן ולגבש בניין אחד לתמ"א ואנחנו נאלצים לעשות את זה עם 5 או 6 בניינים שיתאחדו- כדי שלעירייה יהיה 50% מהקרקע שלנו. בינתיים אין לנו ממדים או חניה, כשמעבר לכביש בכל שבוע צצים בניינים חדשים של תמא- אותם לא אנסתם וגנבתם. בושה וחרפה שרק ילדים שנמצאים בגן או בית ספר עם שטח ממוגן זוכים לחינוך בעיר הזאת, ומי שלא נשאר בבית- למשהו מהעירייה אכפת מהילדים או מהפרנסה של ההורים? איך יכול להיות שבשמעוני או בגן זהבן הכל מתנהל כרגיל? אני משלמת מיסים בדיוק כמוהם. בית ספר ברנר- התעקשת לבנות עוד בניין בידיעה שאין מספיק שטח ממוגן, ואת הבניין בניתם ללא שטח ממוגן כי המקלט לא מספיק חזק. איזה חלם. פשוט בושה. אפרופו הבניין בברנר- עדיין לא הסתיימה הבניה - בושה שלא סוגרים עם הקבלן זמנים לסיים את העבודה. ביולי אוגוסט יכלו לעבוד עד 20:00 בערב, אבל הרי לא ממש אכפת לכם שכל היום קודחים לילדים בראש. חבל כי הצבעתי לך, אבל גם לי יש גבולות.
  סגור
 • 16.
  יש שעות שבהן אסור להיכנס לגבעתיים. (ל"ת)
  מלכודת פתאים 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  8 0
  סגור
 • 15.
  זה סופה של גבעתיים
  לינדה 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  11 1
  לוקח 40 דקות לצאת מהעיר הקטנה והפקוקה הזאת בבוקר, והבחור מחמיא לעצמו על התכנית לשלש את כמות התושבים בעיר. די- אין יותר מקום בעיר. מספיק לאשר תכניות. האוכלוסיה נהדרת, אבל הגיע הזמן לעבור מפה..
  סגור
 • 14.
  ראש עיר טיפש ומטופש שהרס את העיר (ל"ת)
  ארי לוין 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  12 0
  סגור
 • נכון, הביא מלא צעירים בטלנים ולקהילה הוותיקה אין מקום (ל"ת)
  חח 02/2024/12
  הגב לתגובה זו
  4 1
  סגור
 • 13.
  גבעתיים עיר מוזנחת (ל"ת)
  דנ 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  9 0
  סגור
 • 12.
  התושבים בגבעתיים רוצים שינוי, בבחירות אצביע לטלי ארגמן
  רונית שוורץ 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  5 1
  התושבים בגבעתיים רוצים שינוי, בבחירות אצביע לטלי ארגמן במפלגת גבעתיים אחת
  סגור
 • חח די להצחיק (ל"ת)
  זכי הפסיכיאטר 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 11.
  טלי ארגמן תותחית יש מצב גדול שהיא תיבחר
  ספיר רובין 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  5 2
  טלי ארגמן תותחית יש מצב גדול שהיא תיבחר
  סגור
 • המצחקקתכן כן עוד דקה תיבחר נו די (ל"ת)
  זכי הפסיכיאטר 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 10.
  גבעתיים אטומה וקוניק רוצה להרחיב את אטימותה באטימות שלו
  תושב גבעתיים 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  13 0
  כל בנייה בגבעתיים מעל לכפולה היא אסון לדורות . קוניק רוצה לחבר כמה ביניינים כדי לפתוח מפעל סרדינים ואז לשלש ולרבע את מספר הדיירים כדי ליצר קטסטרופה בדיור .
  סגור
 • 9.
  כן
  יוסי 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  5 0
  רוצים בכצנלסון לצמצם את הכביש בשביל נתיב לאוטובוס ונתיב לאופניים ואז לא יהיה חניה לתושבים תוכנית מםגרת
  סגור
 • 8.
  זו תוכנת מאוד כוחנית שהעירייה משתלטת על שטחים בכוח (ל"ת)
  תמיר 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  11 0
  סגור
 • 7.
  נשמע כמו עוד מסמר בארון יזמים לא יגיעו , רן הבתים מתפרק (ל"ת)
  יואב 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 6.
  אבל תושבי העיר לא מעוניינים בכל "הטוב" הזה
  קליאו 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  11 0
  תעזבו אותנו בשקט. למה צריך להתרחב, לגדול, להוסיף עוד יחידות דיור ולהגדיל את הצפיפות? אתם מנסים להתחרות בבני-ברק? העיר היא מה שהיא עכשיו, והתושבים הנוכחיים הם אלה שצריך לדאוג להם. תתחילו סוף סוף לנקות את הרחובות כמו שצריך, סלקו סוף סוף את האופניים החשמליים מהמדרכות, סדרו חניונים גדולים מתחת לגנים ולפארקים, ועוד. זאת העבודה שלכם, לא מירור חייהם של תושבי העיר הנוכחיים.
  סגור
 • צודק מאד.תנו לחיות בשקט!
  דייר מהרצוג 02/2024/13
  הגב לתגובה זו
  0 0
  גם את הרצוג הירוק השקט, בכוונתו להרוס.
  סגור
 • יש לך דירה...
  מוטי 02/2024/12
  הגב לתגובה זו
  0 1
  יש לך דירה אז אתה מתנגד שייבנו עוד דירות...
  סגור
 • 5.
  אחלה קוניק - אחלה גבעתיים (ל"ת)
  תל אביבי טיפוסי 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  0 8
  סגור
 • 4.
  ראש עיר פלצן ומתנשא. (ל"ת)
  בורוכוב 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  11 1
  סגור
 • ראש עיר יחיד שחא יוצא החוצה לתושבים, מגעיל שיעוף קיבינ (ל"ת)
  נכון 02/2024/12
  הגב לתגובה זו
  3 0
  סגור
 • 3.
  אין על קוניק מס 1
  זכי הפסיכיאטר 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  0 13
  זה היה מחויב
  סגור
 • 2.
  צעירים- חפשו תמורה טובה יותר למחיר! גבעתיים עיר יקרה
  יקרררר 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  10 0
  מחירי הדירות והשכירויות בשחקים, ארנונה גבוהה וכל זה ממש ללא תמורה. אם אתם משלמים כדי ללכת לפאב בכצינלסון אז מגיע לכם לשלם יקר. מעבר לזה לא תקבלו דבר נוסף מעבר למה שמקבלים בעיר אחרת ולהגיד שהיא קרובה לת"א זו לא סיבה
  סגור
 • 1.
  יישר כח, רן קוניק, תודה. (ל"ת)
  אתי 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  1 10
  סגור
 • הרחבת הכבישים בעיר
  אבי 02/2024/11
  הגב לתגובה זו
  5 0
  על כל 100 משפחות מגיעים 1000 משפחות לכל משפחה יש 2 רכבים והפקקים שלא נגמרים
  סגור