כסף וצרכנות

אסם, יוניליוור ושסטוביץ: ניר ברקת חושף את החברות שברשימה השחורה

לאור גל התייקרויות נרחב במשק, שר הכלכלה זימן את נציגי חברות המזון הגדולות במטרה להגיע איתן להסכמות על הקפאת המחירים. בסופו של דבר המטרה הושגה, אם כי לא כל החברות נענו לדרישה ובעקבות כך נכנסו ל"רשימה השחורה". ברקת צפוי לעדכן בהמשך על הצעדים שיינקטו כנגדן 

מערכת ice |  3
ניר ברקת (צילום פלאש 90/ יונתן זינדל)
על רקע גל התייקרויות נרחב במשק, שר הכלכלה ניר ברקת ניסה להגיע להסכמה עם ענקיות המזון ובכך להוביל להורדת מחירים - אך הדבר נתקל בחוסר מענה מצידן של חלק מהחברות. כעת, פורסם כי השר הגיע להסכמות נרחבות על הקפאת מחירים גורפת בזמן המלחמה, ובמקביל פרסם "רשימה שחורה" של אלו שלא נענו ליישר איתו קו.
בין החברות הגדולות אשר הסכימו להקפאת המחירים, נמנות: שטראוס, תנובה, טמפו, החברה המרכזית למשקאות קלים, סלטי שמיר, דיפלומט, וסוגת. למעשה סוכם על הקפאת עליות מחירים עתידית, מבצעים על מחירים שכבר עלו ומבצעים על מוצרים נוספים. מנגד, החברות שנכנסו לרשימה השחורה הן: אסם, שסטוביץ, ויסוצקי, יוניליוור, יכין, ויליפוד, בית השיטה, אחוה וזוגלובק.
 

שר הכלכלה ניר ברקת מסר: ״אני רוצה להודות לחברות שהצטרפו ליוזמה באופן וולנטרי והגיעו עימי להסכמות על הקפאת מחירים. זהו מהלך תקדימי המבקש לקדם את ערך הסולידריות המשקית בתקופת המלחמה. עוצמתו של המהלך היא בעובדה שהוא וולנטרי והשוט היחידי העומד מנגד הוא משפט הציבור. תכליתו של המהלך היא להעצים את כוחו של הצרכן הקטן ולשמש כשליחו אל מול הגופים החזקים במשק וכן לעקוף מכשולים רגולטוריים ובירוקרטיים״. 
עוד הוסיף השר: ״לצערי, ישנן חברות אשר סירבו ליד המושטת ובחרו להתנתק מהאלונקה לטובת המשך עשיית רווח תוך פרימת הסולידריות המשקית בזמן מלחמה. חברות אלה נכנסות באופן אוטומטי לרשימה השחורה עם פקיעתו של האולטימטום. בימים הקרובים נעדכן באשר למהלכים שיופעלו נגדם״. 

"מהלך תקדימי שמקדם סולידריות בתקופת המלחמה", ניר ברקת (קרדיט: פלאש 90/ אנה קפלן, pixabay)
ההסכמות הוולנטריות של החברות הן תקדימיות במשק וההגעה אליהן הייתה מורכבת. חלק מהחברות הן ציבוריות ולכן מדובר בהסכמה הדורשת הסכמת דירקטוריונים וייעוץ משפטי. מצד החברות הפרטיות, מדובר בהסכמה מחייבת שיש בצידה הפסד כספי משמעותי במיוחד נוכח העלייה בתשומות הייצור במשק וכן אי הוודאות המשקית כתוצאה מהורדת דירוג האשראי.
משסטוביץ' נמסר בתגובה: "לא היינו במגע בקשר להסדר. למדנו עליו מהפרסומים בתקשורת ועם זאת, אנחנו מודיעים כי אנחנו מצטרפים אליו".
תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  חחחח הקפאת מחירים עתידית
  ... 02/2024/16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כמו להגיד לאנס, זהו מעכשיו לא לאנוס יותר. אנסו אותנו וזה ההסכם? איפה היית עד עכשיו? בתוך 4 חודשים קפיצהשל 20%. היה ברור שלא באמת תעשה כלום. הממשלה שלך עסוקה מדיי בעסקאות כדי להמשיך לצוף
  סגור
 • 2.
  המדינה נסחטת באיומים
  יקר לי 02/2024/14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בנקים ערוצי תקשורת רשתות מזון ,גרמנים של פעם וגרמנים של היום.
  סגור
 • 1.
  יוני שסטוביץ הגנב צריך עוד מיליארד
  מדינת 10 המשפחות 02/2024/14
  הגב לתגובה זו
  0 0
  טפו שודדים חלאות
  סגור