כסף וצרכנות

ענקית הממתקים תומכת בפוטין? "מנסים לא להיכנס לעימותים"

על רקע נטישה המונית של מותגים מערביים, מונדלז ממשיכה לפעול ברוסיה. הפעילות הרוסית של מונדלז תרמה בשנה שעברה 2.8% להכנסות. המנכ"ל דרק ואן דה פוט: ומי שעוזב נענש. זה ברור". החברה, שמותגיה כוללים את אוריאו, מילקה וקדבורי, מעסיקה 2,700 עובדים ברוסיה ומפרנסת 10,000 חקלאים
מערכת ice | 
ענקית הממתקים תומכת בפוטין (צילום shutterstock)
שנתיים לאחר הפלישה הרוסית לאוקראינה, ענקית הממתקים מונדלז ממשיכה לפעול במדינה, על רקע נטישה המונית של מותגים מערביים, בהם מקדונלד'ס, סטארבקס ונייקי. לדברי המנכ"ל דרק ואן דה פוט, למשקיעים אין שום בעיה מוסרית עם המשך הפעילות של חברות ברוסיה. בריאיון ל"פייננשל טיימס" הוא אמר כי בעלי המניות לא הפעילו לחץ לעזוב את המדינה.
"אני לא חושב שלמשקיעים אכפת מהבחינה המוסרית. אם קיימת פעילות עסקית חשובה ברוסיה, הפגיעה בחברה תהיה עצומה, ומערכת השיקולים משתנה", ציין. הפעילות הרוסית של מונדלז תרמה בשנה שעברה 2.8% להכנסות, ירידה מ-4% ב-2022. לדברי ואן דה פוט, מספר קרנות באירופה הציפו שאלות לגבי העסקים, "אך לא התקבלה שום בקשה מאף משקיע לעזוב את רוסיה". בעלי המניות הגדולים כוללים את קרן ונגארד, בלאקרוק וקפיטל גרופ. שלושתן סירבו להגיב. 
 
עוד בריאיון ואן דה פוט ציין כי החברות שעזבו את רוסיה למעשה העבירו את נכסיהן ל"מקורבים" של הנשיא פוטין, כך שהן בעצם מזינות את מכונת המלחמה יותר מאשר מונדלז. "מעניין מה עלה בגורל החברות שנמכרו, מי קיבל אותן ומה הם עושים עם הכסף שאותן חברות מייצרות? כל החברות הועברו לחברים של פוטין".
 
"ואתם יכולים להיות בטוחים שהכסף שהן מייצרות משמש למימון המלחמה הרבה יותר מהמסים שלנו", ציין. כך, למשל, בקיץ החרים הקרמלין את פעילותן הרוסית של דנונה וקרלסברג והעבירה ל"ניהול זמני". בשבוע שעבר אף דווח כי דנונה נערכת למכור את הזרוע הרוסית לחבר ההנהלה המקומית שנכפתה עליה, המקורב לאחיינו של נשיא צ'צ'ניה רמזן קדירוב.
 
לפי ואן דה פוט, אין ספק שהרשויות ברוסיה מנסות למנוע נטישה של חברות מערביות. "אנחנו מנסים שלא להיקלע לעימותים או לצאת בהצהרות גדולות, ופשוט לנהל את העסקים שלנו", הסביר. "במקרה של דנונה וקרלסברג, הן הכריזו על כוונתן למכור את הפעילות, ומי שעוזב נענש. זה ברור". מונדלז, שעם מותגיה נכללים אוריאו, מילקה וקדבורי, מעסיקה 2,700 עובדים ברוסיה ומפרנסת 10,000 חקלאים במעגל הרחב יותר. לפי ואן דה פוט, החברה אומנם מכרה פחות מוצרים ב-2023, אך הגיעה לרווחיות גבוהה יותר בשל קיצוץ בהשקעות.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה