השוק

בנק אוף אמריקה בתחזית לכלכלת ישראל: כך תיראה האינפלציה

ע"פ תחזית הכלכלנים, ישראל תסיים את השנה הנוכחית בגירעון תקציבי של 6.5%, בדיוק כפי שהעריכו בתחזית הקודמת שפורסמה. עם זאת, הם מציינים כי הדבר עשוי להשתנות במידה והמלחמה תתרחב בזירה הצפונית. וגם: האינפלציה תזנק עד 2.8%, ותרד בחזרה רק בשנת 2026
מערכת ice |  2
מפת ישראל (צילום shutterstock)
רק לפני כחודשיים כלכלני בנק אוף אמריקה פרסמו תחזית (יחסית) חיובית בנוגע למסוגלות הכלכלה והמשק הישראלי להתמודד עם המלחמה, אך כעת נראה כי הם מעט פחות אופטימיים. אז מה הייתה ההערכה בעבר, מה העדכון שערכו בבנק – ומה הגורם שעשוי להפוך את הקערה על פיה?
בבנק העריכו בחודש אפריל כי ישראל תסיים את שנת 2024 בגירעון תקציבי בשיעור של 6.5%. כעת הם אמנם משאירים את הנתון כפי שהוא, אך מוסיפים הערה – הדבר כרוך בהתפתחות המלחמה, כשהרמיזה היא שהסלמה חריגה בצפון שתוביל ללחימה נרחבת מול חיזבאללה עשויה להשפיע משמעותית על התחזית הזו.
מבחינת הריבית והאינפלציה, הבנק פחות אופטימי מכפי שהיה בעבר. "עלייה מחודשת בביקושים, מטבע חלש ומסים גבוהים מעלים את האינפלציה, בזמן שההיצע ממשיך להיות מוגבל". רק לאחרונה פורסם כי משרד האוצר מבקש להטיל גזרות כלכליות חדשות במטרה להתמודד עם ההוצאות הכלכליות הנרחבות של ישראל, ובבנק מציינים כי הדבר עשוי להקפיץ את האינפלציה. לטענתם, האינפלציה תעמוד על 2.7% במהלך השנה הנוכחית, היא תעלה ב-0.1% ב-2025, ותרד ל-2.3% רק בשנת 2026.
לסיכום, ניתן לסכם את תחזית הבנק כאופטימית - אך תלויה לחלוטין בהתפתחות הלחימה. כל שינוי שיכלול הסלמה עשוי לגרור תחזית שלילית יותר, אך הבנק אכן מאמין ביכולתה וחוזקה של ישראל להתמודד עם נטל המלחמה במישור הכלכלי.
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  לגבי אינפלציה
  אמיר 06/2024/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בלישכה מרכזית לסטטיסטיקה כבר עתה יודעים שיעור אינפלציה לשנת 24 בלי קשר למצב במציאות.
  סגור
 • 1.
  ומהי התחזית של בנק אופ אמריקה לכלכלת ארה״ב ? (ל"ת)
  Yif 06/2024/24
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור