השוק

לפני 13 שנה: הקריסה הגדולה בהיסטוריה בדרך למשבר עולמי

ב-15 בספטמבר 2008 נאלץ בנק ההשקעות הרביעי בגודלו בארצות הברית להגיש בקשה לחדלות פרעון ופשיטת רגל, לאחר שבועת ה'סאב פריים' התפוצצה לו בפנים והותירה חוב עתק של 600 מיליארד דולר, כך נראה אחד הימים השחורים בהיסטוריית הכלכלה העולמית
מערכת ice |  6
וול סטריט (צילום unsplash pexels)
ה-15 בספטמבר 2008 היה אחד הימים השחורים ביותר של הכלכלה האמריקאית וכתוצאה ישירה מכך גם העולמית. עם חוב מצטבר של למעלה מ-600 מיליארד דולר, פירמת ליהמן בראדרס, בנק ההשקעות ה-4 בגודלו בארצות הברית, עם 158 שנות ותק, הודיעה על פשיטת רגל במהלך שהכניס לטלטלה מטורפת את השוק.
הפירמה ששרדה שתי מלחמות עולם, רצח נשיאים, אסון התאומים ותקופת היובש הגדול, ירדה על ברכיה בעקבות התפוצצות בועת ה'סאב פריים' - הלוואות שניתנות ללווים שלא החזירו הלוואות בעבר או שאין להם נכסים או מקורות הכנסה טובים מספיק כדי לשמש ערבויות להלוואה. זאת בניגוד להלוואה רגילה נקראת הלוואת פריים.
 
הלוואות סאבפריים היו מסוכנת יותר לבנקים הרבה יותר מאשר הלוואת פריים, משום שהסיכון שהלווה לא יחזיר את ההלוואה גדל. שער הריבית הגבוה נועד לפצות על סיכון האשראי הנוסף שכרוך במתן הלוואה כזאת, אך דבר לא הכין את הבנק לקריסה שהגיעה שנים בודדות אחרי שבועת הנדל"ן החלה לגדול.
כשהחוב הענק החל לתפוח לממדים הרסניים, המנכ"ל דיק פאלד ניסה לאתר רוכש לבנק, אבל כשל במשימה ולכן לא היה מנוס מלגשת להליך של פשיטת רגל. כאמור, ב-15 בספטמבר 2008 הגישה החברה בקשה לחדלות פרעון, לאחר שנקלעה לחובות של כ־613 מיליארד דולרים בעקבות משבר הסאבפריים.
הייתה זו פשיטת הרגל הגדולה בהיסטוריה, זאת שבוע לפני שהבנק הכריז על פשיטת הרגל ניהלו בכירי הבנק משא-ומתן עם הבנק לפיתוח קוריאה על מנת שזה יזרים מיליארדים רבים לבנק ההשקעות האמריקאי הנאבק על חייו, אך ללא הועיל.
בתוך שמונה חודשים התמוטטה מניית החברה משווי של 46 דולר למניה ב-13 במרץ 2008 לשווי של 5 סנט בלבד ב-13 בנובמבר 2008, נפילה של כ-99.9%. נכסי החברה באמריקה נרכשו על ידי קבוצת בארקליס הבריטית, ונכסיה באירופה ובאסיה נרכשו על ידי קבוצת נמורה היפנית.
אבל המשבר הפך לעולמי בינתיים. מכאן ואילך החל כדור שלג להתגלגל, כשאירוע רודף אירוע, בצד הכרזות פסימיות במיוחד של ראשי הכלכלה העולמית. שוקי האשראי העולמיים קפאו, מניות של בנקים גדולים קרסו, המשבר עבר לכלכלה הריאלית, ומפעלים החלו בפיטורי עובדים. הכלכלה העולמית נכנסה לקיפאון ולרמה גבוהה של אי ודאות. שרי אוצר ובנקים מרכזיים בעולם החלו בהתייעצויות קדחתניות, שבסופן התגבשו חבילות סיוע שונות, בעיקר למגזר הבנקאי, במגמה להביא להפשרה במתן האשראי.
תגובות לכתבה(6):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  מצחיק שאנשים שלא יודעים
  דרור 09/2021/19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  איך בכלל מורכב הפדרלי ריזרב מי הם חברי הבורד שלו מי הם השחקנים המשפיעים בשוק האמריקאי ולא הכוונה לא אישים פופולרים כגון נשיאים או משקיעים מפורסמים אלא לגופים הכלכליים שמחליטים את ההחלטות הפדרליות בכל הקשור לשוק ההון. אנשים שאין להם צל של מושג מהו הסאב פריים מעבר לאיזה סיסמה ילדותית על משכנתאות. מגיבים פה בכלל מאיפה באים כל היאיר לפידים האלו??
  סגור
 • 3.
  נאלץ לפשוט רגל
  אלון 09/2021/18
  הגב לתגובה זו
  0 0
  .החלטה של קלינטון המיטה אסון על הכלכלה העולמית .חוץ מישראל .למה? נתניהו. ונאלץ לפשוט רגל .הגרידיות היא שהביאה לפשיטת רגל.התיאבון הבטחתי נגמר של הבנקים לטרוף הכל .ומי שילם ? אל תשאלו כי יואמרו .. טיפשים אלו
  סגור
 • 2.
  כמו אז גם היום איש לא יודע מה יביא המחר האם ישנה בועה
  פיטוסי 09/2021/17
  הגב לתגובה זו
  1 0
  או סתם פחדים של אנשים הכל יכול להיות לאף אחד אין כדור בדולח . מצפים לטוב
  סגור
 • 1.
  כתבה בזמן! אנשים משתגעים במטבע וירטואלי ואסון קרב ובא
  קשיש מנבא שחורות 09/2021/16
  הגב לתגובה זו
  2 2
  לא יכול להיות שבורסת ברזיל כמה ימים בהתרסקות. הדולר ירד לרצפה ולמטבע וירטואלי אין אבא ואמא ולא מדינה ורק עניין שהכל מתרסק. זו פירמידה שכדאי לברוח ממנה מהר! לא יכול להיות שבורסות ארה"ב כל הזמן אדומות!!! אירופא כולה אדומה אתמול!!! מישהו פה גורם לנזק כלכלי מכוון. גם הפעם הציבור האמריקאי ישלם מחיר כבד ואישי בגלל הממשל שבחר בו. עמו נשלם גם אנו באיזה הרס כלכלה מחריד. משהו טראגי עומד לקרות. הלוואי ואתנבא לשווא ואומר ביום כיפור "אמן"!
  סגור
 • ידידנו, ראית יותר מדי סרטי אסונות.
  בן 09/2021/17
  הגב לתגובה זו
  0 1
  .
  סגור
 • הרס כלכלי
  יפה תואר 09/2021/19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ברור זה הסדר העולמי אם יפילו את הכלכלה לפני שהכוכב יגיע להחריב אותם זהו כוכב של משיח הם קוראים לו ניבירו
  סגור