משפט

שנתיים מאסר וקנס של 40 מיליון שקל: גנב מטבעות וירטואליים ושילם בענק

בתיק תקדימי שבו נעשתה לראשונה תפיסה של מטבעות וירטואליים, במסגרת הליכי אכיפה כלכלית משולבת, בסכום בהיקף כה גבוה, נרשם עונש חסר תקדים לתושב תל אביב שעומד במרכז הפרשה

כפיר אדר | 
ביטקוין שקל (צילום Noam Revkin Fenton/Flash90)
שנתיים מאסר וקנס של 40 מיליון שקל בתיק תקדימי לתושב תל אביב שגנב מטבעות וירטואליים. הנאשם רכש אתרי אינטרנט שהכילו נוזקות שיכולות לחדור למחשביהם של גולשים תמימים שיגלשו אל אותם אתרים ויבצעו פעולות תוך כדי הגלישה בהם.
לאחר כניסת הגולשים לאתרים, הנאשם חדר למחשביהם, ללא ידיעתם וללא הסכמתם, וגנב מהם מטבעות וירטואליים מסוגים שונים אשר הוחזקו ברשותם. היקף המטבעות שנגנבו עמד, במועד הגניבה, על מיליוני שקלים, אולם ערכם עלה עם עליית שעריהם של המטבעות הווירטואליים. נוסף על כך, ביצע הנאשם פעולות הלבנת הון רבות.
במהלך החקירה נתפס רכוש רב ובעיקר - ארנק וירטואלי ובו מעל ל-320 מטבעות מסוג ביטקוין, יתרות זכות בחשבון בנק בהיקף של מעל לחמישה מליון ש"ח, ורכב יוקרה בשווי מאות אלפי שקלים. במקביל לחקירה הפלילית הוטל עיקול על הרכוש התפוס על ידי היחידה הארצית לשומה ברשות המיסים ביחד עם פרקליטות מחוז ת"א (אזרחי).
ביהמ"ש המחוזי בתל-אביב הרשיע את הנאשם בעבירות של פעולות אסורות בתוכנה (הפצת תוכנה זדונית), חדירה לחומר מחשב, גניבה של מטבעות וירטואליים, הלבנת הון, קבלת דבר במרמה, שימוש במסמך מזויף ועבירות נוספות. על הנאשם נגזרו שנתיים מאסר בפועל, פיצוי למתלוננים, קנס, חילוט ותשלום לרשות המיסים בסך כולל של כ- 40 מיליון ש"ח.
במחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה ציינו את תקדימיותו של התיק שבו נעשתה לראשונה תפיסה של מטבעות וירטואליים, במסגרת הליכי אכיפה כלכלית משולבת, בסכום בהיקף כה גבוה. כן ציינו כי הליכי האכיפה בתיק זה כללו שילוב זרועות בין יחידות החקירה – יחידת הסייבר בלהב 433 שבמשטרת ישראל ויחידת יהלום ברשות המסים, יחידות הפרקליטות – פרקליטות מחוז תל-אביב (אזרחי) ומחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה ויחידת החילוט הפועלת תחת האפוטרופוס הכללי שבמשרד המשפטים.
התיק נוהל על ידי עוה"ד עמית לוין ויעלה הראל ממחלקת הסייבר בפרקליטות המדינה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה