משפט

ענבר טויזר נתבעה במיליון שקל, מה הכריע השופט?

מרדכי ברוינר חסיד גור ואיש עסקים המקורב לשר לשעבר יעקב ליצמן תבע את כתבת החדשות ענבר טויזר ביותר ממיליון שקל, בית המשפט בירושלים פסק אתמול: חדשות 12 לא ישלמו דבר אלא רק יוסיפו הבהרה
אביחי דלאל |  34
ענבר טויזר (צילום חשבון הטוויטר של ענבר טויזר)
מרדכי ברוינר, איש העסקים, חסיד גור המקורב לשר לשעבר יעקב ליצמן תבע באפריל שעבר את כתבת הבריאות של חברת החדשות ענבר טויזר ב-1.129 מיליון שקל, אתמול (שני) בית המשפט בירושלים פסק להוסיף הבהרה לאייטם בנושא.
כזכור, באפריל שעבר נחשף כי מי שהיה שר הבריאות, יעקב ליצמן, הפר את הנחיות משרד הבריאות עם פרוץ מגיפת הקורונה וחלה בעצמו. טויזר עשתה כתבת פולוואפ לאחר שגילתה כי ככל הנראה השר ליצמן התפלל בגינתו של ברונר ושם נדבק בקורונה. במסגרת הכתבה והתחקיר שטויזר עשתה היא לא סיפרה לברונר שהיא עיתונאית ואמרה שהיא עובדת עם משרד הבריאות והשיחה שהשניים ניהלו בפלאפון שודרה מספר פעמים ועלתה לאתר N12. הטענה העיקרית של ברונר היא שהוא הוקלט שלא כדין ודבריו פורסמו בלא ידיעתו.
לפי הפרוטוקול, ברונר אמר: "התפילה הייתה במרפסת שבביתי. למיטב זיכרוני, היה מניין. שר הבריאות ליצמן היה אחד הנוכחים. התפילה אכן התקיימה בתאריך שלגביו היה הדיווח החדשותי. הטענה שלי היא, שהקליטו אותי בניגוד לחוק ועשו מזה שימוש מסחרי. היא התחזתה כעובדת משרד הבריאות, אחרת לא הייתי משתף פעולה עם השיחה הזאת".

 
בכתב ההגנה, טויזר וקשת 12 טענו כי אכן לא נאמר לברונר שטויזר היא עיתונאית מחשש שהוא לא ישתף פעולה וכי היא אמרה כי היא עובדת עם משרד הבריאות ולא במשרד הבריאות ואכן ככתבת בריאות של הערוץ הטענה נכונה. כמו כן, טענה נוספת שהיא עלתה היא החשיבות ליצור שיח ציבורי במיוחד עם פרוץ המגפה והעובדה כי שר הבריאות  בעל תפקיד משמעותי לתקופת הקורונה. 
לפי הפרוטוקול, טויזר טענה כי: "התקשרתי לתובע ושאלתי אותו שאלות על התפילה שהתקיימה בביתו. לא הזדהיתי כעיתונאית. אמרתי לו שאני עובדת עם משרד הבריאות. לא התייעצתי לפני האמירה הזאת, וזאת האמת אני כתבת בריאות. לא הצגתי את עצמי כעובדת המשרד ולא אמרתי שמשהו לא נכון. אם היה שואל אותי שאלות נוספות, הייתי עונה לו".
לבסוף הוחלט כי N12 תוסיף הבהרה המוסכמת  על ידי שני הצדדים לכתבה באתר ובכל פעם שהיא מתפרסמת: "חברת החדשות הישראלית מבהירה כי לא נפל כל פגם בשיחה שנשמעה בכתבה עם מארח התפילה, אשר בוצעה במסגרת תחקיר עיתונאי ובשים לב לאינטרס הציבורי הגדול בפרסום הכתבה דלעיל. כחלק מאותו תחקיר, מארח התפילה לא ידע שהוא משוחח עם כתבת הבריאות של אתר N12, ונאמר לו שהוא משיב לשאלות 'מי שעובדת עם משרד הבריאות'. עוד לטענת מארח התפילה, התפילה התקיימה באופן שששת האנשים שלא היו תושבי הבית התפללו במרפסת הבית הפתוחה, ותפילה באופן זה עמדה בהוראות תקנות הקורונה שחלו באותה העת".


ההבהרה שהתווספה לכתבה (צילום מסך אתר N12)
עו"ד חן לבנת המייצג את ברוינר התייחס להחלטת בית המשפט ואמר לאתר ice: ״ביקשנו לקבל הוצאות בית משפט. הוסכם שזה יישאר להכרעת בית המשפט ולצערי הרב בית המשפט החליט לא לפסוק הוצאות לאחר שסברנו שזה המקום הנכון לפסוק הוצאות משום שנגררנו בעל כורחינו מכיוון שהם לא נענו לשום בקשה שלנו ולא הגיבו לנו מלכתחילה. שלחנו להם מכתב יום לאחר שידור הכתבה והם לא טרחו להגיב אליו. לא נותרה ברירה אלא להגיש את כתב התביעה. נכפה עלינו להגיע לבית המשפט ומן הראוי היה לפסוק הוצאות וההבהרה הוסכמה על ידי שני הצדדים״
עו"ד לבנת נשאל על התביעה הגבוהה שהסתיימה ללא הוצאות בית משפט: ״גישת בית המשפט הייתה שיש קשיים משפטיים בניהול התביעה, הלקוח שלי לא מחפש ניהול משפטים לחינם. הייתה דרישה ונכון שהיה צריך לפצות אותו על פסיקת הוצאות בסכום ריאלי ולצערי זה לא קרה. היה פה תרגיל מובהק גם בית המשפט אמר שאדם סביר היה מסיק מהשיחה שהיא עובדת משרד הבריאות והייתה התחמקות שהיא אמרה שהיא עובדת עם משרד הבריאות משום שהיא כתבת בריאות. במהלך השיחה היא אמרה לו מפורשות ׳אתה לא צריך להיכנס לבידוד׳, אמירה שאתה לא מצפה לקבל מכתבת אלא מעובדת במשרד הבריאות שעושה את התחקיר ואין ספק שהיא התחזתה לעובדת משרד הבריאות והשאלה שבית המשפט שאל זה האם זה לגיטימי לעשות את זה?״
כשנשאל האם השיח הציבורי הוא זה שהשפיע לדעתו, הסביר כי: ״הטענה שלנו הייתה כאן שבעצם כל השיחה עם התובע הייתה מיותרת מכיוון שדובר השר לא הכחיש את קיום התפילה והוא אמר לאורך כל הדרך שהתפילה הייתה כדין. התרגיל לא הניב מידע שלא היה ידוע קודם ושאי אפשר היה לאשר אותו אחרת מכיוון שהשר לא הכחיש. הם יכלו לטעון אם זה לפי התקנות או לא אבל לא הייתה הכחשה לעובדות והתביעה הוגשה שהתחזות והתרגיל היה מיותר מבחינה עיתונאית. היה פה ניסיון לייצר סקופ או עבודה עיתונאית לשם רייטינג והם עשו רייטינג על הגב של הקליינט שלי שכנגדו אין שום טענה״.
מחברת החדשות נמסר בתגובה ל-ice: "חברת החדשות פעלה ללא כל דופי ובהתאם לפרקטיקה עיתונאית מקובלת. לראייה, התובע שהגיש כנגד חברת החדשות תביעה בסכום של למעלה ממיליון שקל לא קיבל כל פיצוי כספי ולא נפסקו לזכותו הוצאות משפט כלשהן".
תגובות לכתבה(34):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 27.
  פסיקה בעניין כתבת N12
  בן י. 10/2021/21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  בית המשפט מוטה לכיוון N12 אין ספק. הגברת שיקרה והקליטה ובסוף עוד יצרה רושם שהיא ממשרד הבריאות כי הודיעה לתובע שהוא לא צריך להכנס לבידוד,,, חרדים חבל על הממון שלכם תראו כמה בית המשךט מוטה ושונא חרדים ;בכל מקרה אחר היה פוסק לנתבע הוצאות משפט וכאן ????
  סגור
 • 26.
  שפלים
  רני 10/2021/12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אם מתקשרים למישהו במהלך המגפה ואומרים לו , "שלום, אני עובדת עם משרד הבריאות, אני רוצה פרטים לגבי ... ". כל אזרח סביר יחשוב שמחובתו למסור פרטים. פשוט שפלות של חדשות 12.
  סגור
 • 25.
  אין ספק שהיתה הטעיה של הכתבת
  יוני 10/2021/05
  הגב לתגובה זו
  3 2
  אבל בתי המישפט ידועים בנטיתם נגד דתיים ואנשי ימין . אם התביעה היתה לצד השני אין ספק שהיו ניפסקים פיצויים והוצאות מישפט
  סגור
 • 24.
  לא נגררתם ולא כפו עליכם כלום
  א ב י 10/2021/02
  הגב לתגובה זו
  5 0
  אתם בחרתם לתבוע את הכתבת. יכולתם לעזוב את הנושא. בחרתם שלא.
  סגור
 • 23.
  צבועים
  סמדר א 09/2021/29
  הגב לתגובה זו
  5 4
  ממש מזיז למישהו ההבהרה המסכנה הזו. הנזק כבר נעשה לו ורימו אותו בכוונה תחילה. מעניין אם זה היה בנאדם חילוני איך היו פוסקים.
  סגור
 • טען עוד
 • כל דבר הקשור לליצן רקוב
  א ב י 10/2021/02
  הגב לתגובה זו
  6 0
  מי שישר לא יפול כי אין על מה. כאן יש .
  סגור
 • 22.
  יד לוחצת יד
  עדי 09/2021/27
  הגב לתגובה זו
  2 3
  מה ציפתם אל גיזירה מגבים את השופטים בכול צריך לאזן בין שופטי אל גיזירה למדיה....
  סגור
 • 21.
  אני מטיל ספק אם הסיפור של התובע ...
  פאול 09/2021/03
  הגב לתגובה זו
  2 1
  אני מטיל ספק אם הסיפורים של התובע לגבי המניין ומיקום התפילה מדוייקים. אני רוצה לראות את מצלמות האבטחה!
  סגור
 • 20.
  יש אנשים שעל כל פלוץ הם תובעים מליון. (ל"ת)
  בילי 08/2021/30
  הגב לתגובה זו
  4 0
  סגור
 • 19.
  תערערו
  חנה 08/2021/28
  הגב לתגובה זו
  1 2
  אם הם לא הגיבו למיכתבים שלכם. אז הם חייבים לחטוף . הוצאות.
  סגור
 • 18.
  מנהיגים שלכם גאולים בדם אחיכם
  חרדים אבדו את הצפון 08/2021/26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  כל חרדי צריך לעשות חשבון נפש תביעה של בן בליעל
  סגור
 • 17.
  באמת ציפיתם שבית משפט שמאלני שערוץ 12 הוא אחד הסניפים ה (ל"ת)
  מנדי 08/2021/20
  הגב לתגובה זו
  2 6
  סגור
 • 16.
  כל הכבוד לבית המשפט (ל"ת)
  יוסי 08/2021/16
  הגב לתגובה זו
  8 4
  סגור
 • 15.
  חסיד גור
  בן 08/2021/13
  הגב לתגובה זו
  2 4
  לא היה צריך לענות לשאלותיה בלי לאמת שבאמת משרד הבריאות :שקרנית מכוערת. יפה שענה ברצינות כשחשב שזה משרד הבריאות .
  סגור
 • 14.
  הצליחה להוציא ממנו האמת לכן הוא כעס
  אדם. 08/2021/13
  הגב לתגובה זו
  6 5
  ליצמן אדם בזוי יצא פיתה, הכתבת חיפשה דרך לגלות האמת שהוא ניסה להסתיר מהציבור, והצליחה ומשום כך כעס ותבע בסכום דמיוני כדי להלך אימים על התקשורת ולסתום את הפיות לאמת. דרך רשעים לא צלחה ולא תצלח האמת תמיד יותר חזקה מהשקר.
  סגור
 • 13.
  ליצמן היה ונשאר ליצן חצר דוחה (ל"ת)
  דוד 08/2021/11
  הגב לתגובה זו
  7 3
  סגור
 • 12.
  האיש התחרמן על הכתבת,
  חרמנובסקי 08/2021/11
  הגב לתגובה זו
  2 2
  אז מה שנשאר לו זה רק להביא אותה למשפט. והליצמן תומך הפדופילים שהפר סגר בתור שר הבריאות היה יכול לסדר לו איזו פרגית אחרת. חרדים חרמנים
  סגור
 • 11.
  מה הבעיה של חסיד גור לשקר בפרהסיה? זה ממצוות התורה שלהם (ל"ת)
  מאיר 08/2021/11
  הגב לתגובה זו
  7 4
  סגור
 • 10.
  תחמנים החרדים. (ל"ת)
  פלוני 08/2021/10
  הגב לתגובה זו
  5 3
  סגור
 • 9.
  התקשורת מתרגלת לרמיה זיוף ונוכלות
  איציק 07/2021/13
  הגב לתגובה זו
  13 6
  מה שעשתה הכתבת לדעתי זו רמייה ונוכלות חד משמעית . לאחרונה הדיווחים גדושים לפי " מקור בכיר " " יודעי דבר " מקורבים ל.. " וכו וכו וכו הכל זיוף תרמית אחת גדולה לא מאמין לתקשורת במיל אחד שחוק . נראה לי שרוב הכתבים הינם פעילים מפלגתיים בכסות עלי תאנה של עיתונאי חרטה !
  סגור
 • 8.
  צביעות
  דרומית 07/2021/13
  הגב לתגובה זו
  12 2
  ה"עיתונאים הנאורים" לא מתבלבלים יעשו בכל, כי המטרה אצלם "פירסום" מקדשת את האמצעים "לתחמן"
  סגור
 • 7.
  יש משהו לא הבנתי
  לא הבנתי 07/2021/12
  הגב לתגובה זו
  8 3
  אתמול פירסמו שהמשטרה רוצה לפתוח תיק פלילי לאמא שהקליטה את הגננת צורחת מקללת ומאיימת על התינוק שלה . אבל הכתבת השקרנית הזאת עשתה אותו דבר וכלום? הטרידה בנאדם שיקרה לו הקליטה ופרסה מבלי שהוא מודע לנעשה .. אז מה קורה פה?
  סגור
 • מותר
  זה 08/2021/17
  הגב לתגובה זו
  2 3
  כשזה חרדי זה מצווה להטריד ולשקר
  סגור
 • 6.
  שנוררים
  דניאל 07/2021/12
  הגב לתגובה זו
  2 7
  הדתיים אוהבים כסף אז מה חדש
  סגור
 • 5.
  תקשורת אנטישמית ניאו נאצית פרו מחבלים.
  מירי 07/2021/12
  הגב לתגובה זו
  15 9
  תקשורת שופכין.
  סגור
 • מה זאת החוצפה הזאת להקליט בן אדם (ל"ת)
  בלי ידיעתו? 08/2021/13
  הגב לתגובה זו
  2 1
  סגור
 • ניאו נאצי את בעצמך
  רם 07/2021/25
  הגב לתגובה זו
  1 4
  אמנם את לא יודעת שום דבר על נאצים ו/או על ניאו נאצים, אבל שמעי ממני - את עונה על כל הדרישות לצורך הגדרתך כניאו-נאצי.
  סגור
 • תגידי לי..
  טלי 07/2021/25
  הגב לתגובה זו
  1 4
  מציעה לך שתקראי את התגובה שרשמת בשיא החוכמה שוב. אנטישמית, ניאו- נאצית, ופרו מחבלים. לא הגזמת הא? המילים הללו נראות לך סבירות סה"כ? לא יודעת מי את ומאיזה ביוב זחלת, ומאיפה ירשת את הפה המלוכלך ומי חינך אותך לעזזל?? אבל גברת מירי את בושה וחרפה לעצמך, למשפחתך, ולעם שלך. מביך אותי שיש אנשים כמוך. אולי אם תקראי איזה ספר תלמדי להתנסח ואז תוכלי להשתמש בטיעונים לגיטימיים להעביר ביקורת ולא את השילשול המילולי הרשום מעלה
  סגור
 • 4.
  בית מישפט טועה - היא התחזתה בוודאות
  איל 07/2021/11
  הגב לתגובה זו
  11 4
  ליצמן צריך להיות בכלא בגלל פרשות שונות אבל במקרה כאן להגיד עובדת עם משרד הבריאות זו התחזות ברורה ומגיע על כך עונש כספי ללא ספק
  סגור
 • 3.
  הפליה
  אליו 07/2021/11
  הגב לתגובה זו
  5 0
  קל לקחת מיאיר כסף מהשמאל צריך הבהרה צדק צדק פה אין
  סגור
 • 2.
  לא עיתונאית
  לילי 07/2021/11
  הגב לתגובה זו
  7 2
  היא לא עיתונאית, היא מייצגת ומשרתת את האג'נדה של הדגלים השחורים. זו שחיתות בלבוש עיתונאי. כמה שקר וצביעות
  סגור
 • 1.
  פגיעה באתיקה העיתונאית
  אלי 07/2021/08
  הגב לתגובה זו
  14 1
  מה פירוש "אני עובדת עם משרד הבריאות"???. את עובדת של חדשות 12 ומסקרת את משרד הבריאות. לא יותר. זו אמירה לא נכונה ומטעה שיכולה להפיל בפח כל אחד. לפי גרסתה של טויזר יכול כתב משטרה לומר לבן שיחו "אני עובד עם המשטרה" וכתב צבאי לומר "אני עובד עם משרד הביטחון" וכך להוציא מבן שיחו פרטים שלא היה מוסר לעיתונאי. הטעיה כזו אסורה באתיקה העיתונאית.
  סגור
 • צודק בהחלט
  יוסף 07/2021/12
  הגב לתגובה זו
  6 0
  מילא אם היה נאמר, עובדת בנושאי בריאות. האמירה מצידה של ה'עיתונאית' היא מצג שווא והטעייה על מלא.
  סגור
 • 'אתיקה עיתונאית'? הצחקת את התשקורת הסמאל-אנטישמית
  מזהה גבלסים 07/2021/09
  הגב לתגובה זו
  12 4
  ה'עיתונאות' שלהם היא כמו חזיר בהכשר מהודר. 'עובדת עם משרד הבריאות' במקרה הנדון זה כמו שרועה זונות יציג את עצמו כ'עובד עם מחלקת המוסר'.
  סגור