בארץ

האם בן גביר יגרום למפכ"ל להתפטר? בכיר במשטרה מזהיר

ניצב בדימוס דוד צור לא צוהל לקראת מינויו של בן גביר כשר לביטחון לאומי, וצופה מפנה ביחסים בין המפכ"ל יעקב שבתאי לשר הממונה עליו
דוד זולדן | 
בן גביר קובי שבתאי (צילום ללא קרדיט)
על רקע המתיחות בין בן גביר למפכ"ל שבתאי, ניצב בדימוס דוד צור, לשעבר מפקד מחוז תל אביב של משטרת ישראל, שוחח הבוקר עם גדעון אוקו וענת דוידוב ב-103FM לקראת מינויו של ח"כ איתמר בן גביר כשר לביטחון לאומי: "כמעט 75 שנה אנחנו מתנהלים באופן מאוד ברור, שבו עצמאות המפכ"ל ופעילות המשטרה היא סטטוטורית בחוק ולא בכדי, זו לא לאקונה משפטית שיצרה פה עצמאות מוחלטת של המפכ"ל בהקשרים בעיקר של הפעלת הכוח. מי שאחראי על הפעלת הכוח זה המפכ"ל. הניסיון לשנות את הדבר הזה, אין לי מושג מאיפה הוא מגיע, אבל המחשבה שיכול השר עם המטה שאין לו ומתיימר להפעלה של כוחות מג"ב באיו"ש, או כוחות המשטרה שנתונים למרותו הישירה, היא כמעט מופרכת. זה חוסר הבנה של המטה, של איך הדברים האלה עובדים". 
 
צור ציין עוד כי: "אף אחד לא טען שאין לו יכולת בסמכויות לעשות דברים. נושא המינויים למשל שעכשיו פרץ כביכול במלוא עוזו, למשטרה יש מנגנון מאוד מסודר של סבבים, פאזל מאוד מורכב, זה לא מתחיל מהיום, זה מתחיל עוד מלפני שנודעו שיש בחירות. סבבים שמגיעים בתכנון של כמעט חצי שנה קדימה, נעשות עבודות מטה מאוד ארוכות בנושא, זה תמיד נעשה בשיח עם המשרד, במשרד יש מה לומר. הדברים האלה הם בתהליך. במשך כמעט שנתיים לא היה מפכ"ל, אז חלק מהמינויים התעכבו כי לא היה מפכ"ל, אחרי זה מונה שבתאי, עשה סבב גדול, פרש מפקד המחוז הצפוני, מונה במקומו סגנו, ומפה יש פה שרשור מטה שמתחיל חודשים לפני, מובא לידיעת השר, השר או בוחן או מעכב, אני מדבר על השר הנוכחי. עכשיו ברור שהשר הנוכחי אישר את הדברים, פתאום תפסה אותו יעילות רבה או מהירות רבה".
צור מזהיר ואומר: "אני חושב שמין הראוי להמתין בחלק מהדברים. יש תפקידים, שבסוף לא תפקידים שהשר הנכנס אמור להתערב בהם. ברור שחלק מהמילואים האלה יכלו להמתין לשר הנכנס, אם כי צריך לזכור שכשהוא ייכנס אז לא אחד הדברים הראשונים שהוא יעשה זה למנות את האנשים האלה. הוא לא יכול לפטר אותם, הוא יכול לעכב מינויים, אבל מרגע שהם מונו והדרגות שלהם ניתנו להם אני לא חושב שהוא יכול לעכב דבר כזה. הוא יכול לייצר אווירה מאוד בעייתית בכל ההקשר של הממשק שלו אל מול המשטרה". 
לסיום אמר צור: "אני בטח אתחיל לנסות, אם כל הדברים שמדובר בהם שבהם לוקחים סמכויות, מתערבים בהפעלת הכוח, לא מאפשרים לו לזוז, בוודאי שאני שם את המפתחות והולך. יש אחריות למפכ"ל על ארגון עצום, חשוב כל כך לדמוקרטיה השברירית שלנו. הוא לא יכול לקום וללכת היום, אבל אם לא יתנו לו להפעיל את הסמכויות שלו ולפעול באופן עצמאי כפי שמפכ"ל צריך לעשות, אני לא חושב שהוא יוכל להמשיך. הוא חייב לתת לדבר הזה צ'אנס ואפשרות לעבוד כי בסוף זה לא עניין אישי המפכ"ל הזה או אחר, אני לא רואה מפכ"ל שנכנס על תקן בובה".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה