תקשורת ומדיה

עקיבא נוביק נגד עורך וואלה ברנז'ה: "מתיימר להיות כתב"

כתב וואלה חשף בכתבה ביקורתית את נתוני הרייטינג של תאגיד השידור הציבורי, ועורר ויכוח ברנז'אי ער. עקיבא נוביק הציע להתראיין בתגובה: "מה עם טור על אנשים שמתיימרים להיות כתבי תקשורת"
מערכת ice |  3
עקיבא נוביק (צילום טוויטר/עקיבא נוביק)

עורך וואלה ברנז'ה דוד ורטהיים, ביקר את תאגיד השידור הציבורי, על נתוני רייטינג נמוכים, ועורר ויכוח בין קולגות מהערוץ ומכלי תקשורת נוספים. התאגיד כזכור, החליט שלא לקחת חלק בוועדת המדרוג, הבוחנת ומפרסמת את נתוני הרייטינג של הערוצים המובילים, בין היתר בטענה שבדיקת נתוני צפייה בשידורים הישירים, מבלי לכלול צפייה במדיה ובדיגיטל, אינה מותאמת לתקופה ולא משקפת את הרגלי הצפייה.
 


בכתבה שפרסם תחת הכותרת: "הנתון המדהים נחשף: 5 שנים לתאגיד, והרייטינג נמוך מרשות השידור". הציג ורטהיים את נתוני "בדיקת וואלה", לפיהם: "ממוצע הצפייה בפריים ברשות (השידור) עמד על 3.76% ואילו בתאגיד הוא עומד על 3.5%. בחדשות המצב גרוע יותר: ברשות הוא עמד על 4.26% ואילו בתאגיד הוא עומד על " 3.98%". כתב וואלה ציין כי הנתונים מעידים על "האווירה הלא ממש מקצועית המאפשרת את הירידה".


כאמור, חבריו של ורטהיים בתקשורת לא נותרו אדישים. הכתב הפוליטי עקיבא נוביק, שלצד פרשנות שהוא מספק במהדורות, מופיע גם בערוץ היוטיוב, בהסכתים ובערוצי מדיה נוספים של התאגיד, כתב בחשבון הטוויטר שלו: "מה עם טור על אנשים שמתיימרים להיות כתבי תקשורת ומסרבים להכיר בפלא החדשני שנקרא 'חשיפה בדיגיטל'? אשמח להתראיין".
 הקומיקאי, ומגיש הפודקאסט "יואב על החדשות", המשתייך למחלקת הרדיו וההסכתים של כאן, כתב: "שמע אני לא מבין את המשפט 'במבחן הקובע - היקף צריכת התוכן המופק והמשודר בתאגיד - נמשך תהליך הירידה למה המבחן הקובע מבחינתך לא כולל את נתוני הדיגיטל? למה החשיבות ״הקובעת״ (אפילו לא מנוסח כדעה, אלא ״אובייקטיבית״) היא הנתונים בצפייה ליניארית?"

לעומתם, יונתן כיתאין, עורך המשרוקית של גלובס, תמך בביקורת וצייץ: "נתוני הדיגיטל בעייתיים להשוואה, בטח אם רוצים להשוות לימי הרשות אבל לא רק ... בתאגיד קצת משתמשים בזה כדי לברוח מהנתונים שכן ניתן להשוות".
 


נתי טוקר, המסקר את תחום התקשורת ב"דה מרקר", נמנה אף הוא בין המגיבים: "דומיננטיות בדיגיטל לא רק לא נספרת אלא גם גורעת מהטלוויזיה (כשאפשר בקלות לצפות בדיגיטל אנשים לא נצמדים לטלוויזיה)... הצפייה בברודקסאט צנחה ב-15-20%. אם כאן שמר על רייטינג 3%-4 תכלס הגדיל בחדות את הנתח שלו".

תגובות לכתבה(3):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 3.
  עיתונאי שפוטר מערוץ,13
  נוביק בדיחה 05/2022/25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  התקבל בקומבינה,לתאגיד כי בשביל מה,יש חברים. יותר טוב שתשתוק
  סגור
 • 2.
  ערוץ נורא ללא צופים. (ל"ת)
  גרוע 05/2022/25
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  אם טוקר ונוביק האינטרסנטים מגינים סימן שמדובר בכישלון . (ל"ת)
  איתרוג 05/2022/24
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור