תקשורת ומדיה

צדק היסטורי? רחוב בירושלים ייקרא על שם הפנתרים השחורים

יותר מ-50 שנה אחרי תחילת פעילותה של תנועת הפנתרים השחורים, תקבל מחאתם הכרה ורחוב בירושלים ייקרא על שמם. אלו השמות הנוספים שקבעה עליהם הוועדה העירונית
מערכת ice | 
הפגנת הפנתרים השחורים, 1977 (צילום ויקיפדיה)

אפרים קישון, מאיר שמגר, אלי ויזל, הפנתרים השחורים וציפי מלכוב: אלו שמות הרחובות החדשים בירושלים. ועדת השמות העירונית, החליטה אתמול (רביעי) לקרוא רחובות בעיר ירושלים על שם שורה של אישי תרבות ורוח ישראלים, אשר כל אחד בתחומו, הטביע חותם על החברה הישראלית. החלטת הוועדה טעונה את אישור המועצה.

הוועדה קבעה ייקרא רחוב על שמם של "הפנתרים השחורים", אשר פעלו בשנות ה-70 בשכונת מוסררה בעיר למען העלאת המודעות לנושאים חברתיים בישראל. בשנת 2011, לציון 40 שנים לתחילתו של המאבק, הוחלט לקרוא לשתי סמטאות חסרות שם בשכונת מוסררה (מורשה) דרך הפנתרים השחורים ו-סמטת "הם לא נחמדים" (על שם האמרה הידועה של גולדה מאיר), במסגרת פרויקט אמנותי של קבוצת "מוסללה" שנערך בשיתוף מינהל קהילתי מוסררה. 

עוד החליטה ועדת השמות כי ייקרא רחוב על שם אפרים קישון, המחזאי, הסופר והתסריטאי הישראלי, שאחראי ליצירות שהן נכס צאן ברזל בתרבות הישראלית. בנוסף, החליטה הוועדה לצאת להליך לשינוי שם רחוב "שערי משפט" המוביל לבית המשפט העליון, במטרה לקרוא לרחוב על שמו של השופט מאיר שמגר, נשיא בית משפט העליון לשעבר. כמו כן, החליטה הוועדה להנציח את שמו של אלי ויזל ז"ל, סופר השואה וחתן פרס נובל לשלום, ניצול שואה בעצמו, אשר פעל רבות להנצחת השואה וזכרה בעולם.


אפרים קישון (ויקיפדיה)

אישים בולטים נוספים שיזכו להנצחה ברחובות העיר הם: שלומית קנטור - מחלוצות מקצוע האחיות בארץ ומנהלת בבית הספר לאחיות של הדסה, ציפי מלכוב - עיתונאית "ידיעות ירושלים" אשר פעלה בעיר במשך 25 שנים, הרב מרדכי פירון - הרב הראשי לצה"ל לשעבר, הרב שלמה וולבה - רב ומחנך, יצחק קרטון - מחלוצי התחבורה הציבורית העברית וממקימי קואופרטיב "המקשר", אל מוכתאר דאווד עוויסא - מוכתר כפר ג'בל מוכבר במשך 40 שנה וכן אישים נוספים.