נדל"ן ותשתיות

סקר הדיור הגדול: כמה מהישראלים מעוניינים להישאר בעיר שלהם?

בתל אביב רוב התושבים רוצים להישאר, לעומת 35% בלבד מתושבי פתח תקווה ו-40% מתושבי באר שבע. מה קורה בשאר ערי ישראל? והאם הישראלים יהיו מוכנים לוותר על קניית דירה בתמורה מספקת?
רועי בהריר-פרל | 
תל אביב (צילום unsplash)
על פי נתוני הסקר החברתי לשנת 2019 בנושא דיור ואזור מגורים שערכה הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, 76% מתושבי תל אביב מעדיפים להישאר בעיר כל עוד מצבם הכלכלי מאפשר זאת, לעומת 35% בלבד מתושבי פתח תקווה. עם זאת, בסקר, בו השתתפו 7,575 תושבים בני 20 ומעלה, נמצא כי מגורים בשכירות בתל אביב או בכל עיר אחרת בישראל, הם בהחלט לא האפשרות המועדפת על אזרחי הארץ וכי 77% מתוכם מעדיפים לגור בדירה שבבעלותם - גם אם מדובר בשכירות ארוכת טווח ובמחיר נמוך ב-20% מהמחיר כעת.
למעשה, רק 16% מהנשאלים בסקר אמרו שהם מוכנים לשקול לגור בשכירות באופן קבוע - זאת, אף על פי שהחברה הממשלתית לדיור והשכרה מפעילה בשנים האחרונות את תכנית "דירה להשכיר", הפועלת להגדלת היצע הדירות להשכרה ולשיפור התנאים בשוק. עוד נמצא בסקר כי 44% מאזרחי ישראל היו מעדיפים לגור בבית פרטי, 19% מהם שואפים לגור בדירת גן ו-8% בפנטהאוס.

בנוסף - ובניגוד לרצון של המדינה לצופף אזרחים בבניינים גבוהים, בסביבה עירונית - רק כ-33% מהתושבים מעוניינים לגור בעיר גדולה, בעוד ש-38% חולמים על מגורים ביישוב כפרי או קהילתי.
באופן כללי, אחוז גבוה יחסית מהתושבים בארץ אינם מרוצים מהמקום שבו הם גרים כעת. רק 44% מבני ה-20 ומעלה העידו שבכוונתם להמשיך לגור ביישוב שבו הם מתגוררים כיום. פרט לתל אביב, ש-76% מתושביה, כאמור, רוצים להישאר בה, ולירושלים, ש-68% מתושביה היהודים מעדיפים להישאר בה (לעומת 43% בלבד מתושביה הערבים), רק 40% מתושבי באר שבע, לדוגמה, היו רוצים להשתקע בעיר ורק 48% ו-49% מתושבי נתניה וראשון לציון (בהתאמה).
עוד עולה מהסקר כי 74% מתושבי ישראל בני ה-20 ומעלה מחזיקים בדירה בבעלותם, כי מחצית מהם רכשו את הדירה עד גיל 28 וכי 77% עשו זאת בעזרת משכנתא, 61% בעזרת חסכונות -38% בעזרת תמיכה של בני משפחה. רק 32% מרוכשי הדירות בעשור האחרון קנו את הדירה מקבלן או מחברת לבנייה באופן ישיר, לעומת 58% שקנו דירת יד שנייה ישירות מהבעלים.  לסיכום: הישראלים לא אוהבים לגור בשכירות ובאופן כללי מעדיפים לקנות בית פרטי באמצעות משכנתא ולגור בכפר או, לחילופין, להישאר בתל אביב.
 
סקר הדיור של הלמ"ס: כמה מהישראלים מעוניינים להישאר בעיר שלהם?
עיראחוז התושבים המעדיפים להישאר
תל אביב76%
חיפה62%
אשדוד55%
נתניה49%
ראשון לציון48%
ירושלים (שקלול של יהודים וערבים)43%
באר שבע40%
פתח תקווה35%
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה