נדל"ן ותשתיות

מהפכת הנדל"ן בראשל"צ: העיר תגדל בכ-100,000 תושבים, החוף ישולש

אושר ההסכם שרבים חיכו לו: ראש העיר, רז קינסטליך, אישר הערב במועצת העיר את המתווה לפינוי המדובר של מטווח 24. כתוצאה, רצועת החוף תשולש ותגיע לכ-3 קילומטרים. "חלום של שנים עומד להתגשם לתושבי העיר עם שחרור רצועת החוף ופינוי הבסיס הצבאי"
מערכת ice | 
רז קינסטליך (צילום גיא קרן, באדיבות דוברות עיריית ראשון לציון)
מועצת ראשון לציון וראש העירייה, רז קינסטליך, אישרו היום (ה') את מתווה הסכם פינוי "מטווח 24" מול משרד הביטחון, שעליו הצביעו חברי המועצה. בישיבה, הציג ראש העירייה את פרטי ההסכם שבמסגרתו יפונה שטח של כ-1,300 ועד 8,000 דונם. 
כתוצאה מהפינוי, רצועת החוף תשולש ותגיע לכ-3 קילומטרים, תיפתח גישה נוספת לבאים לחוף, ייבנו עשרת אלפי יחידות דיור וגם שמורת טבע תוכרז בשטח. רז קינסטליך: "חלום של שנים עומד להתגשם לתושבי העיר עם שחרור רצועת החוף ופינוי הבסיס הצבאי".
 
לאחר שנים רבות של מו"מ בין משרד הביטחון ועיריית ראשון לציון, הביא הערב ראש העירייה את פרטי ההסכם לפינוי מטווח 24 לאישור מועצת העיר. בשטחה של העיר ראשון לציון מצוי מחנה צבאי בשטח של כ-7,500 דונם ליד חוף ימה של ראשון לציון. ההסכם פורץ הדרך עם משרד הביטחון אינו קובע בשלב זה אם יהיה פינוי מלא או חלקי. הדבר ייקבע על פי עמדת המשרד, לאחר בחינת החלופות בדרום הארץ ותוך שנה מחתימת ההסכם. אך גם כרגע במידה שהפינוי יהיה חלקי – מדובר על פינוי שטח של בין 1,300 ל-8,000 דונם שישוחררו חזרה לעיר. רצועת החוף המצויה בשטחה של העיר ראשון לציון היא באורך של כ-6 קילומטר, אך נכון להיום רק כ-900 מטרים חוף עומד לרשות הציבור ותושבי העיר. בעוד שכמעט 5  קילומטר חוף "כלואים" בשימוש הצבא כחלק ממטווח 24.
לאחר פינוי המטווח, יתווספו לרצועת החוף של העיר עוד כ-2 ק"מ דבר אשר ישלש את גודלה של רצועת החוף. המהלך יביא לפתיחת נתיבי גישה נוספים אל החוף, מה שישחרר את העומס מאזור ההגעה אל החוף ויקל על תושבי האזור והתושבים בכלל אשר סבלו מגודש תנועה בציר הגישה היחיד והצר שהיה אל הים עד כה.  
במועצה הוצג גם המודל הכלכלי של פינוי המטווח, שהציג תחזית לפיה הסכום לפינוי חלקי (8,000-1,300 דונם) נאמד בין 1.5 ל-2 מיליארד שקל; ואילו הפינוי המלא (9,500 דונם) נאמד בין 2 ל-2.4 מיליארד שקל. בנוסף, לפי התחזית השמרנית ביותר, התשלום עבור הפינוי יוחזר לעירייה במלואו משיווק קרקעות ליחידות דיור, מסחר ותעסוקה - ואף עם עודף.  
פינוי זה יאפשר גם בנייה של כ-10,000 יחידות דיור, מסחר ותעסוקה, צמודות דופן למתחם ה-1000 הקיים. חלק מיחידות הדיור מיועדות לדיור בר השגה או דיור עם שכירות לטווח ארוך. בשטח המיועד לפיתוח עירוני מתוכנן רובע חדש מרובה שימושים במערב העיר, אשר יקום בהמשך למתחם ה-1000 – כל זאת כחלק מן החזון העירוני של ראשון לציון, שצפויה בשנים הקרובות לגדול בכ-100,000 תושבים ולהפוך לעיר השלישית בגודלה בארץ. בנוסף יוקמו גם אזורי מסחר ובחלקים המערביים יותר, פיתוח תיירותי ושטחים פתוחים לאורך רצועת החוף. מרבית שטח הבסיס יהפוך ברבות הימים לשמורת טבע שבה ישמרו על ערכי טבע מוגנים ותתאפשר נגישות לחוף הים. 
 
ראש העירייה קינסטליך מקדם החל מכניסתו לתפקיד לפני כשלוש וחצי שנים, את הסכם הפינוי ההיסטורי: "עבורי כמי שנולד וגדל בעיר כל חייו, פינוי מטווח 24 היה בגדר חלום שאני היום כראש עירייה, הולך להגשים לכל תושבי העיר. שנים דובר על פינוי המטווח ושחרור השטח העירוני, ומרגע כניסתי לתפקיד שמתי לי למטרה לממש את החזון שלי ולהחזיר את הים לתושבי העיר.
"אני רוצה להודות לחברות וחברי המועצה שאישרו והעבירו את ההסכם לפינוי המטווח ובכך היו חלק באחד מהאירועים המכוננים בתולדות העיר ראשון לציון. כל זה לא היה מתאפשר ללא שעות ארוכות של עבודה מקצועית ומוקפדת של גורמי העירייה השונים. אני רוצה להודות גם למיהל התכנון שמסייעים לנו רבות בפינוי, ולמשרד הביטחון - שותפים אמיתיים ומקצועיים שנכונים סוף כל סוף לאחר שנים, לעבוד איתנו על הסכם לפינוי המטווח".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה