נדל"ן ותשתיות

פרויקט נדל"ן מטורף בצפון: זו העיר שתתחדש ב-24,000 דירות

תכנית ההתחדשות הכלל עירונית לנהריה אושרה, במסגרתה יתחדשו כ-7,000 דירות ישנות בפרויקט פינוי בינוי, ובנוסף יתווספו עוד 24,000 דירות לעיר
מערכת ice | 
נדלן בארץ (צילום פלאש 90)
תכנית ההתחדשות הכלל עירונית לנהריה אושרה להפקדה בוועדה מחוזית צפון, וזוהי התכנית הראשונה מסוגה בקידום הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית ובמימונה, בשיתוף עיריית נהריה תכנית זו לא רק משמשת כמחליפה לתמ"א 38, וכל ההטבות הנלוות, אלא גם קובעת מתחמי פינוי בינוי ומדיניות בנייה עבורם ובכך מאפשרת לאשר תכניות אלו בוועדה מקומית ללא צורך בדיונים נוספים בגופי תכנון אחרים, ובכך מאפשרת קיצור לוחות זמנים משמעותי.
התכנית מציעה מסגרת סטטוטורית להתחדשות מבני מגורים הדורשים חיזוק ומיגון בעיר, במסלול חיזוק ועיבוי, הריסה ובניה עבור בניין יחיד או מתחם בניינים. היא מאפשרת את חידושם של המבנים הוותיקים בעיר, בהתאם ליכולת הנשיאה שלה. לפי התכנית תתאפשר התחדשות של כ-7,000 יחידות דיור בכ-1,500 מבנים, ותוספת של כ-24,000 דירות חדשות לעיר, מתוכן כ-9,000 בהתחדשות בניינית שניתן להוציא עבורן היתר בנייה מכוח התכנית (במסלול חיזוק ועיבוי או הריסה והבנייה) ועוד כ-15,000 במתחמי פינוי בינוי. 
 
התכנית נותנת למתחמי הפינוי בינוי מסגרת וודאות תכנונית, וצפי לקיצור לוחות זמני התכנון, כמו גם התכנית מרחיבה ביחס לתמ"א 38 הארצית, בכך שהיא מאפשרת בתנאים מסוימים גם חידוש בניינים שנבנו לאחר שנת 1980. בשונה מתמ"א 38, התכנית בחנה את מאפיינה הייחודיים של העיר ומציעה כלים להתמודדות עם סוגיות עירוניות רחבות בתחומה כגון שיפור המרחב הציבורי, הרחבת דרכים ותוספת מעברים ציבוריים במיקומים אסטרטגיים שיאפשרו בעתיד שיפור של הקישוריות העירונית.
בנוסף, כחלק ממסמכי התכנית, נערך גם נספח קיבולות המאפשר היערכות עירונית לנושאי תשתיות ומענה לצורכי ציבור בד בבד עם התחדשות מבני המגורים. בהתאם לנספח, קבעה הועדה המחוזית בהחלטתה כי על בסיס התשתיות הקיימות ניתן יהיה לקדם היתרי בניה באופן מיידי ל4000 יחידות דיור ולאחר מכן תידרש הועדה המקומית להוכיח כי קודמו תשתיות מתאימות להמשך הפיתוח 
כמו כן נציין, הרשות הממשלתית להתחדשות עירונית מקדמת כיום ב-19 ערים תכניות עירוניות מחליפות תמ"א 38, במטרה לאפשר את המשך ההתחדשות העירונית ברמת הבניין היחיד (להבדיל מתחמי פינוי בינוי רחבים). במסגרת זו, עד כה, בנוסף לתכנית בנהריה, הופקדה תכנית לעיר רמלה, אושרו להפקדה תכניות לרעננה בוועדה מחוזית מרכז  וללב העיר חדרה בוועדה מחוזית חיפה.
כמו כן, הוגשו לוועדה המחוזית מרכז תכניות מחליפות לערים כפר סבא, ראשל"צ, פתח תקווה ולוד; הוגשו לוועדה המחוזית דרום תכניות מחליפות לערים אשדוד ובאר שבע, הוגשו לוועדה מחוזית חיפה תכניות מחליפות לחיפה ולקריית ביאליק.
גורי נדלר, מנהל אגף בכיר תכנון ברשות הממשלתית להתחדשות עירונית: "נהריה היא עיר ייחודית שהמרקם העירוני שלה מוצלח ומתפקד היטב. התוכנית שאושרה מייצרת ודאות ועושה סדר בתהליכי ההתחדשות של העיר נהריה באופן שישמור על האיכות העירונית ויעצים אותה".
|בנוסף, התכנית תאפשר לוועדה המקומית בנהריה לאשר תכניות פינוי בינוי התואמות לתכנית הכוללת באופן עצמאי ללא צורך באישור הועדה המחוזית. אני מקווה שנראה יותר ויותר ערים שמכינות תכניות כוללות מסוג זה ומודה לעיריית נהריה וללשכת התכנון המחוזית על שיתוף הפעולה לקידום מהיר ומיטבי של התכנית החשובה הזו".
גורי נדלר (רוני כנעני)
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה