מדדים ומחקרים

ת"א, חיפה או ירושלים, איפה יותר זול לקנות דירה?

עשור עבר מאז המחאה החברתית, הזכורה גם בשם מחאת הדיור. יצאנו לבדוק האם השתנה משהו בגובה המחירים בארץ, והפעם: איפה יותר זול לקנות דירה, בתל אביב, בחיפה או בירושלים?
מערכת ice |  1
תל אביב, ירושלים, חיפה (צילום פלאש 90/ מנחם לדרמן, pixabay, unsplash)
כעשור עבר מאז מחאת הדיור שסחפה את צעירי ישראל לתוך אוהלים ברוטשילד ואת יאיר לפיד לצמרת הפוליטיקה. הרבה תכניות של הרבה שרים ופקידים עברו מאז בנהר, האם השתנה משהו מאז?
ירושלים, חיפה ותל אביב הם 3 הערים הגדולות בישראל, ונחשבות לערים שהצעירים אוהבים ורוצים לגור בהם, גם כדי ולבלות וגם כדי ללמוד במוסדרות האקדמיים החשובים הנמצאים ב3 הערים הללו. כדי להשוות איפה עומדות כיום 3 הערים יצאנו לבדוק את מה שמשקף אולי יותר מכל את יוקר המחיה בישראל: מחירי הדירות, שהולכים ועולים בארץ משנה לשנה. ועלו מתחילת השנה בכ-8%, והצפי עד סוף השנה הוא ל-10%.
לאחר שבדקנו איפה יותר זול לשכור דירה, בתל אביב או בירושלים, הוספנו את חיפה להשוואה זו משום שכנראה השכירות אצל סטודנטים וזוגות צעירים יותר נפוצה בתל אביב ובירושלים, ובחיפה יותר ריאלי לקנות דירה מאשר בתל אביב וירושלים.
ככלל, מחיר דירה ממוצעת בתל אביב עומד על כ-43,000 שקל למ"ר, שלמעשה מחיר דירת 2 חדרים עולה באיזור ה-2 מיליון שקל, דירת 3 חדרים ממוצעת עולה מעט יותר מ-3 מיליון שקל, ודירת 4 חדרים תעלה בסביבות ה-3.7 מיליון שקל.
בירושלים, לעומת זאת, ירידה משמעותית כאשר מחיר דירה ממוצעת עומד על כ-26,000 שקל למ"ר, שלמעשה דירת 2 חדרים עולה באיזור ה-1.35 מיליון שקל, דירת 3 חדרים עולה כ-1.7 מיליון שקל, ודירת 4 חדרים תעלה בסביבות ה-2.1 מיליון שקל.
בחיפה נרשמת ירידה גם לעומת ירושלים, והמחיר למ"ר עומד שם על כ-15,000 שקל, ולכן דירת 2 חדרים שם תעלה בסביבות ה-800,000 שקל, דירת 3 חדרים, קצת יותר ממיליון שקל, ודירת 4 חדרים באיזור ה-1.4 מיליון שקל.
 
תל אביב נחשבת לעיר יקרה גם ביחס לערים בעולם (לדוגמא, ברלין) והפערים שמצאנו במחירי הדירות משקפים את זה גם ביחס לערים בארץ. רוב האנשים, גם אלו שגדלו בפריפריה ובאזורים רחוקים מהמרכז, רוצים או נאלצים לגור במרכז הארץ מטעמי לימודים, עבודה ומשפחה, ולכן למרות פערי המחיר הם הולכים למרכז.
כולנו תקווה שהתכנית החדשה שהשיקה הממשלה להוזלת מחירי הדיור באמת תעבוד ולא תיזרק לפח ההיסטוריה כמו שאר התכניות של העשור האחרון, או לפחות תעצור את עליית המחירים.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  באמת הייתם צריכים לעשות סקר
  חמורבי 11/2021/25
  הגב לתגובה זו
  3 1
  בשביל להגיע למסקנה שהגעתם?
  סגור