ויראלי

ג'ו ביידן מסעיר את אמריקה: "יש לי סרטן"

במהלך נאום על משבר האקלים, אמר נשיא ארה"ב שזיהום האוויר במדינתו דלאוור הוא "הסיבה שאני והרבה אנשים שגדלתי איתם חולים בסרטן". הרשתות נרעשו מהידיעה שלנשיא יש סרטן, אלא שביידן דיבר בטעות בזמן הווה במקום בזמן עבר, והסרטן הקל שהיה לו קשור בכלל לחשיפה לשמש
מערכת ice | 
גו ביידן (צילום טוויטר ג'ו ביידן)
נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, אמר אתמול (ד') במהלך נאום שהוא חולה בסרטן הודות לזיהום האוויר של תעשיית הנפט. הוא דיבר בפני קהל בנושא משבר האקלים והתחממות כדור הארץ, ורצה להדגים את נזקי זיהום האוויר. כדוגמא נתן את הזיהום שנוצר מפליטות בתי הזיקוק של הנפט ליד בית ילדותו בדלאוור ובין השאר אמר: "זו הסיבה שאני וכל כך הרבה אנשים אחרים שגדלתי איתם חולים בסרטן ומדוע במשך הזמן הארוך ביותר לדלאוור היה שיעור הסרטן הגבוה ביותר במדינה", אמר ביידן.
התקשורת והרשתות החלו לגעוש - האם לנשיא יש סרטן? לשכת העיתונות של הבית הלבן נאלצה להבהיר במהירות שנשיא התכוון לטיפול בסרטן העור שעבר לפני כניסתו לתפקיד בשנה שעברה: "לנשיא ביידן הוסרו סרטני עור שאינם מלנומה לפני כניסתו לתפקיד", מסרו הדוברים.
בדיעבד התברר כי הנשיא אמר "יש לי" (I have) במקום "היה לי" (I had). לא ברור מדוע בחר ביידן להשתמש בזמן הווה במקום זמן עבר כדי לתאר את סטטוס הסרטן שלו - האם זו עוד פליטת פה אופיינית, טעות תמימה או כמנהגו סיפור מעשייה שנועד לשכנוע הקהל? ואוליח הוא בכלל חשף אמת שמוסתרת?
אבל זה לא היה אי-הדיוק היחידי - שהרי גם הסרטן שהיה לביידן לא קשור לזיהום האוויר, כי לפי כל הדיווחים הקודמים מדובר בכלל בסרטן העור: רופאו של ביידן, ד"ר קווין אוקונור, פרסם בשנה שעברה דו"ח בריאות שלא התייחס לנשיא כסובל ממחלות סרטן נוכחיות כלשהן. הדו"ח של אוקונור ייחס את סרטן העור של ביידן לזמן בשמש, במקום לחשיפה לכימיקלים המשמשים את תעשיית הנפט.
"הוסרו לו כמה סוגי סרטן עור מקומיים שאינם מלנומה לפני שהחל את כהונתו כנשיא. הנגעים הללו נכרתו לחלוטין, עם שוליים ברורים", הוסיף הרופא. "זה הגיוני, כי הנשיא ביידן אכן בילה הרבה זמן בשמש בצעירותו", כתב אוקונור על המטופל שלושהיה כידוע מציל בריכת שחייה בצעירותו.
הסופר האנרכיסט מייקל מאליס התבדח, "אל תדאגו שג'ו ביידן יחלה בסרטן, הוא נשוי לרופא" - בהתייחסו לעובדה שהגברת הראשונה ג'יל ביידן דורשת באדיקות להיקרא "דוקטור" למרות שאיננה רופאה (סיימה דוקטורט בחינוך ב-2007).
ביידן מרבה לספר סיפורים כחלק מהטכניקה שלו לפתח קשר עם הקהל, או לשכנע אותו, אבל בדרך הוא נוהג לטעות בפרטים רבים, מגמה שהולכת ומחמירה עם גילו המתקדם: בספטמבר, למשל, הוא אמר למנהיגים יהודים שהוא זוכר ש"בילה" ו"הלך" לבית הכנסת "עץ החיים" בפיטסבורג לאחר הרצח ההמוני של 11 אנשים בשנת 2018. בית הכנסת אמר שהוא מעולם לא ביקר ובבית הלבן מאוחר יותר אמר שהוא חושב על שיחת טלפון ב-2019 לרב בית הכנסת.
 
באותו חודש, ביידן אמר לקהל באיידהו ש"הצעת העבודה הראשונה שלו" הגיעה מעסקי העץ והעץ המקומיים Boise Cascade. החברה אמרה שזה חדשות עבורם וביידן לא תיאר בעבר עניין במעבר למדינה. בינואר אמר ביידן לסטודנטים בקולג'ים שחורים באטלנטה שהוא נעצר במהלך הפגנות לזכויות האזרח - שגם לכך אין ראיות. במאי, ביידן אמר בטקס הסיום של האקדמיה הימית שהוא מונה לבית הספר הצבאי ב-1965 על ידי הסנאטור המנוח ג'יי קיילב בוגס (R-Del.). חיפוש בארכיון של בוגס לא הצליח למצוא ראיות למינוי.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה