תיירות

המענק באלפי שקלים מתעכב: עשרות אלפי ישראלים מנסים לעקוץ?

תשלום המענק למפונים מתעכב: חלק מהמשפחות הצהירו שהן מעוניינות לקבל את המענק אך עדיין שוהות בבתי המלון. כיום יש 86,203 אנשים ששוהים בבתי המלון, 79,074 אנשים הצהירו על הסכמה לעבור לפיצוי יומי של המדינה ללא שהות בבתי מלון, במשרד התיירות טוענים: ישנה חפיפה של 20,000 אנשים שגם נמצאים במלון וגם ביקשו מענק"
מערכת ice | 
מענקים (צילום shutterstock, freepik)
ועדת הכלכלה בראשות ח"כ דוד ביטן מהליכוד התכנסה היום (רביעי) לדיון בנושא ניהול מערך הפינוי למלונות והצעה לדיון מהיר בנושא: "מינוי גורם המתכלל פניות של מפונים מול משרדי הממשלה". בדיון השתתף גם חיים כץ שר התיירות.
לפי הנתונים שהציג משרד התיירות במהלך הדיון כיום יש 86,203 אנשים ששוהים בבתי המלון. נכון להיום בבוקר חתמו 79,074 אנשים על הסכמה לעבור לפיצוי יומי של המדינה ללא שהות בבתי מלון. במשרד התיירות עדכנו כי ישנה חפיפה של כ- 20,000 שגם נמצאים במלון וגם ביקשו מענק ובשל כך קיימים קשיים להעביר את כספי המענקים למשפחות המפונים.

חיים כץ, שר התיירות הבהיר: "יש לנו בעיה שחלק ממשפחות המפונים מילאו טפסים כדי לקבל את התשלום היומי, אבל בפועל הן ממשיכות לשהות בבית המלון. תהליך טיוב הנתונים נגמר ואנחנו בקשר מלא עם בתי המלון. הליך טיוב הנתונים על השוהים במלונות הגיע לסיומו, כעת מתבצעות הצלבות והכנת קובץ הזכאים לתשלום. כפי שהובטח, התשלום יבוצע השבוע- ייתכן ועוד היום יחל ההליך. החלטת הממשלה לתוכנית המענק היומי שיזמתי, תשלום יומי בגובה 200 שקלים למבוגר ו- 100 שקלים לילד, תתוקן כך שיינתן גם תשלום מענק בגין עובדים זרים שפונו עם האזרחים. בנוסף, נייצר מנגנון תשלום תקופתי, לטובת שימוש מעורב הכולל פינוי עצמאי ושילוב של שהייה במלונות"
שר התיירות חיים כץ התייחס לניהול הפינוי לבתי המלון ולהעברת הכספים למלונות: "תחילת הפינוי למלונות נעשתה ע"י חברות שעוסקות בתיווך. משרד התיירות נכנס לניהול אירוע הפינוי ב- 25 לאוקטובר והצלחנו לחסוך את התשלום למתווך באמצע. בתחילת חודש נובמבר העברנו למלונות תשלומים בהיקף של 100 מיליון שקלים. היום אנחנו מעבירים תשלום נוסף למלונות כדי לכסות על ההוצאות שלהם. משרד התיירות עשה הסכמים עם 455 מלונות, 315 מלונות כבר העבירו את נתוני המפונים, 30 מלונות נוספים טרם העבירו את הנתונים על משפחות המפונים. יש היום עשרת אלפים חדרים פנויים. אנחנו דואגים לאחד קהילות ככל האפשרות ועושים כמיטב יכולתנו כדי לרצות את המפונים. בכל הקשור לבעיות חניה ושירותי כביסה למפונים במלונות- יש פתרונות שמתגבשים והם יפורסמו לציבור בקרוב".
ח"כ דוד ביטן, יו"ר ועדת הכלכלה: "ראיתי בעיניים שלי את ההתאמות שבתי המלון עושים לטובת משפחות המפונים. הבנתי מהשטח שאנחנו נהיה מחויבים לפצות את בתי המלון על הנזקים שנגרמו להם בעקבות השהייה הארוכה של המפונים. אנחנו רוצים שמשרד האוצר יעביר בדחיפות את כל התקציבים שהוא התחייב עלייהם, לא כמקדמה אלא כתקציב מלא. יש עדיין תקציבים שלא הועברו על חודש אוקטובר וזה לא תקין. אני מציע למנות בכל מלון עובד מטעם המלון המארח שהוא יהיה רכז הפניות של המשפחות, אם צריך יתנו לאותו עובד תוספת כספית".
חיים ביבס, ראש עיריית מודיעין מכבים רעות ויו"ר מרכז השלטון המקומי: "כ- 20 רשויות מסייעות למשפחות המפונים. נכון להיום אין לנו נתון מדויק למספר המפונים, וההערכות מדברות על סדר גודל של כ- 180 אלף אנשים. צריך לתת לרשויות שיפוי כספי מלא על ההוצאות שלהם לטובת המפונים. הרשויות המקומיות נושאות בעלות החינוך, ההסעות והטיפול במפונים והן צריכות לקבל שיפוי מלא של 100% עבור ההוצאות הכספיות האלה. לגורם המתכלל שנקבע בשטח מצד משרד האוצר צריך להיות שיניים כדי שההחלטות שלו יהיו מחייבות. העיריות והשלטון המקומי צריכות לקבל וודאות על המשך התהליך. לפי שעה הרשויות מתקצבות 80% מהעלות התקציבית של המפונים וזה לא תקין".
אלי לנקרי, ראש עיריית אילת: "אנחנו בעירייה מספקים את כל המענים לצרכים של המפונים ששוהים בבתי המלון. במערכת החינוך של העיר אילת יש 12 אלף תושבי העיר ובעקבות המלחמה התווספו למערכת החינוך הזאת עוד 15 אלף ילדים של משפחות המפונים. אנחנו מטפלים במפונים הכי טוב שאנחנו יכולים, אנחנו לא חוסכים אף משאב ואף שקל. הכסף כפיצוי לעיר אילת לא מגיע. אילת לא תשרוד את המשבר הזה בלי תוכנית ייחודית לשיפוי כספי. יש מאות עסקים סגורים, יש 2,500 אנשים באבטלה וחל"ת – אם לא יסייעו לעיר אילת יהיה נזק אדיר לעיר, עוד יותר גדול מהקורונה".
לפי שעה משפחות המפונים יודעים שהם עתידים להישאר בבית המלון לעוד שבוע בלבד, עד לתאריך 22.11. בתאריך זה המדינה צפויה לסיים את מימון השהייה בבית המלון. ידידיה גרינוולד, משרד האוצר: "מי שאחראי על ההחלטה לגבי שהייה בתי מלון של משפחות המפונים זה משרד הביטחון. בזמן הקרוב תתקבל החלטה לגבי ההמשך השהייה של משפחות המפונים". שר התיירות חיים כץ: "בקרוב נאריך את השהייה בבתי המלון למפונים, ככל הנראה עד לסוף חודש דצמבר. ההחלטה להאריך כל פעם את התאריך היא כדי לא לפגוע בדירוג האשראי של המדינה".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה