רכב

מהפכה ברב קו בישראל: זה מה שיקרה ממחר בתחבורה הציבורית

"צדק תחבורתי" יוצא לדרך בעוד כמה שעות והרפורמה כוללת הטבה של שנה שלמה של נסיעה חינם בתחבורה הציבורית לחיילים משוחררים, ומעניקה לראשונה 50% הנחה לכל תושבי הפריפריה הגיאוגרפית 1-5, והנחות משמעותיות של עשרות אחוזים לצעירים עד גיל 26 (כולל), לאנשים עם מוגבלויות ולזכאי הביטוח הלאומי
מערכת ice |  10
רב קו (צילום shutterstock)
הנה זה קורה. משרד התחבורה הציג את רפורמת "צדק תחבורתי", המביאה עמה בשורה ענקית למיליוני נוסעים בכל רחבי הארץ וצפויה להביא לחיסכון של עד אלפי שקלים לשנה בהוצאות התחבורה הציבורית של המשפחה הישראלית. הרפורמה, שתיכנס לתוקף מחר [שני] ה-25 במרץ 2024, כוללת הטבות משמעותיות מהן ייהנו כ-.8 מיליון ישראלים.
כאמור, מה אתם צריכים לדעת? הרפורמה כוללת הטבה של שנה שלמה של נסיעה חינם בתחבורה הציבורית לחיילים משוחררים, ומעניקה לראשונה 50% הנחה לכל תושבי הפריפריה הגיאוגרפית 1-5, והנחות משמעותיות של עשרות אחוזים לצעירים עד גיל 26 (כולל), לאנשים עם מוגבלויות ולזכאי הביטוח הלאומי.

הרפורמה תושק בשני שלבים, כאשר הפעימה השנייה שעתידה לצאת לדרך במהלך החודשים הקרובים תכלול נסיעות חינם לאזרחים ותיקים (נשים מגיל 62, גברים מגיל 67), ותכלול הנחות על בסיס דירוג סוציו-אקונומי בפילוח ברמה שכונתית ולא רק של כלל היישוב, מתוך הבנה כי ביישובים רבים קיימים פערים משמעותיים בין השכונות והרפורמה צריכה להתייחס אליהם.
חידוש משמעותי ברפורמת "צדק תחבורתי" הוא נסיעה חינם לחיילות וחיילים משוחררים ולמסיימי שירות לאומי, למשך שנה שלמה מיום סיום השירות. זו הפעם הראשונה בישראל שציבור המשרתים נהנה מהטבה כה משמעותית לאחר תום שירותם, וזאת כהכרת תודה על תרומתם לביטחון המדינה. "בייחוד בימים אלה," אמרה שרת התחבורה רגב, "חשוב לנו לתרום את חלקנו למאמץ הלאומי ולהביע הערכה ותודה מעומק הלב לאלה התורמים יותר מכולם לביטחון המדינה."
הבשורה הגדולה והרחבה ביותר של הרפורמה נוגעת לתושבי הפריפריה, שישלמו מעתה רק 50% ממחירי מנוי חופשי-חודשי מכל סוג שהוא. הזכאות להנחה נקבעה לאחר עבודת מטה מעמיקה אשר הגדירה את היישובים על פי דירוגם הפריפריאלי (אשכולות 1-5 במדד הפריפריה של הלמ"ס), הנקבע על פי ריחוקם ממרכז הארץ וממרכזי תעסוקה גדולים. עם זאת, נקבע כי תושבי רשויות מבוססות המצויות בפריפריה אך נהנות מדירוג סוציו-אקונומי גבוה (9-10), לא יהיו זכאים להנחה. במשרד התחבורה הדגישו כי ההנחה כוללת את המנוי אזור 1, המנוי האזורי הפריפריאלי לנסיעות למרחק של עד 40 ק"מ, ובמקום 99 שקלים הוא יעלה מעתה לתושבי הפריפריה 49.50 שקלים בלבד.
בנוסף, יהנו כלל הצעירים מגיל 18 עד 26 (למעשה עד יום הולדתם ה-27) מ-33% הנחה על כל סוגי המנויים החודשיים ועל רכישת ערך צבור, הן מתוך התחשבות במצבם הכלכלי והן במטרה לעודד אותם להשתמש בשירותי התחבורה הציבורית וליצור אצלם שינוי תפיסתי והעדפה לתחבורה הציבורית על פני הרכב הפרטי, וכך לרכוש הרגלי התנהגות לאורך זמן.
חידוש נוסף ברפורמה הוא הענקת 50% הנחה על מנויים חודשיים לאנשים עם מוגבלות ולזכאי הביטוח הלאומי. אוכלוסיות אלה קיבלו עד כה הנחה של 33% בלבד, בעת רכישת חופשי-חודשי. מספר דוגמאות לחיסכון המשמעותי המושג בזכות רפורמת "צדק תחבורתי" של השרה מירי רגב: חייל משוחרר יחסוך במשך שנה בין 1,188 שקלים על חופשי-חודשי אזור 1 (99 שקלים לחודש), ויוכל להגיע לחיסכון של עד 7,320 שקלים אם ינצל את הטבת הנסיעה חינם בכל רחבי הארץ כולל רכבת, במקום לשלם כל חודש 610 שקלים עבור מנוי ארצי משולב.
תושב הפריפריה יוכל לחסוך בשנה בין 594 שקלים (50% הנחה על חופשי חודשי אזור 1) ועד 3,660 שקלים לנסיעות חינם בכל רחבי הארץ (50% הנחה על חופשי חודשי ארצי הכולל רכבת בעלות של 305 ש"ח במקום 610 שקלים). צעיר עד גיל 26 (כולל) יוכל לחסוך בין 392 שקלים בשנה (33% הנחה על חופשי חודשי אזור 1) ועד 2,415 שקלים (33% הנחה על חופשי חודשי ארצי כולל רכבת).
תגובות לכתבה(10):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  צדק? גזל
  אני עני 06/2024/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פקקים בכל מקום ומעלים את התשלום החודשי לרב קו צרת התחבורה
  סגור
 • 7.
  נסיעה חינם לכולם בתוך העיר.
  הגדי 06/2024/20
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לפני כל ההנחות החובה הראשונה היא לתת נסיעה חינם בתוך הערים לכווולם וזה ישחרר הרבה עומס בעיר ובשלב השני נסיעה חינם גם בפרוורי לכולם.וזה בנוסף למה שכבר הוחלט.
  סגור
 • 6.
  נחיה? ואולי ניראה.
  פינחס. 04/2024/06
  הגב לתגובה זו
  1 0
  עד שזה ייצא לפועל, (זה בוודאי, יידחה ויידחה, כרגיל אצלנו), הנשמה תצא, תרתיי משמע, לבני ה 67 פלוס.
  סגור
 • 5.
  שיפסיקו לדבר שטויות!!!!
  אנצי! 04/2024/05
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ההנחה בתחבורה הציבורית צריכה להיות יותר משמעותית וגדולה.הסיבה,מי שנוסע בתחבורה ציבורית אין לו תקציב ולמי שיש נוסע ברכב פרטי!
  סגור
 • 4.
  גימלאים מעל גיל 75 שנסעו בחינם, זה נמשך או נפסק? (ל"ת)
  אורח 03/2024/31
  הגב לתגובה זו
  7 0
  סגור
 • 3.
  על התחבורה הציבורית כן
  דני כהן 03/2024/26
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ומי שאין לו כראטיס אשראי אז איך הוא ישלם לאוטובוס עים יבטלו את הרב קו אה למה לא מתחשבים עים אלה שאין להם ביכלל ביכלל כראטיס אשראי או כל כראטיס אחר שניראה כמו כראטיס אשראי אה יש לזה תשובה או שלא אה
  סגור
 • אפשרויות ביטול הרב-קו והבעייה למי שאין כרטיס אשראי
  מחמודי 03/2024/28
  הגב לתגובה זו
  1 0
  אז תיסע- על חמור לא צריך רב-קו ולא כרטיס אשראי.
  סגור
 • 2.
  שאין כרטיס אשראי?
  ירדן 03/2024/25
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ולמי שאין כרטיס אשראי מה עושה?
  סגור
 • 1.
  צדק חברתי
  איכפתניק 03/2024/25
  הגב לתגובה זו
  4 3
  אכן הגיע הזמן לצדק חברתי .... אכן מהפכה מבורכת מקווה שזו רק ההתחלה ויגיע היום שנכים וקשישים יזכו לקבל קצבאות בגובה שכר מינימום בכל התקופה שהליכוד בשלטון (שנים רבות) לא מצאו לנכון לעזור לאוכלוסיות חלשות קצבאות הנכים והקשישים נותרו עלובות ולא מאפשרות קיום מקווה עד סוף הקדנציה יתעוררו ויבינו חובה לתקן את העוול שהוא חשוב יותר מהצהפכה התחבורתית שחוסכת מאות שקלים בודדים זו התחלה טובה אך יש לגאוג לקיום נאות לאוכלוסיות חלשות מדינה עשירה בה חיים אזרחים עניים ניצולי שואה נכים קשישים המהווים רבע מהמדינה ..הכיע הזמן למהפכה חברתית בכל התחומים....בעיקר לאלה הזקוקים באמת ....
  סגור
 • צדק-חברתי?
  בובו הבנאי 03/2024/28
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אין דבר כזה...לא היה וגם לא יהיה. הליכוד שבראשות הממשלה פשוט חילקה את כל הכספים שהיו בקופה הציבורית ל"מנעמי-שילטון" ולכל טובות ההנאה האפשרויות.. עשה זובור... ותקע אצבע בעין לכל יתר בוחריו.
  סגור