קריירה ולימודים

מחסור כוח האדם בפריפריה: יוזמה מיוחדת לגיוון העובדים בדרום

במטרה לקדם את הגיוון, מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים, משרדי הכלכלה והתעשייה והעבודה והארגון החברתי "בעצמי" קיימו שבוע שעבר סיור מיוחד במפעלים הפועלים לשילוב אוכלוסיות בדרום
מערכת ice | 
גיוון ציבור העובדים בדרום (צילום דולב)
בתעשייה הישראלית חסרים כ-13.5 אלף עובדים, רבים מהם בפריפריה. גיוון ציבור העובדים והכללת אוכלוסיות נוספות הם כלים חשובים בהתמודדות עם משבר כוח האדם. במטרה לקדם את הגיוון, מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים, משרדי הכלכלה והתעשייה והעבודה והארגון החברתי "בעצמי" קיימו שבוע שעבר סיור מיוחד במפעלים הפועלים לשילוב אוכלוסיות בדרום.  
הסיור יצא לדרך בהובלת מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים, משרדי הכלכלה והתעשייה והעבודה ותוכנית "ריאן" לעידוד תעסוקה במגזר הבדואי שמופעלת בנגב ובמשולש על ידי הארגון החברתי "בעצמי". משתתפי הסיור ביקרו במפעלים המשלבים אוכלוסיות מגוונות בנגב המערבי ובבאר שבע. 
במהלך הסיור ביקרו הנציגים במטה חברת המחזור הדרומית "נגב אקולוגיה", בחברה היצרנית דולב המתמחה במוצרי פלסטיק לתעשייה ובמפעלה של קבוצת מימון שמאגדת מספר מותגים בתחום הקולינריה. שלוש החברות התעשייתיות הללו מקדמות תוכניות לגיוון ההעסקה בארגון.  
מפעלי הדרום שוקדים על שילוב אוכלוסיות יעד ביניהן המגזר הבדואי והמגזר החרדי. שילובן של אוכלוסיות אלו עשוי לתת מענה למחסור החמור בכוח אדם מוכשר מקצועית, עליו דיווחו כל המפעלים שהשתתפו בסיור. כבר כיום חברות התעשייה שהשתתפו בסיור מעסיקות כולן עובדים מהמגזר הבדואי, אך הן מתמודדות עם קשיים ופערים בסיוע הניתן להם על מנת לשלב אוכלוסייה זו בעבודה.  
בין הפערים שזוהו בסיור בגיוס ושימור עובדים מהמגזר הבדואי בתעשייה הדרומית: קשיי שפה, פערים באוריינות הטכנולוגית, שחיקה וקושי בניידות מהיישובים הבדואים למוקדי התעסוקה. הסיור גם העלה פתרונות לאתגרי הגיוון ומתן מענה לשחיקת העובדים, ביניהם הענקת אופק מקצועי ואפיקי קידום.  
בכל זאת, הסיור העלה כי יש להרחיב את המענים הניתנים מצד משרדי הממשלה לגיוון אוכלוסיית העובדים. על אף שתוכניות הכשרה נבנו, רבות מהן לא מתקיימות בפועל וישנו תת ניצול של קיבולת ההכשרות בנגב. בסיור עלה כי אם ההכשרות יותאמו טוב יותר לצרכים המשותפים של המפעלים בנגב וכן יעניקו כישורי שפה והיכרות בין תרבותית לצד התוכן המקצועי, הן יוכלו להקל את שילובה של האוכלוסייה הבדואית בקרב התעשייה הדרומית.  
 
הסיור נערך במעמד מנהלת מרחב דרום של התאחדות התעשיינים, דנה שדה אופיר, נציגת משרד הכלכלה והתעשייה, שירה צחי, נציגות הארגון החברתי "בעצמי", רונית שלח מורטון ושירן מוסקוביץ, נציגת משרד העבודה, תהילה צנדיק וכן יוגב שרביט.  
דנה שדה אופיר, מנהלת מרחב דרום בהתאחדות התעשיינים, אמרה: "כאשר חברות תעשייתיות בדרום משלבות אוכלוסיות מגוונות בציבור העובדים כולם מרוויחים – הארגון מוצא מענה לפערי כוח האדם ואוכלוסיות שהיו שקופות עד היום מקבלות הזדמנות להתקדם בשוק העבודה. שמחנו להיחשף בסיור למאמצי הגיוון שכבר עושה התעשייה הדרומית וכן לשמוע מכלי ראשון על האתגרים והצרכים של מפעלים המכלילים אוכלוסיות מגוונות".  
"על אף שתוכניות רבות הושקו לאורך השנים", הוסיפה שדה אופיר, "ניכר כי מימושן חלקי בלבד והמסקנה המרכזית מהסיור היא כי על הממשלה יחד עם המעסיקים וגופי החברה האזרחית להרחיב את תוכניות ההכשרה והליווי. כמו כן, יש לוודא כי הן רלוונטיות לתחומים בהם קיימים פערי כוח אדם בתעשייה".  
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה