קריירה ולימודים

בעקבות המחסור בשוק: מלגות מיוחדות ללומדי המקצוע הזה

במטרה לעודד רישום ולמשוך סטודנטים איכותיים למקצועות ראיית החשבון והשמאות, משרד המשפטים יעניק מלגות ותמיכות לסטודנטים הנרשמים למקצועות הללו המתגוררים בפריפריה החברתית-כלכלית

איתן לויטס | 
ראיית חשבון (צילום freepik)
משרד המשפטים מודיע היום (שלישי) כי יעניק לראשונה מלגות ותמיכות לסטודנטים לראיית חשבון ושמאות מקרקעין המתגוררים בפריפריה החברתית-כלכלית, זאת במטרה למשוך הון אנושי איכותי ולעודד רישום ללימודי מקצועות אלו, תוך צמצום פערים וקידום שוויון הזדמנויות. מדובר בפעם הראשונה שמשרד המשפטים יעניק מלגות בהיקף נרחב לסטודנטים בתחומי האחריות שלו (ראיית חשבון ושמאות מקרקעין).
המלגה, שתעמוד על סך של 6,000 שקלים כ"א ובסך הכל בתקציב של כ-700 אלף שקלים, תינתן לסטודנטים לתואר ראשון בראיית חשבון במוסד המאושר על ידי המל"ג ולסטודנטים לתואר ראשון או שני במסלול שמאות מקרקעין המאושר על ידי המל"ג (במסלול החדש שהוכר על ידי מועצת שמאי המקרקעין), וכל עוד הוא מתגורר ביישובים אשר דירוגם במדד החברתי-כלכלי של הלמ"ס הוא 1-5.
ככל וועדת התמיכות תמצא כי התקציב המיועד לתמיכות אינו מאפשר את חלוקת המלגות לכל הסטודנטים הזכאים שהגישו בקשה, יינתן תיעדוף בדירוג למסיימי שירות לאומי/ צבאי/ אזרחי, וכן לסטודנט שהוא או משפחתו זכאים מביטוח לאומי לאחת מהגמלאות הבאות: הבטחת הכנסה; מזונות מביטוח לאומי; גמלת אזרח ותיק עם תוספת השלמת הכנסה, גמלת שאירים עם תוספת השלמת הכנסה.
כמה מרוויחים במקצועות?
מאתר משרד העבודה עולה כי השכר הממוצע לרואה חשבון עומד כיום על 19,516 שקלים לחודש (הממוצע במשק - 11,538 שקלים). כיום רשומים במועצה כ-37,000 בעלי רישיון לראיית חשבון, מהם פעילים כ-29,000 רואי חשבון. בשנת 2022 הוענקו כ-960 רישיונות לרואי חשבון, בשנת 2021 הוענקו כ-1,100 רישיונות חדשים, בשנת 2020 הוענקו כ-1,250 רישיונות חדשים, בשנת 2019 הוענקו כ-1,350 רישיונות חדשים ובשנת 2018 הוענקו 1,962 רישיונות חדשים.
השכר הממוצע של שמאי מקרקעין עומד כיום על 18,832 שקלים, ע"פ נתוני משרד העבודה. כיום רשומים במועצת שמאי המקרקעין כ-2,500 שמאים פעילים. בשנת 2022 ניגשו לבחינה הסופית ביישומים 327 נבחנים מתוכם 197 נבחנים עברו את הבחינה והוסמכו כשמאי מקרקעין. 
 
בתקופה הקרובה יפרסם משרד המשפטים קול קורא עם פרטי המלגות והתמיכות ודרכי ההתקשרות להגשת בקשות לקבלתן.
מנכ"ל משרד המשפטים ויו"ר מועצת רואי חשבון, איתמר דוננפלד: "אנו רואים חשיבות רבה בעידוד הון אנושי להצטרף לתחום ראיית החשבון והשמאות, וביתר שאת מהפריפריה החברתית-כלכלית. בשנים האחרונות משרד המשפטים קידם רפורמות משמעותיות במקצועות ראיית החשבון ושמאות מקרקעין שנועדו לתת מענה לשוק התעסוקה המשתנה, ולצורך בהתאמת ההכשרה לפרקטיקה ולעולם הטכנולוגי. המהלך להענקת המלגות לסטודנטים מהפריפריה יתרום באופן משמעותי לצמצום הפערים בחברה הישראלית ויאפשר מתן הזדמנויות ראוי ומוצדק לצעירים מהפריפריה הכלכלית-חברתית להשתלב באופן המיטבי ביותר בשוק התעסוקה בכלל ובמקצועות ראיית החשבון והשמאות בפרט".
עו"ד עמיר הרן, ראש האגף לאסדרת מקצועות, משרד המשפטים: "האגף לאסדרת מקצועות חרת על דגלו את קידום המקצועות שבאחריותו לאור תפיסת עולם חברתית הרואה את האזרח במרכז. מתוך תפיסה זו אני מברך על יוזמת מנכ"ל משרד המשפטים להענקת מלגות לסטודנטים בפריפריה הגיאוגרפית והחברתית ורואה בה ביטוי חשוב לתפיסת השירות העדכנית של המשרד - יציאה אל השטח בעשייה חברתית משמעותית".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה