כסף וצרכנות

הצעות החוק לאי-הפללת צרכני קנאביס אושרו בוועדת השרים לענייני חקיקה

לפי ההצעות, שהגישו ח"כ שרן השכל ורם שפע, בגירים מעל גיל 21 שישאו עמם במקום שאינו ציבורי עד 50 ג' חומר לשימוש עצמי, לא ישאו באחריות פלילית. עוד יוקמו חנויות לממכר קנאביס ותוסדר רפורמת הקנאביס הרפואי
איתי פת-יה | 
שרן השכל, רם שפע (צילום פייסבוק/שרן השכל, רם שפע, unsplash)
הצעות החוק לאי-הפללת קנאביס עברה בועדת השרים לענייני חקיקה של הממשלה. הועדה, שהתכנסה היום (א') אישרה את ההצעות שהגישו ח"כ שרן השכל (הליכוד) ורם שפע (כחול לבן), ותועבר לקריאה טרומית במליאת הכנסת ביום רביעי השבוע.
לפי החוק, לא תוטל אחריות פלילית על בגירים בני 21 ומעלה שיחזיקו עמם במקום ציבורי קנאביס המיועד לשימוש עצמי. אולם, שימוש בקנאביס במקום ציבורי יגרור קנס בגובה 500 שקל, וכן יוטל קנס של 2,000 שקל בגין החזקה של מעבר ל-50 גרם, גם כן לשימוש עצמי. לצד זאת ניתן יהיה להפעיל חנויות ייעודיות בהן ימכרו קנאביס, זאת תחת הגבלות שיקבעו בהמשך על ידי שר הבריאות. יצויין כי נהיגה תחת השפעת קנאביס עדיין תהיה אסורה.
נוסף על כך הוחלט כי רפורמת הקנאביס הרפואי תוסדר באופן שיפשט את קבלת הרישיונות למגדלים ואת קבלת החומר מצדם של המטופלים בו.
 
קראו עוד ב-ice
הדיון בהצעת החוק נדחה להיום, לאחר שבכינוס הקודם של הועדה נדחקה לשוליה ולבסוף לא התקיים סביבו הדיון. השותפות לממשלת האחדות הליכוד וכחול לבן, הוציאו הודעה משותפת לפני כשבועיים, לפי יקדמו את החקיקה בנושא במודל "אחראי שיותאם למדינת ישראל ולאוכלוסייה הישראלית". 
לאחר הקריאה הטרומית, תושהה הצעת החוק למשך כשלושה חודשים, בהם צוות בינמשרדי של בראשו יעמוד משרד המשפטים יגבש המלצות בנושא.
"הדרך לכאן הייתה לא פשוטה ומלאה במאבקים פוליטיים ותקשורתיים רבים", כתבה ח"כ השכל בתגובה לאישור הצעת החוק בוועדה, "אך לבסוף הנחישות וההתמדה השתלמה. גאה להביא בשורה למעל למיליון צרכני קנאביס ועשרות אלפי חולים". ח"כ מהאופוזיציה תמר זנדברג תמכה גם היא בהחלטה וכתבה: "כשהתחלנו את המאבק הזה קראו לנו סטלנים והזויים, אבל היום הוא עוד צעד בהוכחה שמאבק נחוש וצודק בסוף גם מנצח".
השר לירושלים ומורשת רפי פרץ התבטא גם הוא בנושא ואמר "הקלות על החולים – כן, שער לעולם הסמים לבני נוער – לא. תמכתי בועדת השרים לחקיקה בחוק של ח"כ שרן השכל לאי הפללה, אי אפשר שעל כל טעות של נער ייפתח תיק פלילי שיהרוס לו את החיים. עם זאת, התנגדתי לחוק הלגליזציה של ח״כ רם שפע. דרשתי לוודא שהמדינה לא מפקירה את בני הנוער לעולם של סמים, זה מתחיל במריחואנה ונגמר בסמים קשים יותר".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה