כסף וצרכנות

קריסה במשק? זו כמות העסקים שנפתחו השנה בישראל

למרות הזעקות של בעלי העסקים, נתונים מפתיעים חושפים צמיחה מסוימת במשק הישראלי מול סגירה של עשרות אלפי בתי עסק. איזה ערים סבלו השנה בשיעור הגבוה ביותר של קשיים בעסקים?
מערכת ice | 
דוחות (צילום freepik)
בדיקה מיוחדת של חברת המידע העסקי Coface Bdi מעלה כי בשנת 2021 נסגרו  39.7 אלף חברות ועסקים, ולצד זאת נפתחו 45.5 אלף חברות ועסקים - גידול נטו של 5.8 אלף עסקים בהשוואה לשנת 2020. עם זאת, המשבר טרם הסתיים כשמסביב מרגישים בשבועות האחרונים במיוחד את השפעתם של ווריאנטים שונים של הנגיף הבולמים את המשק הישראלי בפרט, והעולם כולו בכלל מחזרה לשגרה מלאה.
מבחינת מדד הסיכון העסקי של המשק הישראלי בשנים האחרונות, עולה כי רמת הסיכון עלתה משמעותית בשנת 2020 עקב משבר הקורונה (6.45), ובשנת 2021 חל שיפור במדד (6.40) המשקף ירידה בסיכון לאור התאוששות המשק בשנה זו.
 
מדד הסיכון העסקי של החברות והעסקים משקלל בתוכו, בין היתר, את הפרמטרים הבאים: הכנסות, ותק, מספר מועסקים, חוות דעת עסקית של לקוחות, חוות דעת עסקית של ספקים, מוסר תשלומים, מבנה הון והתחייבויות, מגמת רווחיות, מצב עסקי של חברות קשורות ועוד פרמטרים שונים.
מבחינת מדד הסיכון העסקי של המשק הישראלי בשנים האחרונות עולה כי רמת הסיכון עלתה משמעותית בשנת 2020 עקב משבר הקורונה (6.45), ובשנת 2021 חל שיפור במדד (6.40) המשקף ירידה בסיכון לאור התאוששות המשק בשנה זו.
מדד הסיכון העסקי של החברות והעסקים משקלל בתוכו, בין היתר, את הפרמטרים הבאים: הכנסות, ותק, מספר מועסקים, חוות דעת עסקית של לקוחות, חוות דעת עסקית של ספקים, מוסר תשלומים, מבנה הון והתחייבויות, מגמת רווחיות, מצב עסקי של חברות קשורות ועוד פרמטרים שונים.
מבחינת יחסי ערים מול שיעורי הקושי בעסקים, חמשת הערים שרשמו את המגמות היציבות ביותר מותחות ביניהן קו מעניין של ערים מפותחות בפרברי המרכז. רמת השרון רשמה את היציבות הטובה ביותר, במקום השני רעננה, במקום השלישי מודיעין מכבים רעות, וגבעתיים והרצליה במקום הרביעי והחמישי בהתאמה, מכניסות את המגמה קצת יותר מרכזה. תל אביב, חולון, חיפה ואף אילת מתמקמות גם בערים שלא חוו קשיים וסגירות עסקים בשיעור של יותר מ-7% למרות המשבר.
חמש הערים שהושפעו בשנה האחרונה לרעה בנושא בשיעור הכי משמעותי משייכות דווקא למגזר הערבי. את המכה הקשה ביותר חטפה רהט עם 37.6% מהעסקים בעיר שחוו קשיים בשנה האחרונה. כפר קאסם עם שיעור דומה של 37.4%, וטירה גם רושמת מגמה מדאיגה של 35.4%. אום אל-פאחם עם 19.6%, ולוד, העיר המעורבת היחידה בחמישיה עם 18.3% מעסקי העיר שחוו קשיים בשנה החולפת. במעלה הרשימה גם שפרעם, נצרת, סח'נין, עפולה, קרית גת ודימונה שרשמו שיעור של מעל 11.5% מהעסקים בהם שחוו קשיים.
לדברי תהילה ינאי, מנכ"לית משותפת ב-Coface Bdi: "עסקים רבים עדיין חווים קשיים בעקבות הקורונה, ורבים מהם בעלי סיכון גבוה להגיע בשנתיים הקרובות לכשל עסקי, במיוחד בענפים כגון: תיירות, תעופה, בידור ופנאי. משבר הקורונה, העצים את חשיבות השימוש בפלטפורמות הדיגיטליות, הכוללות יכולת המשכיות עסקית בעבודה מרחוק, לצד אפשרות ביצוע רכישות אונליין. היקפי הסגירה והפתיחה של החברות והעסקים בישראל חזרו לסדרי הגודל בדומה לטרום שנת הקורונה".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה