כסף וצרכנות

עוקץ מטורף על חשבון מפעל הפיס: "התחייבות לשלוש זכיות"

על רקע מלחמת חרבות ברזל, יש מי שמנסים לנצל את המצב ולעקוץ בתואנת שווא לנסיון להעניק מעט תקווה תוך התחזות למפעל הפיס, כאשר שיחות רבות לכאורה מטעם חברת 'לוטודיל' טוענות כי זכיתם בהשתתפות ב-10 הגרלות של מפעל הפיס במחיר מיוחד
תום נחום |  1
מפעל הפיס (צילום shutterstock)
האם ידעתם שבמדינת ישראל רק למפעל הפיס מותר למכור הגרלות? בין אם בהגעה פיזית לדוכן או באפליקציה הרשמית וכל זאת אך ורק בפיקוח משרד האוצר. אלא, שברשת מתרוצצת הונאת ענק שנושאת את שם ההגרלות ואין לה כל אישור לכך, כך נחשף בחדשות כאן 11 לפני כשנה, כאשר כעת, דווקא כאשר מדינת ישראל מרוכזת במלחמת חרבות ברזל בעזה ובתוצאותיה הקשות, יש מי שהחליטו שזה הזמן לבצע נסיון עוקץ מסוג זה פעם נוספת ולהעיר אותו לחיים, כאמור שנה אחרי הפרסום המדובר.
בשיחות טלפון שיוצאות בימים האחרונים לישראלים רבים לכאורה בשמה של חברת 'לוטודיל' נטען כי המספר שלכם עלה בגורל וזכיתם באפשרות להשתתף ב-10 הגרלות של מפעל הפיס במחיר מיוחד, וכאשר אותם 'לקוחות פוטנציאליים' משיבים לנציגה כי יוותרו על ההזדמנות, היא משיבה בטיעון תלוש לחלוטין מהמציאות: "חבל, יש התחייבות לפחות לשלוש זכיות", בנסיון לשכנע.
כזכור, לפני קצת יותר משנה, על פי אחת העדויות שהוצגו בחדשות כאן 11, ירדן וזיו עברו על החשבונות שלהם כמעקב וגילו הוצאה מדאיגה: "התחלנו לעשות מעקב של התקציב שלנו, ראינו חיוב באשראי שאני חשבתי שזה דלק, זה היה 'נקודת שיווק וסחר בע"מ'". גם אם לשלוש מפתח תקווה חשפה מקרה זהה. "עברתי על החשבונות וראיתי 'נקודת שיווק וסחר בע"מ'. אמרתי אולי איזה קנייה של סופר? הלכתי חודש אחורה, עוד חודש אחורה. אותו שם אותו סכום".
 
אבל מי היא אותה 'נקודת שיווק וסחר בע"מ? מדובר בחברה שמכנה את עצמה "לוטודיל". הלקוחה חשבה שמדובר במפעל הפיס ולכן השתכנעה: "הציעו לי הגרלה בחינם, אני לא הבנתי בשיחה הראשונה שזה הולך להיות מנוי לשנתיים".
במועצה לצרכנות סיפרו לכאן 11 על כמאה תלונות דומות על לפחות עשרה מותגים שונים כמו "קלאב פור יו", "iwin", "לוטודיל", ו"סמארט ווינרס" התקבל מספר התלונות הגדול ביותר. בתלונות הופיעו עוד מותגים כמו "מרכז הלוטו הישראלי", "מרכז הלוטו הארצי", "דאבל פיס", "winwin", "לוטוקרד", "לוטו בט" ו"מגה לוטו". על אף השם שנשמע קשור, כל קשר לפיס והלוטו לא קיים.
הפיס קיבל היתר מיוחד ממשרד האוצר שמפקח עליו ומטיל מגבלות שיפחיתו סיכוי להתמכרות. מפעל הפיס נלחם שנים בחברות שכאלה, אך מתקשה להצליח. הזמן וגם הפיס באינטרנט כבר הומצא, שם גם כרטיסי גירוד נמכרים באמתלה של חלק מהגרלות מפעל הפיס.
מחברת "סקראץ" נמסר בתגובה לכאן 11: "החברה מתנגדת בתוקף לשימוש בשירותי מצד קטינים, מבצעת מעקב קבוע, דורשת אימות נתונים והזדהות בעת משיכת סכומי זכייה ובוחנת כל פעולה חריגה. הפרץ התקנון תביא לחסימה של כל שימוש עתידי". מחברת "לוטו שלי" נמסר בתגובה: "חברתנו מעניקה שירות שליחויות לרכישת כרטיסי הגרלה של מפעל הפיס, וזאת בלבד".
ממשרד האוצר נמסר בתגובה: "המשרד רואה בפעילות החברות שמוכרות את מוצרי מפעל הפיס באינטרנט, בטלפון או בכל אמצעי אחר, פעילות בלתי חוקית באופן חד משמעי, ומתנגד נחרצות לקיומן".
ממשרד המשפטים נמסר בתגובה: "הנחיית המשרד כפי שפורטה במכתב לראש אגף חקירות ומודיעין ב-2019, עומדת בעינה: משטרת ישראל מוסמכת לנקוט פעולות אכיפה, ללא צורך בתיקוני חקיקה". ממשטרת ישראל נמסר בתגובה: "המשטרה בוחנת את האפשרות לפתוח בחקירה פלילית, וכן בפעולות מנהליות נוספות כלפי המעורבים".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  ממש לא קשור למצב
  שי 11/2023/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  פעם בכמה שועות עד כמה חושים אני מקבל מהם שיחה, כל פעם ממספר שונה. 1 מ10 ש'זכה' לבל את האופציה ליפול שוב בפח שלהם... למזלי, הספיק לי פעם אחת ליפול שם, ולגלות שגם אני וגם כל חבריי או מי ממכריי, וחברי חבריי או מכרי מכריי, כולם אוכלים מהם רק קש. זהירות עוקץ!!
  סגור