דיגיטל וטק

תעשיית החלל בישראל ממריאה: הקמת Space 5.0 נחשפת

נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, הכריז על הקמתו של ענף החלל בהתאחדות, שייקרא Space 5.0: "יוביל להתפתחותן האיכותית של חברות החלל הקיימות והחדשות ויממש את פוטנציאל היצוא של ענף החלל, המוערך במאות ואף יכול להגיע למיליארדי דולרים"
מערכת ice | 
הישראלים שעומדים להמריא לחלל גייסו מיליונים (צילום pixabay)
נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר, הכריז היום בצהריים (ג') על הקמתו של ענף החלל בהתאחדות, שייקרא Space 5.0. ד״ר תומר הכריז על הקמת ענף החלל בכנס החלל הבינ"ל ע"ש אילן רמון, המתקיים במסגרת אירועי שבוע החלל הישראלי 2023, אותו מובילה סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה. הענף החדש יפעל במסגרת איגוד ההיי-טק הישראלי של התאחדות התעשיינים בראשותו של יו״ר האיגוד מריאן כהן ובריכוזו של חיליק שיאון, כאשר מטרתו המרכזית הנה להוביל לפיתוח תעשיית החלל בישראל כענף משמעותי, מובחן וצומח בתעשייה - תוך שיתוף פעולה עם החברות הישראליות בתחום, לצד גורמי חלל בינלאומיים. 
בין השאר, במסגרת פעילות ה- Space 5.0, תרוכז כלל הפעילות של תעשיית החלל האזרחי במדינת ישראל, כולל עזרה וסיוע במענקים למחקר ופיתוח, סיוע בקידום טכנולוגיות חדשות, הקמת חממות טכנולוגיות ייעודיות לענף החלל, סיוע וטיפול בקשיים רגולטוריים אל מול משרדי הממשלה ועזרה בהגדלת היצוא של תעשיית החלל לשווקים קיימים וחדשים. כמו כן Space 5.0 יהווה מוקד ידע והעשרה בתחום החלל והכתובת הראשית לכל משקיע אשר מעוניין להתפתח ולהשתלב בענף.
 
בימים אלה מוקם גם ה- Advisory Board ל- Space 5.0 שיורכב מאישים בכירים בתעשייה ובאקדמיה, שיוכלו לתרום מניסיונם ומיכולותיהם בכדי לענות על האתגרים ולממש את הפוטנציאל העצום בישראל תחום החלל החדש. כבר היום ישנן עשרות חברות ישראליות הפועלות בתחום החלל, והצפי הינו כי מספר זה רק ילך ויגדל.
בהתאחדות התעשיינים וסוכנות החלל החליטו להקים את Space 5.0 השנה, גם מתוך הכרה בחלק ההולך וגדל שתופס החלל בחיי האנושות על כל היבטיה – צבאי, כלכלי, אזרחי, אקולוגי ועוד. בעשור האחרון זינקה הפעילות בחלל קדימה ומדינות חדשות מצטרפות ואף משתפות פעולה ביניהן. בארה"ב החלה תיירות חלל, משגרי החלליות כבר אינם מתכלים, תוכנית "ארטמיס" של נאס"א יצאה לדרך לקראת בניית בסיס קבע על הירח וממנו למאדים. גם ישראל טבעה חותם עם פרוייקט "בראשית"ועם אפוד המגן של "ארטמיס", לצד פעילות לוויינית ארוכת שנים.

מימין: מנהל סוכנות החלל הישראלית, אורי אורון ונשיא התאחדות התעשיינים, ד״ר רון תומר. צילום: דוברות התאחדות התעשיינים
נשיא התאחדות התעשיינים, ד"ר רון תומר: ״תחום הפעילות החדש והצומח, New Space Industries, נמצא היום בנקודת זינוק משמעותית בכל העולם. בישראל כבר פועלות עשרות חברות ומיזמים העוסקים בתעשיית החלל הצומחת והצפי הוא שהמעגל יתרחב מאוד בשנים הקרובות. לכן חשוב כי ארגון גג חזק כמו התאחדות התעשיינים בשיתוף פעולה עם סוכנות החלל הישראלית יתכללו ויקדמו את פעילות הענף תחת Space 5.0, וכך יובילו להתפתחותן האיכותית של חברות החלל הקיימות והחדשות ויממשו את פוטנציאל היצוא של ענף החלל, המוערך במאות ואף יכול להגיע למיליארדי דולרים".
מנהל סוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה, אורי אורון: "סוכנות החלל הישראלית מברכת את התאחדות התעשיינים על הקמת ענף חלל, המהווה צעד משמעותי נוסף בביסוס ופיתוח אקו-סיסטם החלל הישראלי. החלטת התאחדות התעשיינים והעומד בראשה מבטאת הבנה עמוקה של הפוטנציאל הטמון לישראל ולתעשיית הי-טק הישראלית בפיתוח תחום החלל. תעשיית החלל הישראלית עומדת בבסיס האסטרטגיה הלאומית בנושא חלל, וצמיחתה תקדם את מעמדה של ישראל כשחקנית משמעותית בין המדינות המובילות בתחום".
יו״ר איגוד ההייטק בהתאחדות התעשיינים, מריאן כהן: ״החברות והמיזמים הטכנולוגיים הפועלים כיום בתחום תעשיית החלל בישראל, כמו גם היקף הפעילות שלהם, נמוכים מאד והפוטנציאל הוא אדיר. יחד עם זאת, חיבור ענף החלל ושיתוף הפעולה הטבעי עם איגוד ההייטק יאפשר חיזוק הקשר בין החברות לאקוסיסטם בתעשייה, צמיחתן והצלחתן. אנחנו שמחים שגם פורום החלל מצא אצלינו את ביתו. השמים הם כבר לא הגבול״.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה