השוק

למרות האזהרות: רשות ני"ע בצעד חסר תקדים שעלול לסכן את הציבור

למרות האזהרות והסכנות אישרה מליאת רשות ני"ע את ההצעה לאפשר לחברות חוץ בנקאיות לפזר הבטחות מסוגים שונים ללקוחות שיתנו להן את הכסף וזאת מבלי להסדיר את נושא הפיקוח והביטחון הבסיסי ללקוחות - שכספם יוחזר
ניצן כהן |  1
ספי זינגר (צילום עידן גרוס, shutterstock, פלאש 90/ אוליביה פיטוסי)
למרות האזהרות והסכנות הגלויות והסמויות אישרה מליאת רשות ניירות ערך את ההצעה חסרת התקדים במסגרתה יוכלו גופים חוץ בנקאיים ולא מפוקחים כדבעי לקבל פיקדונות מהציבור תוך הבטחות שונות ומשונות מבלי שיבטיחו כי בסוף ההתקשרות יוכלו להחזיר את הכסף לציבור.
יו"ר הרשות, עו״ד ספי זינגר, מסר כי "המהלך אמש משלים חלק מרכזי בעיצוב הסדרתן של חברות התשלומים בפיקוח הרשות. חברות התשלומים נועדו לקדם תחרות מול מערכת הבנקאית ולכן נדרש לאפשר להן להציע ללקוחותיהן ריבית, בדומה לזו שהמערכת הבנקאית יכולה להציע על חשבון העו"ש.

"מן העבר השני ישנה גם חשיבות רבה בשמירת היציבות הפיננסית ושמירה על כספי הלקוחות. ההוראות שאישרה היום מליאת הרשות מאזנות בין שתי תכליות חשובות אלו ומאפשרות מתן ריבית תוך קביעת מנגנוני הגנה מהותיים שיבטיחו את היציבות ושמירת עניינם של הלקוחות. אני מבקש להודות לחברי המליאה על אישור ההוראות וכן לסגל הרשות בראשותה של גב' ענבל פולק, מנהלת מחלקת השקעות, על העבודה הטובה והמאומצת לאורך כל החדשים האחרונים אשר הובילו את כתיבתן של כלל ההוראות בנושא חברות התשלומים".
כאן המקום לציין שנושא התחרות הוא חשוב מאוד בכל תחום ובטח בתחום הפיננסים. יחד עם זאת מאחר ופיקדונות נחשבים לאפיק ההשקעה חסר הסיכון לחלוטין (ומכאן גם התשואה שלו) הרי שעיקרון הבסיס חייב להיות - שמירה על האמון במערכת - וזה אומר שכל גוף שמבטיח תשואה מבלי שהוא מבטיח יכולת לעמוד בהבטחה שלו הרי שאם לא יצליח להחזיר את הכסף - הרי שאמון הציבור יפגע.
מה הבעיה כאן? הרי שאם אנחנו מדברים על חברות חזקות שיספגו פיקדונות כמו חברות הביטוח ואולי חברות כרטיסי האשראי, הרי שהמצב יכול להיות נסבל, אם יתחילו להיכנס לשוק מיני חברות שהן לא ביטוח או כרטיסי אשראי, המצב יתחיל להתערער ומכאן להיות מסוכן לפיקדונות.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מאחורי כל טירוף עומד הדיוט מחויך שחולם על הג׳וב הבא (ל"ת)
  מסביר פנים 05/2024/20
  הגב לתגובה זו
  0 1
  סגור