השוק

ליברמן בצעד תמוה: ההטבה המטורפת שיקבלו הייטיקסטים שיחזרו לישראל

שר האוצר אביגדור ליברמן הולך צעד אחד רחוק מאוד כדי למשוך את ההייטקיסטים לישראל ויעניק להם פטור ממס על האופציות שקיבלו ונכסים שצברו בחול; מי שעזב לפני פחות משנה יקבל מסלול ירוק וישלם מס מופחת
ניצן כהן |  1
אביגדור ליברמן (צילום פלאש 90/ יונתן זינדל, pixabay)
עזבו אתכם מהימים שבהם חשבנו שיש יתרונות למגורים בישראל (אין אנטישמיות, יש איכות חיים, יש חיסונים, יש ביטוח בריאות ממלכתי, מערכת חינוך טובה וכן הלאה) גם אם אתה עשיר או הייטקיסט מצליח. ישראל, כך נראה, יכולה להיות מקום המגורים של עשירים או מתעשרים חדשים או מתעשרים שבדרך מאלף סיבות שמיסוי לא אחד מהם. אבל הנה, אם אנחנו נמצאים במקום של חלוקת מתנות אז אחרי הסקטור המקופח של אנשי הקבע, הגיע תורו של הסקטור "המקופח" - ההיטקיסטים.
לפני שאנחנו צוללים להטבות מרחיקות הלכת שמעניק ליברמן לסקטורים המסכנים נסביר שיש יתרונות שמתעשרי ההייטק יחזרו לישראל. כסף שיכנס לישראל מחו"ל יעזור לכלכלה לצמוח ויניב בהמשך מסים לקופת המדינה. אנשים מצליחים שחוזרים לישראל גם ימלאו את השורות החסרות בענף הזה וישמשו דוגמה ומודל לצעירים וגם יחלקו מהידע שלהם. כל זה טוב ויפה, אבל השאלה הגדולה אם אנחנו חוזרים עשורים אחורה ומעניקים הטבות מפליגות במס לחוזרים ומתעלמים מהיתרונות שיש לגור במדינה כמו ישראל, למרות שמשלמים מסים. 
 
אז זו התוכנית:
תושב חוזר שנמצא בחו״ל ועזב לפני יותר משנה - לא יצטרך לשלם מיסים על האופציות שלו ועל נכסים שצבר מחוץ לישראל. בניגוד לעבר, שהאופציה הזו ניתנה לאנשים שחזרו רק אחרי עשור מהרגע שעזבו. המטרה - לתת תמריץ לעובדים לחזור ארצה.
עובדים שחוזרים אחרי שנה, רשות המסים תפרסם מסלול ירוק למתן וודאות לניתוק תושבות גם לאלה ששהו תקופה קצרה וחזרו במסגרת הוראת השעה כך שלא יצטרכו לשלם הפרשי מס בישראל על ההכנסות שהפיקו מחוץ לישראל.
ייקבע מנגנון של ניכוי הוצאות החזרה לישראל וההסתגלות לשנתיים הראשונות עד גובה תקרה שתקבע בהמשך. 
 
מי שזכאי לעלות לישראל מכח חוק השבות יוכל לקבל את ההטבות של התושב החוזר שבהצעה ובנוסף שיעור המס שיחול עליו בישראל לא יעלה על 30% במקום 47% בשנה הראשונה לחזרתו ו-35% בשנה השניה. בתום השנתיים האמורות, הוא יוכל לבחור להיות תושב ישראל או לחזור למדינתו המקורית ולא ייחשב כתושב ישראל בתקופת שהייתו כך שלמעשה ניתנת לו האפשרות לקבל תקופת הסתגלות של שנתיים במקום של שנה כיום. 
 שר האוצר אביגדור ליברמן: ״אנו  רואים חשיבות עליונה בקידום תעשיית ההיי טק המהווה את הקטר שמוביל את המשק ופקטור משמעותי בנתוני הצמיחה שלו. עידוד אוכלוסיית התושבים החוזרים והעולים החדשים שישתלבו בתחום, יקדם ויעזור לבעיית המחסור בכח האדם בתעשיה ועל כן הנחתי את גורמי המקצוע לקדם את התכנית. מודה לשרה פרקש על שיתוף הפעולה בקידום הצעדים החשובים הללו".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  עבודה בעיניים
  חח 11/2021/30
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הטבה אמיתית זה להוזיל את הדירות ב-50% ולהחזיר את הדולר לערך של 4₪.
  סגור