משפט

מוכר הפיצה והעוקץ באשראי: תרומות בחצי מיליון שקל לחיילים הפכו להונאה

הונאה רחבת היקף על גבם של חיילי צה"ל: חוקרי מפלג ההונאה במחוז ירושלים השלימו חקירתו של נאשם בעבירות הונאה מתוחכמות בשווי מוערך של כחצי מיליון שקל, תוך ניצול ציני של רצון הציבור לסייע לחיילים בעת מלחמה. לאחר שמעצרו הוארך מעת לעת, הגישה נגדו התביעה המשטרתית את כתב האישום.
מערכת ice | 
ארוחה-אילוסטרציה (צילום unsplash)
חקירה במשטרה החלה בעקבות תלונה שהתקבלה בתקופה האחרונה מבית עסק בעיר ירושלים לממכר פיצות, לפיה בעל העסק נעקץ על ידי אדם שיצר קשר טלפוני וביצע הזמנה של עשרות מגשי פיצה עבור חיילי צה"ל כמחווה וכהוקרה על פעילותם במסגרת מלחמת "חרבות ברזל". מיד עם קבלת התלונה, פתחו חוקרי ההונאה שביחידה המרכזית של מחוז ירושלים בחקירה סמויה בשיתוף פעולה עם חברות האשראי.
מחקירת המקרה במחוז ירושלים, עלה כי זמן קצר לאחר שהנאשם ביצע את ההזמנה, הוא התקשר בשנית לבית העסק וביקש לשלוח לחיילים גם תרומה כספית ועל כן, ביקש לתת לשליח שיגיע לאסוף את משלוח הפיצות גם סכום כסף רב במזומן, ולחייב על כך את פרטי כרטיס האשראי שמסר. עלות מגשי הפיצה הרבים והכסף המזומן במקרה זה, הסתכמה בסכום של עשרות אלפי שקלים.

כעבור זמן מה, הגיע שליח שאסף את ההזמנה היקרה מבית העסק. רק כעבור מספר ימים, התברר לבעל העסק כי העסקה בוצעה באמצעות פרטי אשראי שהושגו במרמה מאזרחים תמימים. במסגרת חקירה סמויה שנפתחה כאמור ביחידת ההונאה במחוז ירושלים בשת"פ חברות האשראי, התחקו חוקרי המשטרה ואיתרו עשרות מקרי הונאה נוספים שאירעו בירושלים ובמקומות שונים ברחבי הארץ. 
גם שם, פעל הנאשם בדרך ערמומית, בכסות תרומה מעמקי ליבו לחיילי צה"ל, ובכך הצליח להונות עשרות בתי עסק בסכום כספי מוערך של כחצי מיליון שקלים לאחר ששלח מאות מגשי פיצה, תרומות כספיות, והזמין יינות ומשקאות אלכוהוליים שונים בכספי אחרים.
ממצאי החקירה במשטרה העלו כי את פרטי כרטיסי אשראי, השיג הנאשם במרמה מבתי עסק ומאזרחים תמימים, תוך התחזות לנציג של חברות האשראי השונות. בתאריך 17.4.24 הפכה החקירה לגלויה, בעת שאותר הנאשם (48) בבית מלון בעיר אשדוד. הוא נעצר על ידי בלשי המשטרה והועבר לחקירה ביחידת ההונאה בירושלים, לאחר שהצטברו נגדו מקרים רבים של עבירות הונאה ושימוש שלא כחוק בפרטי אשראי.
לאחר שמעצרו של הנאשם הוארך מעת לעת וגובשה תשתית ראייתית למעשיו הרבים, הגישה יחידת התביעות המשטרתית של מחוז ירושלים את כתב האישום נגדו, לצד בקשה להורות על מעצרו עד לתום ההליכים. כתב האישום כולל מקרים ואישומים רבים של קבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, ניסיון שימוש או שימוש ברכיב חיוני באמצעי תשלום.
פקד יבגני ברוורמן, קצין החקירות במפלג הונאה של מחוז ירושלים אמר: ״מתחילת המלחמה, פעל הנאשם בתחכום רב תוך יצירת מצגי שווא שונים באמצעותם השיג במרמה פרטי אשראי של אזרחים. הוא ניצל באופן ציני את כל נושא התרומות לחיילי צה״ל  וכוחות הביטחון שנלחמים בחזית- נושא רגיש לכל אדם. הוא יצר קשר עם בתי עסק רבים והתחזה לנציג גוף עסקי ולעיתים כבכיר במשק, וביצע רכישת סחורה באלפי ש"ח במסווה של תרומה לחיילי צה"ל הנלחמים בגזרות השונות. במהלך החקירה, אספנו תיקי חקירה רבים ברחבי הארץ בהם פעל הנאשם באותה השיטה. לאחר שמיצינו את פעולות החקירה בעניינו, הוגש נגדו כתב האישום שכלל מקרי הונאה רבים. נמשיך לפעול ולהיאבק בעברייני ההונאה הפוגעים ברכושו של הציבור, בעלי עסקים ואזרחים תמימים. לצד זאת, אנו שבים ומתריעים בפני הציבור- כי יש לנקוט במשנה זהירות ולהימנע ממסירת פרטי אשראי ופרטים אישיים לגורמים שאינם מזוהים.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה