משפט

לייטקום שוקלת לתבוע את בנק הפועלים עקב ההלוואה למוזס

מתן אשראי בצורה לא מבוקרת לצורך פעולות פיננסיות פרועות, ללא ביטחונות מספקים ורק בשל האחזקה במניות העיתון - כך מתוארת בבקשה לגילוי מסמכים התנהלות הפועלים עם מו"ל "ידיעות" נוני מוזס, שלפי הנטען הפסיד כמיליארד שקל

איתי פת-יה |  1
ארנון (נוני) מוזס (צילום ניר קידר)
האם התביעה הנגזרת הראשונה בפרשת האשראי שהעמיד בנק הפועלים לנוני מוזס כבר בדרך? בעקבות התביעה שהגיש בשבוע שעבר חבר דירקטוריון "ידיעות אחרונות" דוד ליבר נגד המו"ל שלווה כספים מהבנק, חברת לייטקום שמחזיקה במניות של הפועלים הגישה בקשה לגילוי מסמכים בנושא.
לייטקום מבקשת לעמוד על טיב הקשר בין הפועלים למוזס ולגלות האם הועמדו לרשותו קווי אשראי ללא בקרה מספקת ועל אף הפסדי ענק אליהם נקלע לכאורה, כמו גם אילו ביטחונות העביר מוזס לבנק כנגד ההלוואות, ומה גובה הנזק הכספי שנגרם לבנק. עוד במסגרת זאת, בלייטקום מעוניינים לקבל לידם את הפרוטוקולים מישיבות דירקטוריון בנק הפועלים ואי אלו דיונים נוספים בעניין ההלוואות שניתנו למוזס ול"ידיעות אחרונות", וכן את שמותיהם של בעלי המשרה שלקחו בדיונים וישיבות אלה חלק.
 
קראו עוד ב-ice
בתביעה של ליבר, המשמש דירקטור מטעמה של משפחת יודקובסקי השותפה ב"ידיעות", נטען כי המו"ל משתמש בכספים שהלווה בנק הפועלים לעיתון לצורך הגנתו המשפטית בתיק 2000, זאת בגיבוי הבנק. כמו כן לדברי ליבר, מוזס הפסיד כמיליארד שקל כשסחר לכאורה בחוזים עתידיים או במטבעות דיגיטליים, כשלרוב ביצע פעולות אלה דרך מערכת בנק הפועלים שהיה מודע לעניין, כך טען.
עורכי הדין עידן איידן ודוד תירוש המייצגים את לייטקום בבקשת גילוי המסמכים, כותבים כי "מערכת הקשרים הענפה הקיימת בין מוזס לבין דירקטורים ונושאי משרה בבנק, והזיקה של הבנק לקבוצת ידיעות אחרונות - בין היתר מתוקף החזקתו של הבנק במניות חברת ידיעות אחרונות - הן אלו שעמדו לנגד עיני מוסדות הניהול של הבנק בקבלת ההחלטות שהיטיבו עם מוזס".
עוד נכתב בבקשה כי "אין עסקינן במתן אשראי 'רגיל' לחברה במהלך העסקים השוטף אלא בהענקת אפשרות – בלתי מרוסנת וללא מקדמי ביטחון - לפתוח פוזיציות פינסיות פרועות ומסוכנות בחוזים עתידיים, אשר ניתן  לראות בהם הלכה למעשה כ'הימור' לכל דבר ועניין". זאת, לפי המסמך, "בלי שהבנק יבצע בדיקות נאותות ביחס ליכולת החזר האשראי של הלווה, ומבלי שהלווה יעמיד בטחונות מתאימים, ובלא שינקטו על ידי הבנק הליכי גבייה אגרסיביים נגד הלווה במידה והלווה אינו עומד בתנאי ההחזר".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  הפלייה לעשירים בלבד
  בני 06/2020/16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  במשך 15 שנה מנהל חשבון בצורה תקינה. ולא אישרו לי את כל הסכום בגלל שאני עובר את היחס החזר. אבל לעשירים יש פרוטקציה....
  סגור