משפט

פייסבוק הסתבכה: ישראלים הגישו תביעת ענק במאות מיליארדים

עורכי הדין ד"ר מתן גוטמן וניר פרידמן הגישו בקשה תקדימית לאישור תובענה ייצוגית כנגד פייסבוק בשווי מוערך של מאות מיליארדי שקלים. הבקשה לאישור תובענה ייצוגית הגדולה בתולדות המדינה. הטענה: "מפלה נשים ועובדים מבוגרים ברשת החברתית"
כפיר אדר |  41
מארק צוקרברג (צילום unsplash ,פייסבוק/מארק צוקרברג, Pixabay)

האם פייסבוק העולמית תשלם סכום עתק במסגרת תביעה ייצוגית? עורכי הדין ד"ר מתן גוטמן וניר פרידמן הגישו בשבוע החולף בקשה תקדימית בהיקף של 295 עמודים, לאישור תובענה ייצוגית כנגד פייסבוק בשווי מוערך של מאות מיליארדי שקלים, מלבד זו המסתמנת של אינסטגרם נגד מארק צוקרברג. מדובר למעשה בבקשה לאישור תובענה ייצוגית הגדולה בתולדות מדינת ישראל.

לדבריהם: "פייסבוק מפרה באופן מתמשך ובוטה את הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה האוסר על פרסום מודעות דרושים מפלות. פייסבוק מפרסמת בשנה בישראל עשרות אלפי מודעות דרושים מטעם חברות וארגונים. החוק קובע פיצוי ללא הוכחת נזק של 50,000 שקל על כל מודעה מפלה לכל מי שנפגע מהפליה".
"בארה"ב ובקנדה שינתה פייסבוק את מדיניותה והגבילה את אפשרות הפרסום של מודעות תעסוקה כדי למנוע הפליה, וזאת בעקבות הליכים משפטיים שנוהלו כנגדה. שינוי זה לא יושם ביחס למשתמשים ומפרסמים בישראל. פייסבוק גורפת רווחי עתק מפרסום ממוקד-אישי, ורק בשנת 2020 פרסום זה הכניס לקופתה כ- 84 מיליארד דולר". 
בתביעה נטען כי פייסבוק, באמצעות כלי הפרסום האישי-הממוקד שפיתחה ושעליו מבוססת הכנסותיה, מאפשרת ומעודדת חברות לפרסם ברשת החברתית מודעות דרושים מפלות ומדירות על בסיס גיל, מין ומקום מגורים, ובעקבות כך משתמשים רבים, בעיקר דורשי עבודה מעל גיל 40, לא יכולים להיחשף להזדמנויות תעסוקה משמעותיות ברשת החברתית.  
"המודל העסקי של פייסבוק מבוסס על פרסום אישי ממוקד ויעיל המותאם למאפייני המשתמש. השימוש ברשת החברתית של פייסבוק הוא בחינם וללא כל מגבלה. "התמורה" שמשתמשי הרשת החברתית מעניקים לחברת פייסבוק היא המידע האישי שלהם, כגון גיל, מין, השכלה, מספר טלפון, מקום עבודה, ניסיון תעסוקתי קודם, מקום מגורים, תחביבים, תחומי עניין, תמונות, עמדות פוליטיות, מקומות בהם ביקרו ועוד".
"באמצעות המידע הרב שנאסף ומנותח על ידי חברת פייסבוק על כל משתמש, מאפשרת פייסבוק למפרסמים להציג למשתמשי הרשת החברתית פרסומות אישיות, המותאמות למאפיינים הייחודים שלהם. הפרסומות מפולחות (מטורגטות) על ידי העסקים המפרסמים, באמצעות מערכת הפרסום הייחודית של פייסבוק, לקהל היעד הרלוונטי והממוקד המבוקש על ידי המפרסם".
"אם נדמה את המערכת של פייסבוק ל"עולם הישן" של פרסום מודעה בעיתון, המשמעות של הפרסום האישי הממוקד היא כאילו שפורסמה בעיתון מודעה ב"דיו קסמים" שסיפק העיתון, שיכולים לראותה אך ורק האנשים שהוגדרו על ידי המפרסם. הפרסום האישי הממוקד הכניס לפייסבוק בשנת 2020 כ-84 מיליארד דולר, והרווח שלה עמד על כ- 30 מיליארד דולר! במחצית הראשונה של שנת 2021 הכניסה פייסבוק כ-53 מיליארד דולר ממכירת פרסומות ממוקדות".
"התהליך שבו מעסיקים מגייסים ושוכרים עובדים חדשים עובר שינוי משמעותי בשנים האחרונות. האינטרנט בכלל והרשתות החברתיות בפרט עשו מהפך בדרך של פרסום משרות וגיוס עובדים. בתביעה הוצגו מחקרים מלמדים כי מעסיקים רבים משתמשים בפרסום מקוון ברשתות חברתיות על-מנת להגיע לעובדים פוטנציאליים.
בעידן בו כלי התקשורת המסורתיים מאבדים מזוהרם ומדורי "הדרושים" בעיתון מאבדים מחשיבותם, התובענה הייצוגית מעלה צורך ממשי להבטיח כי בישראל, בדומה למדינות אחרות, הוראות הדין ועקרונות היסוד בדבר איסור הפליה בתעסוקה ופרסום מודעות דרושים יחולו גם על הרשתות החברתיות".
חרף זאת, מדיניות מניעת הפליה במודעות תעסוקה של פייסבוק לא הוחלה ביחס למפרסמים בפייסבוק בישראל, וזאת חרף הזהות בין הוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה והחוק בארה"ב. במציאות הקיימת היום בישראל, פייסבוק מעודדת ומשדלת את לקוחותיה בישראל להשתמש ב"דיו קסמים" שהיא יצרה בטכנולוגיה ייחודית, באמצעותו יכול מי שזקוק לעובדים להפלות בפרסום מודעות תעסוקה על בסיס מגדר, גיל, גזע, מקום מגורים ומאפיינים נוספים, בניגוד מוחלט להוראות חוק שוויון הזדמנויות בעבודה. הדבר משול, כאמור, למדור דרושים בעיתון בו מפורסמות מודעות דרושים אשר רק קהל מוגדר ומסוים יכול לראותן לפי בחירת המפרסם.
בתביעה מובאת הדוגמה של התובעת, גב' יעלה לב, גרושה ילידת 1967 ואם לארבעה ילדים בוגרים, אשר חיפשה בחודשים האחרונים עבודה חדשה. למבקשת ניסיון רב בתחום המכירות והשיווק. בהתאם לניסיונה זה חיפשה המבקשת במהלך שנה שעברה והשנה עבודה בתחום המכירות. עקב הכלים המפלים של פייסבוק היא לא נחשפה למודעות דרושים מממנות בפייסבוק, בגלל גילה והיותה אישה.
עורכי הדין ד"ר מתן גוטמן וניר פרימן מסרו: "עם כוח גדול באה אחריות גדולה. אנו, מיליוני המשתמשים הישראלים בפייסבוק, הענקנו לרשת החברתית הזו את הכוח להפוך למעצמה, אך היא לא נהגה כלפינו בהגינות. פייסבוק מעודדת ומשדלת מפרסמים בישראל לפרסם מודעות דרושים מפלות ומדירות, והיא מרווחיה הון עתק על פעילות בלתי חוקית זו. על פייסבוק והמעסיקים המפרסמים ברשת החברתית לנהוג בהגינות ועל פי הוראות הדין, לפצות כראוי את משתמשי פייסבוק על ההפליה המתמשכת בפלטפורמה שלה שהניבה לפייסבוק רווחי עתק, ולמנוע כל הפליה לעתיד באמצעות אימוץ מדיניות מניעת הפליה במודעות תעסוקה בישראל, בדומה למדיניות שהונהגה בארה"ב ובקנדה. לא ייתכן כי החוטא ייצא נשכר! השאיפה לשוויון בשוק התעסוקה והתכלית של ביעור ההפליה בקבלה לעבודה בעידן המודרני מחייבים שהמשפט יסדיר את השער לשוק התעסוקה ברשתות החברתיות – מודעות הדרושים המפורסמות ברשתות החברתיות".
תגובת פייסבוק ישראל תובא לכשתתקבל.

תגובות לכתבה(41):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 35.
  הלכתם רחוק
  תומר 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בלאטטטטט
  סגור
 • 34.
  הגיע הזמן לתת מכות לדיקטטורה הזו (ל"ת)
  דוק 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 33.
  אני עברתי
  מלכה אמשיק 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  עזבתי את פייסבוק מזמן.הם אכן מפלים
  סגור
 • 32.
  אלוף!!! תודה רבה לכם תחסלו את פייסבוק האנטישמית בכל דרך
  שי 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  פייסבוק המנוולת חוסמת יהודים כשרים וצדיקים כמו בנצי גופשטיין שנכנסים לכפרים בגפם ובגופם על מנת להציל יהודיות צעירות שנפלו דבי ונשארות כלואות במרתף. ומנגד לא חוסמים עמודי פייסבוק המהללים שהידים וקוראים להשמדת מדינת ישראל. צוקרברג אתה לא אח שלי אינך יהודי ולא תהיה ובכל מקרה ילדיך אינם יהודים. ברוך ה שסולקת מעם הקודש. אינך ראוי לשכון בינינו. כל הכבוד לאחי עו"ד ד"ר גוטמן היקר אשריך מאחל לך שתזכה בסכום כפול מאשר תבעת.
  סגור
 • 31.
  עוכרי דין משועממים עלוקות מוצצי דם אפסים שרוצים כסף קל (ל"ת)
  להחרים את עורכי הדין 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  4 5
  סגור
 • טען עוד
 • יחי הצדק תחי מדינת ישראל. מוות לפייסבוק האנטישמית
  שי 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אשרי עורכי הדין הצדיקים העוסקים במלאכת הקודש של בשמדת הפלטפורמה החוסמת יהודים כשרים הקוראים לבניית ארץ ישראל ומנגד דפי פייסבוק המהללים שהידים וקוראים להשמדת ישראל "אינם עוברים על חוקי הפלטפורמה". העלוקות מוצצות הכזף והדם אינם עורכי הדין הכשרים אלא צוקרברג שפרש מעם ישראל ופנה לעסוק בהשמדתה. תחי התביעה הלוואי ופייסבוק תפשוט כבר רגל. נ.ב. איזה כיף שצאצאי צוקרברג אינם יהודים ואינם אחים שלנו. ברוך שפטרנו מבן הבליעל.
  סגור
 • 30.
  תביעה הזויה
  נאור 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  1 4
  פייס בוק היא פלטפורמה בלבד. נאיבי לחשוב שכולם משתמשים חינם והיא לא תפיק תועלת מזה, הדיוט מי שחושב שאיח מסחר בנתונים, יעוד יותר הגיוט מי שנכיש תביעה שכזו. יקבלמהוצאות על עחוז מהתביעה ונראה וילמד לא לחמוד את מי שמצליח ילנבות לגזול הטיעונים שמביישים סטודנר למבוא למשפטים
  סגור
 • תביעה מעולה. הנ"ל תצליח ובגדול. (ל"ת)
  שי )עו"ד( 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 29.
  עלות
  עופר משה 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כל המדינה הזו מושתת על טובות הנאה וחבר מביא חבר.במיוחד בהייטק. צריך לתבוע את המדינה.
  סגור
 • 28.
  ב2015 עברתי את כל השלבים של אמדוקס וכששמעו מהממליץ
  עדי 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  שבכוונה טובה אמר ש"חסרתי להם בחופשת לידה" פשוט נעלמו... השאירו אותי עם חוזה ביד ולא ענו למיילים וטלפונים....
  סגור
 • 27.
  אפחיה על פי גיל
  אליאור 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  1 4
  המודעה עצמה לא עוברת על אף כלל או חוק. לא כתוב שבני 80 לא יכולים להגיש בקשה, או שרק גברים מעיר מסוימת. הטריגוט עצמו לא אמור להיחשב כאפליה. זכותו של בעל העסק לכוון את המודעה לאנשים שלדעתו הכי רלוונטיים לתפקיד ושיש יותר סיכוי שיכנסו למודעה. אל תשכחו, המודעות האלה עולות כסף והמטרה הראשונה היא למקסם אותה.
  סגור
 • 26.
  לא ניתן לתבוע בייצוגית פיצויים ללא הוכחת נזק
  משפט 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 2
  לא התעמקתי. עצרתי כאשר קראתי שתובעים פיצויים ללא הוכחת נזק. אם כך הדבר דין התביעה להידחות על הסף.
  סגור
 • 25.
  זה מה שמפריע לכם בפייסבוק?
  מולי ברגר 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  2 3
  יש לי חשבון בייסבול. אני נכנס פעם בשבועיים מתעדכן הפוסטרים של חברים אמיתיים שלי עושה כמה לייקים לכמה תתמונות ויוצא אחרי עשר דקות גג. לא רואה פרסומות או דרושים. מתעלם מפוסטים פוליטיים ומזבל פי סי. הפלטפורמה הזו מסוכנת ומסכנת. מסיחת דעת, מסיתה, פוגעת ומשניאה. שומר נפשו ירחק.
  סגור
 • 24.
  הלוואי שהטרוריסטים השמאלנים האלה
  אני 10 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  3 1
  יוכו קשה. הגיע הזמן.
  סגור
 • 23.
  לא מת על פייסבוק אבל זה לא יחזיק מים
  איציק 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  1 3
  סתם מנסים להוציא כסף זכותו של כל מעסיק לבחור את העובדים שלו
  סגור
 • 22.
  אני מהבודדים בעולם שלא עשו פייסבוק
  משה 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  5 0
  פייסבוק חייבת להיסגר. הם פלטפורמה פוליטית מצנזרת ומסוכנת לאנושות, הרבה יותר מסוכנת מאשר מועילה
  סגור
 • 21.
  עכשיו אני מבין מאיפה באה האנטישמיות.
  מארקי צ. 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  3 3
  איזו תביעה הזויה! אני מקווה שבית המשפט ידחה אותה על הסף ויחייב אותם במיליון דולר הוצאות.
  סגור
 • 20.
  כמו לתבוע את מוציא לאור של השבועון לאישה
  נחום 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כי הפרסום שם פונה לנשים ומפלה גברים
  סגור
 • 19.
  נראה איך תסתדרו בלי גוגל
  גוגלני 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 3
  מה נעשה אם צוקרברג יחליט בעקבות התביעה לנתק אותנות משירותי וואטסאפ פייסבוק ואינסטאגרם
  סגור
 • 18.
  מעולה!
  ירון 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  4 0
  חברה זבל ! מפלה,יוצרת שנאה, פילוג וגזענות הלוואי שתיפול ! היא ןאינסטגרם יוצרת הפייק . מושה שמשתמש בה אבל אין לי בעיה שתיפול . עתיד ילדנו חשוב יותר !
  סגור
 • 17.
  פייסבוק
  אזרח שומר חוק 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  6 2
  הגיע הזמן שמישהו יטפל בהם וגם על חוסר הגינות ואפליה.
  סגור
 • 16.
  תגובת צוקרברג(פייסבוק)
  פטיש ברזל 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  6 4
  הניאו נאצי היהודון הזה צוקרברג. יעשה הכל עבור בצע כסף. כן זה יהודון מהסוג שהיו ה-"קאפו בגאטו" ימח שמו יונדרך אמיתי. מי יתן ויקבל את עונשו ולא יסיים את השנה בכלל יחד עם זרעו. כי זה זרע העמלקי !!!
  סגור
 • 15.
  מרק צוקרברג לא היה בשיעור של חטא היוהרה רבים וטובים ממ (ל"ת)
  לכסף יש ריח פייסבוקי 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  7 1
  סגור
 • 14.
  אמן! שתפשוט רגל החברה הארורה הזאת על כללי הקהילה
  יורם ברט 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  9 2
  המשתיקים/חוסמים שלה. ממשחררים באמצעות מידע זמין לכל הפרכו לעריצים ע"י שימוש במניעת אפשרות ביטוי ממי שלא בא להם בטוב
  סגור
 • 13.
  אפליה
  אלירן אלימלך 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  7 1
  פירוק פייסבוק שיגישו פשיטת רגל ככה לא יוכלו לקבל אפילו שקל
  סגור
 • 12.
  בגלל שני אלה אי אפשר יהיה יותר לגייס עובדים
  יובל 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  4 1
  איזה טמטום
  סגור
 • אפשר. פשוט גם נשים יגישו מועמדות (ל"ת)
  חד אבחנה 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 11.
  שומר חינם פטור
  יעקב כהן 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  3 1
  מי שלא משלם אגורה על שרות כלשהו, לא חייבים לו כלום. חז''ל היו יותר חכמים מהחקיקה המודרנית....
  סגור
 • 10.
  תביעה לגיטימית לחלוטין .
  ארז 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  4 1
  בסוף זה נסגר בכמה מליונים שנתרמים לארגונים חברתיים
  סגור
 • 9.
  מעניין למה התנפלתם דווקא על פייסבוק.
  מריק 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 7
  האינטרנט מוצף בזבל שאנשים עשו חיפוש לאחרונה. ודוחפים בכוח ניתן לומר את מה שהתענייתם. אם לא חיפשתם כלום בגוגל יותר סביר שתיראו מודאות פישינג אק מתיחסים לזה בטור פרסום. המרשתת זה האם אמא של הטיקונים והם לא יוותרו על כך בקלות. זה החיים שלהם. אינטרנט שווה לאמא של השטן.
  סגור
 • 8.
  פייסבוק היא פלטפורמה ולא מעסיק, הבקשה לא תאושר (ל"ת)
  עו״ד 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  0 6
  סגור
 • תביעת ענק
  מחמד 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  2 2
  ימח שמם פייסבוק אני מאחל להם רעידת אדמה שתחסל את כולם אמן הנטישמים מסריחים
  סגור
 • 7.
  המצב הפוך
  דוד 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ישראל בשליטת פמיניסטיות /שמחסלות את הגברים על ידי נישולם מילדיהם +מדרדרת אלפי ילדים ונשים לזנות ופשע לפרנסת פמיניסטיות פושעות[מניסיוני הטוב]
  סגור
 • 6.
  פיסבוק נתבעת בייצוגית
  דניאל פלג עוד 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  3 0
  יישר כח
  סגור
 • 5.
  כאלה סכומים מעוררים גועל. הלוואי שיפסידו (ל"ת)
  אלי 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  3 3
  סגור
 • 4.
  מגוחך - התביעה תתפרק חיש קל
  פלוני 09/2021/20
  הגב לתגובה זו
  2 7
  לא רק שפייסבוק לא נותנת דין וחשבון בישראל על "בלפור אנליטיקה", היא גם לא תיתן את הדין פה. איך אדם יכול להתלונן על כך שהפלו אותו במודעה אם מעולם לא קיבל את המודעה? הרי המערכת של פייסבוק יודעת בדיוק בני כמה אנשים, כיוון שמרבית אנשים *הקלידו את שנת לידתם כשהתחברו לפייסבוק*, מכאן שהם לא יכולים לקבל את הפרסום גם אם רצו - אז איפה ההפליה בדיוק? מהיכן הם יודעים כי פייסבוק פרסמה דבר כזה או אחר? גם אני לא נחשף לכלל מודעות הדרושים בפייסבוק (אפילו שכל המודעות לא מודיעות בכלל מה הן מחפשות זולת התפקיד עצמו), ואני מתחת לגיל 40. תביעה מצוצה מהאצבע...
  סגור
 • וואו פלוני, ממש לא הבנת כלום, ואתה עדיין מגיב.
  מארק 09/2021/21
  הגב לתגובה זו
  5 1
  ככה זה כשנותנים אפשרות להגיב לכל אחד - רואים בדיוק את הרמה של הקוראים את הכתבה...אולי זה לא רעיון כל כך טוב אייס?
  סגור
 • 3.
  בגלל כאלו, אף אחד לא אוהב עורכי דין...
  אבי 09/2021/20
  הגב לתגובה זו
  3 4
  תביעה מצוצה... מביך איך אנשים מנסים לעשות כסף על הגב של אחרים.... קשקוש מוחלט...
  סגור
 • 2.
  וימנים! (ל"ת)
  חנן 09/2021/20
  הגב לתגובה זו
  1 1
  סגור
 • 1.
  פייסבוק המוטה הנכלולי פוליטית
  7890 09/2021/20
  הגב לתגובה זו
  8 3
  כל מהלך שיביא לסילוקו של היהודון הנאלח היהודון צוקרברג הרי זה משובח
  סגור
 • תת רמה של תגובה...
  אבי 09/2021/20
  הגב לתגובה זו
  3 1
  תבחר את המילים שלך בפעם הבאה
  סגור