בארץ

גופות המחבלים לא יוחזרו? "מופעי הסתה ועידוד טרור"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ', שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו דרישה להעלות לדיון בקבינט את חוק איסור החזרת גופות מחבלים. החוק מבקש לקבוע שברירת המחדל תהיה כי כל גופת מחבל תיקבר בבית קברות ייעודי לחללי אויב. על רקע היתכנות לעסקת חטופים, בידי ראש הממשלה תהיה סמכות להחזיר גופות במקרים מסוימים
מערכת ice | 
חמאס (צילום פלאש 90/ וויסאם השלמון)
שר האוצר וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, בצלאל סמוטריץ', שיגר מכתב לראש הממשלה בנימין נתניהו ובו דרישה להעלות לדיון בקבינט את חוק איסור החזרת גופות מחבלים, במטרה לאשר את החוק. החוק עבר בקריאה טרומית, אך נקבע כי על מנת לקדמו ולהביאו להצבעה במליאה, צריך את אישור הקבינט.
סמוטריץ' כותב במכתבו לנתניהו כי יש "לקדם את העניין בזריזות", במטרה להספיק להעביר את החוק עוד לפני רמדאן, כדי ליצור הרתעה בחודש שנחשב נפיץ מבחינה ביטחונית. החוק, אשר הוגש בעבר על ידו, ובכנסת הנוכחית חתום עליו חבר מפלגתו ח"כ משה סולומון, מבקש לקבוע שברירת המחדל תהיה כי כל גופת מחבל תיקבר בבית קברות ייעודי לחללי אויב ולא תוחזר למשפחות המחבלים.
 
על פי הדיווח ב"ישראל היום", למעט במקרים שבהם יש שיוך ברור על ידי השב"כ בין מחבל לארגון חמאס, רוב גופות המחבלים מוחזרות למשפחותיהם. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי הוא נועד להרתיע, וכן למנוע הלוויות של מחבלים אשר "הופכות למופעי הסתה ועידוד טרור, שגורם לסיכון שלום הציבור".
החוק המוצע קובע כי למרות איסור החזרת גופות המחבלים, בידי ראש הממשלה תהיה סמכות להחזיר גופות במקרים מסוימים. כלומר, ברקע המו"מ על החטופים, החוק לא יחסום את המדינה משימוש בגופות מחבלים כקלף מיקוח במו"מ. גורמים במערכת הביטחון מתנגדים לחקיקה הזו, שכן הם סבורים כי מדיניות החזרת גופות מחבלים צריכה להיות בעלת מרחב תמרון רחב אל מול צורכי הביטחון, ולא על ידי חקיקה.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה