בארץ

פורום מיכל סלה: "להוסיף קריטריון אלימות במשפחה לקבלת הנשקים"

בעקבות ההקלות בקבלת נשק במסגרת המלחמה ותחושת הביטחון שנפגעה, בפורום מיכל סלה פנו לשר בן גביר בבקשה לאפשר לאנשים שסובלים מאלימות במשפחה להחזיק נשק, ולבחון טוב שלא נותנים לגברים אלימים לקבל נשק שיוכלו להפנות לאותן משפחות ונשים שסובלות
מערכת ice |  1
איתמר בן גביר (צילום פלאש 90/ אורן בן חקון)
בצל טבח ה-7 באוקטובר, תחושת הביטחון האישי של תושבי כלל ישראל נפגעה מאוד. ההקלות שנקבעו בתקנות כלי הירייה, תנאי סף ותבחינים לקבלת רישיון פרטי לכלי ירייה והוראות נוספות מאפשרות לאזרחים רבים לשפר את תחושת המוגנות האישית שלהם ואת אפשרותם להגן על בני ביתם. אין ספק, שנשק בידיים הנכונות מציל חיים וראינו זאת באותה שבת איומה. עם זאת, נשק בידיים הלא נכונות מהווה איום על הסובבים ואף יכול לקפח חיים של חפים מפשע . 
על פי הערכות משרד הרווחה, בישראל יש כיום כ-400 אלף משפחות וכמיליון ילדים בשבי האלימות במשפחה. משפחות אלה חיות יום-יום ושעה-שעה בחרדה על חייהן מפני הגורם האלים. לפי מחקרים - מצב לחימה מגביר דרסטית את האלימות בתוך המשפחה. 
 
בעקבות כך, בפורום מיכל סלה יצאו בבקשה לשר לביטחון לאומי, איתמר בן גביר, להוסיף קריטריונים נוספים של אנשים הסובלים מאלימות משפחתית, שיוכלו לשאת נשק בעצמם כדי שיהיה להם את היכולת להתגונן.
ההקלות בתנאי קבלת רישיון נשק והעליה של מאות אחוזים בבקשות לרישיונות, מעלות את החשש שבין  אותם אזרחים המבקשים רישיון לנשק נמצאים גם כאלה שעלולים לעשות שימוש בנשק גם כנגד בני ובנות  משפחתם.  בשבוע האחרון בפורום מיכל סלה קיבלנו פניות רבות מקורבנות אלימות במשפחה המביעות חשש כבד  לחייהן עקב כך שבן זוגן הגיש בקשה לקבל רישיון לנשק
במכתב שנשלח לבן גביר נכתב: "זה נכון שנשק אישי יכול להציל חיים, ובמיוחד בתקופה הזו. עם זאת, חשוב שנעשה הכול כדי לוודא שהנשק לא מגיע לידיים הלא נכונות". כך מדגישה לילי בן עמי, מייסדת ומנכ"לית פורום מיכל סלה. היא סיפרה: "לאחרונה פנתה אליי אישה שחיה בזוגיות אלימה והחליטה להתגרש. לדבריה, בן זוגה הגיש בקשה לקבל נשק והיא חוששת לחייה. היא צודקת. מה התשובה של מדינת ישראל לביטחון האישי של נשים המאוימות בביתן?".
המשרד לביטחון לאומי הוריד את רף הדרישות לקבלת נשק אישי, ודיווח על זינוק של מאות אחוזים בבקשות לרישיון - כאשר מתחילת המלחמה התקבלו יותר מ-174,453 פניות של אנשים המבקשים לחזק את הביטחון האישי שלהם. מתחילת שנת 2023 הנפיק המשרד לביטחון לאומי כ-26 אלף רישיונות לנשיאת כלי ירייה פרטי לאזרחים, לעומת 12,897 רישיונות שניתנו בשנת 2022 ו-10,064 בלבד בשנת 2021. 
המשרד לביטחון לאומי הקים כמה חמ"לים למתן רישיונות לנשיאת כלי ירייה פרטי, והכיר בשדרות, אופקים ונתיבות כמקום מגורים זכאי. הוא עיבה את מערך כלי הירייה על ידי עובדי משרד ועובדי משרדי ממשלה נוספים, ואף פתח לאחרונה חמ"ל ייעודי בכנסת. מפרוץ הלחימה ניתנו כ-13,748 אישורים מותנים וכ-8,807 רישיונות חדשים. מתוך סך הבקשות החדשות שהתקבלו, 13,269 נמצאו לא תקינות וכ-5,104 נדחו.
המשרד אישר בוועדה לביטחון לאומי בכנסת תקנות המרחיבות את התבחינים, כך שגם בעלי תעודת לוחם העונים לתבחין "שירות בכוחות הביטחון", אזרחים העונים לתבחין "מקום עבודה או לימודים", "עובדים ומתנדבים בגופי ההצלה" ו"כבאים", "מורי דרך ארציים", "בני משפחה של חקלאים" ועולים חדשים מיום עלייתם יוכלו להגיש בקשה לנשיאת כלי ירייה פרטי.
"נשק מציל חיים", אמר השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר. "ראינו כי בעת אירוע טרור מי שהציל את המצב בזמן אמת והציל חיים על ידי נטרול המחבל, היו אנשים המוכשרים לשאת כלי ירייה פרטי ברישיון. המשרד לביטחון לאומי מזהיר כי יש לחשוד בכל מי שמציע לכם להוציא רישיון לנשיאת כלי ירייה פרטי בשמכם. יש להיזהר במיוחד ממאכרים, הודעות כזב, עורכי דין או גורמים עוינים המפיצים קישורים לא רשמיים שאינם באתר המשרד לביטחון לאומי, ולדווח על כל חשד להונאה. המשרד לביטחון לאומי בודק באופן יסודי ואחראי כל בקשה, גם לאחר קבלת הרישיון".
כדי שבמערכה הזו לא ניתפס לא מוכנים, בפורום מיכל סלה דורשים מהממשלה להקדים תרופה למכה ולראות לנגד עיניהם גם את הביטחון האישי של אוכלוסיות מאוימות בביתן. "בוודאי גם בעת מלחמה, כאשר האלימות בבתים אלימים עלתה מדרגה ואנו בנקודת רתיחה חברתית וביטחונית. חובה לשלב בקריטריונים החדשים לקבלת נשק בדיקת רקע שתוודא שאין סכנה לאלימות במשפחה", דורשת בן עמי במכתב ששיגרה לבן גביר.
מאז שהחלה המלחמה, התקבלו בחמ"ל של פורום מיכל סלה 100 פניות חדשות. רק אתמול בבוקר התקבלו שתי פניות מנשים החוששות מכך שבעליהן מתחמשים באקדחים. החשש הוא שגברים אלימים יקבלו לידיהם נשק, מה שיגרום לסכנת חיים בבית. כך סיפרה אישה ממשפחה שפונתה, הסובלת מאלימות כלכלית: "החלטתי לסיים את הנישואים שלי עקב אלימות. עכשיו הוא מנסה להוציא רישיון לנשק".
בפורום מיכל סלה פנו למשרד לביטחון לאומי ולמשטרה בבקשה להוסיף לקריטריונים של קבלת נשק גם היעדר רקע של אלימות במשפחה. "נענינו כי כיום כדי לקבל נשק אישי - נוספה חובה של אישור קצין משטרה. אישור כזה מוענק לאחר בדיקת רקע. אנחנו חושבים שזה לא מספיק. צריך לציין מפורשות ברשימת הקריטריונים דרישה שלפיה אין אדם שדיווח על איום או חשש או אלימות מצד מבקש כלי הנשק. הודיעו לנו שהבקשה שלנו בבדיקה".
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אני בעד אך בתנאי
  ברק הראל 11/2023/01
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אני בעד רק אם יהיה עונש מינימום שנה כלא בפועל לתלונות שווא שלנשים נגד גברים !
  סגור