מדדים ומחקרים

נזקי מזג האוויר לחקלאים בשנת 2023: כ-390 מיליון שקל

מסיכום נתוני 2023 שנערך בקנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, עולה כי בשנה החולפת עמד היקף נזקי מזג האוויר לחקלאים על כ-390 מיליון שקל. 
מערכת ice | 
חקלאות בזמן מלחמה (צילום פלאש 90/ דור פזואלו)
על פי נתוני השירות המטאורולוגי, שנת 2023 הייתה אחת משלוש השנים החמות ביותר בישראל מאז החלו המדידות בשנת 1950. ואכן, נזקי ההתחממות הגלובאלית באים לידי ביטוי באופן קיצוני בהיקף הפגיעה בחקלאות הישראלית. מסיכום נתוני 2023 שנערך בקנט, הקרן לביטוח נזקי טבע בחקלאות, עולה כי בשנה החולפת עמד היקף נזקי מזג האוויר לחקלאים על כ-390 מיליון שקל.
מבדיקה שנערכה בקנט עולה כי היקף הנזקים בשנה החולפת היה השני הגבוה ביותר ב-15 השנים האחרונות. למעשה, במהלך 15 השנים האחרונות רק בשנת 2015 היקף הפיצויים ששילמה הקרן לחקלאים היה גבוה יותר ועמד על כ-521 מיליון ש"ח.  בקנט מציינים כי המגמה של גידול מתמיד בהיקף הפגיעה בגידולים החקלאיים כתוצאה ממזג אויר היא תופעה עולמית, הבאה לידי ביטוי באופן קיצוני עוד יותר בישראל. בקנט, אומרים כי במיוחד על רקע המלחמה בעזה והפגיעה הקשה בחקלאים, היחס לחקלאות הישראלית חייב להשתנות ואסור שיחזור לימים של לפני המלחמה.
 
מהנתונים עולה כי את עיקר הנזק בשנה החולפת ספגו מגדלי הפירות ובכללם מגדלי הנקטרינה, התפוח והאפרסק. עבור הנזקים לגידולי הפירות קנט תפצה את המגדלים בקרוב ל-130 מיליון ש"ח. את מגדלי הירקות, ובכללם מגדלי העגבניות, מלפפון ואבטיח, תפצה קנט בכ-79 מיליון ש"ח. נזקים גדולים נוספים נגרמו למגדלי האבוקדו (כ-21.5 מיליון ש"ח), מגדלי אגוזי האדמה (כ-16 מיליון ש"ח), מגדלי ההדרים (כ-14.5 מיליון ש"ח) גפן היין (כ-12 מיליון ש"ח) והכותנה (כ-11 מיליון ש"ח). ההתחממות הגלובלית פוגעת גם בבעלי החיים ובכלל זה להתפרצות מחלות ומזיקים שונים. עבור נזקי שנת 2023 קנט תשלם למגדלי הלול, הבקר, הצאן והמדגה למעלה מ-70 מיליון ש"ח.
שמוליק תורג'מן, מנכ"ל קנט: "משבר האקלים העולמי, וביתר שאת המלחמה, הוכיחו כי לא ניתן להסתמך על ייבוא, בשל משבר האקלים מדינות שונות מגבילות ייצוא של תוצרת חקלאית משטחן ומדינות, כמו טורקיה, הפכו לעויינות. לעומת זאת, מגדלי הגד"ש (ירקות ופלחה) והרפתנים בעוטף היו הראשונים לחזור לפעילות.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה