כסף וצרכנות

רמי לוי, קרפור או ויקטורי? זה סל הקניות הזול ביותר לפסח

בעוד שחג הפסח מתקרב, מצאנו עצמנו מתמודדים עם אחת המשימות המרכזיות של התקופה - מילוי סל הקניות לחג. האם רכישה מקוונת עדיפה על רכישה בחנויות הפיזיות? אלה הנתונים שחייבים לדעת על פי בדיקת ice והמכון לחקר הקמעונאות
ד"ר חזי גור מזרחי | 
סל קניות לחג הפסח (צילום shutterstock)
בעוד שחג הפסח מתקרב, מצאנו עצמנו מתמודדים עם אחת המשימות המרכזיות של התקופה - מילוי סל הקניות לחג. בשנים האחרונות, עם התפתחות הקניות המקוונות, רבים מתפלאים: האם הדרך החדשה אכן מציעה יתרונות משמעותיים על פני הביקור הפיזי בחנויות? בכדי לענות על שאלה זו, ביצענו השוואת מחירים בין הרשתות השונות בפורמט המקוון, ובחנו את ההיבטים השונים של הקנייה המקוונת עבור הצרכן.
 
ההשוואה שלנו התמקדה במגוון רחב של מוצרים חיוניים לחג, כולל יין, מצות, מוצרי ניקוי, ומזון טרי. התוצאות היו מפתיעות: למרות הנוחות הברורה של הקניות המקוונות - חיסכון בזמן, הימנעות מתשלום על חניה ודלק, והיעדר תורים ארוכים - המחירים נעו בטווח רחב. בחלק מהמקרים, הרשתות הגדולות הציעו מבצעים אטרקטיביים דרך האינטרנט, אך במקרים אחרים, מצאנו שהמחירים גבוהים יותר מאשר בקנייה הפיזית.
 
בעידן שאחרי הקורונה, אנו ממשיכים לחוות את השפעות הפנדמיה על דפוסי הצריכה שלנו. תקופת הקורונה האיצה את המעבר לעולם דיגיטלי, והשינוי לא הורגש רק בקרב הצרכנים אלא גם בין בעלי העסקים, שהתאימו מהר מאוד למציאות החדשה. פתאום, כמעט כל פריט ניתן היה לרכוש מקוון ולקבלו ישירות אל פתח הדלת, מבלי הצורך לעזוב את הבית. אף על פי שהווירוס נסוג, התרבות החדשה של קניות מקוונות נותרה איתנו, והצמיחה במספר הצרכנים המשתמשים באפשרויות רכישה אלו רק הולכת וגדלה.
 
<
ההתאמה למציאות המקוונת לא נעצרת במגזר הכללי בלבד; ניתן להבחין בשינוי תרבותי גם במגזרים החרדי והערבי, שבהם השימוש ברכישות מקוונות עלה באופן משמעותי. הרכישה המקוונת כוללת תורה שלמה של חוויית קניה ותהליכים, שכוללת לא רק את הנוחות אלא גם את האופן שבו האתרים והאפליקציות מעודדים אותנו להוסיף עוד ועוד מוצרים לעגלה, לעיתים קרובות גם כאלה שלא תכננו לרכוש.
 
בעידן בו הטכנולוגיה נמצאת בקדמת הבמה, מערכות הבינה המלאכותית והלמידה התקדמו לרמות שבהן הן יכולות לזהות בצורה מדויקת ופרטנית את התנהגות הצרכן המקוון. כתוצאה מכך, הן מציעות חוויית קניה מותאמת אישית שמכוונת את הצרכן למוצרים ולמבצעים שעשויים לעניין אותו. 
 
רובוטים חכמים ותוכנות שיחה מתקדמות יכולות לנהל דיאלוג עם הלקוחות, לעיתים קרובות ברמה שבה קשה להבחין אם מדובר באדם או במכונה. הם משתמשים בסלנג, מתאימים את טון הדיבור ואף מגיבים באופן רגשי, מה שמעמיק את החוויה המקוונת והופך אותה לאישית יותר.
 
אולם, הטכנולוגיה הזו לא באה ללא אתגרים. היכולת לאסוף ולנתח נתונים בזמן אמת מציבה שאלות בנוגע לפרטיות ואבטחת המידע של הצרכנים. כמו כן, השפעתה על ההתנהגות הצרכנית ועל האופן שבו אנו מקבלים החלטות רכישה צריכה להיבחן בזהירות. האם אנחנו בוחרים את מה שאנחנו באמת צריכים, או שאנו מושפעים מאלגוריתמים שמכוונים אותנו למוצרים על סמך נתוני התנהגות ופרופילים משוערים?
 
לעתיד, נראה שהמגמה של קניות מקוונות תמשיך לגדול, עם פיתוחים טכנולוגיים שימשיכו לשפר ולהעמיק את החוויה המקוונת. מצד אחד, זה מציע הזדמנויות רבות לחדשנות ולשיפור השירות לצרכן. מצד שני, זה מחייב דיון רחב יותר בנוגע לשאלות אתיות, פרטיות והשפעה על החברה.
 
הפנדמיה קידמה את המעבר לצריכה מקוונת בקצב מהיר, אך עכשיו כשהעפר יורד, עלינו להתמודד עם השאלות והאתגרים שהשאירה אחריה. הדרך שבה ננהל את הדיאלוג על המעבר הזה תכריע באיזו דרך הטכנולוגיה תשפיע על חיינו.
כ-70% מהקונים ברשת בצורה מקוונת סבורים שהקניה ברשת חסכונית יותר וחוסכת עבורם זמן וכסף ויש להם שליטה מוגברת על הליך קבלת החלטות הצריכה, אך עם הזינוק והיתרונות הרבים עדיין רוב הציבור משתמש בקנייה המסורתית מתוך בחירה ורצון לחוות הליך אנושי וחיכוך עם ציבור נוסף ויכולת מימוש החושים הראיה, הטעם והריח.
 
ביצוע סקר עמוק ומקיף לסל הקניות לקראת החג מהבית הוא גישה שמשקפת את העידן הדיגיטלי בו אנו חיים. הצלחתם לבצע משימה שבעבר הייתה דורשת שעות של הסתובבות בין מדפים, תוך כדי מתן תשומת לב למחירים, איכות המוצרים, והשוואה בין המבצעים השונים.
 
בסקר שביצענו, נכללו 7 רשתות שיווק מובילות ומותגי אונליין, מה שמעיד על טווח רחב של אפשרויות קנייה לצרכן. עם סל קניות המכיל 67 מוצרים שונים, הסקר מציע תמונת מצב כוללת על העלויות האפשריות לצרכן הממוצע בתקופת החג.האם זמן שווה כסף?

כשמדובר בקניות לקראת החג, השאלה האם זמן שווה כסף היא מרכזית. בעולם בו הזמן נתפס כמשאב יקר ערך, היכולת לבצע רכישות מהבית, מבלי להידרש לנסוע, לחפש חניה, להתמודד עם תורים או לשאת קניות כבדות, מציעה חיסכון משמעותי בזמן ובמאמץ. זהו גורם שאינו נמדד בכסף בלבד אך יכול להוביל לחוויית קנייה נעימה ופחות לחוצה יותר.

לכן, כאשר אנו שוקלים את הסל המשתלם ביותר, חשוב לקחת בחשבון לא רק את המחיר הכולל של הסל, אלא גם את ערך הזמן שנחסוך בתהליך הקניות. לעיתים, עדיף לשלם מעט יותר עבור סל קניות אם זה אומר שנוכל לחסוך שעות יקרות ולהקדישן לפעילויות אחרות, במיוחד לקראת חג שבו ההכנות דורשות הרבה מאוד זמן ואנרגיה.

פערי המחירים גבוהים יותר מ 20% על אותו הסל בין המותגים, בצענו מדגם שבוחן כמה היינו משלם בחנות בקנייה מסורתית על אותו הסל

ברשת רמי לוי אנחנו משלמים כ- 3% יותר על אותו הסל בקנייה המקוונת ועוד תשלום של 29.90 שקלים על שירות המשלוח, ברשת שופרסל דיל אנו משלמים כ-7% יותר על אותו הסל בקניה המקוונת וכמובן גם כאן יש לנו תשלום של 30 שקלים עבור שירות המשלוח.
בהתחשב בכל הנתונים והשיקולים, הבחירה ברשת המציעה את הסל המשתלם ביותר תלויה לא רק במחיר הסופי אלא גם באיכות המוצרים, עלות המשלוח, הנוחות וחיסכון בזמן. כדי לקבל החלטות מושכלות שמאזנות בין עלות לתועלת מומלץ לעשות סקר ולבחון את המבצעים הבלעדיים לאתר, קופונים וכמובן זמני הגעה וצורת אריזת המשלוח, בסופו של דבר, ההחלטה על האם זמן שווה כסף היא אישית ותלויה בעדיפויות ובצרכים הייחודיים של כל אחד.

בעת בחינת הסל המשתלם ביותר, חשוב להתייחס לכמה פרמטרים מרכזיים: השוואת מחירים: לא כל הרשתות מציעות את אותם המחירים למוצרים זהים. השוואה מדוקדקת תחשוף איפה ניתן לחסוך; איכות המוצרים: בחלק מהמקרים, רשת מסוימת עשויה להציע מוצרים באיכות גבוהה יותר, או עם מותגים ייחודיים שלא נמצאים ברשתות אחרות; מבצעים והנחות: כדאי להתעדכן במבצעים מיוחדים והנחות שרלוונטיות לתקופת החג, אשר יכולות להוזיל משמעותית את העלות הכוללת של הסל; וכן עלות המשלוח, שיכולה להתבטא בעוד עשרות שקלים ובכך להפוך מבצע משתלם תלוי אונליין ללא משתלם בהתחשב במחיר המשלוח.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה