כסף וצרכנות

ירידה במחירי החשמל והגז? משרד האנרגיה בבשורה מעודדת

המועצה לענייני משק הגז הטבעי מפרסמת היום (חמישי) שימוע לפיו המועצה תוריד את תעריפי קיבולת ההולכה של חברת נתיבי גז טבעי בישראל. מדובר בחיסכון של עשרות מיליוני שקלים למשק החשמל ו-100 מיליון שקלים במשק הגז הטבעי
שירה יום טוב |  2
צינור גז (צילום unsplsh)
המועצה תוריד את תעריפי ההולכה של נתיבי גז ב-12.9% עד ל-0.581 שקל ליחידת קיבולת MMBTU, ועד ל-0.107 שקלים בהזרמה ל- MMBTU, המשקפת ירידה של 7%. ההוזלה בתעריף ההולכה תביא להוזלה בעלות הכוללת של הגז הטבעי לצרכן הסופי ובכך תתרום לירידה בעלויות ייצור החשמל ובעלויות האנרגיה של צרכני תעשייה, בתי חולים וצרכנים ביתיים שצורכים גז טבעי. 
בתחילת השנה, המועצה החליטה על הפחתה גם בתעריף המערכתי לשנת 2024 ל-1.22 אג' ל-MMBTU. ההכנסות מהתעריף המערכתי יאפשרו לפתח את משק הגז הטבעי בהיבטים שונים, דוגמת יתירות, גיבוי ושילוב טכנולוגיות חדשות. שילוב העדכונים בשני תעריפים אלה צפוי יביא לירידה מצטברת של למעלה מ-17% בתעריפים לצרכני הגז הטבעי, ביחס לתעריף שנגבה במהלך 2023.
המועצה לענייני משק הגז הטבעי החליטה שלא לדון בהפחתת תהליך ההולכה ברבעון האחרון של 2023 כמקובל, עקב המצב הביטחוני וחוסר הוודאות הרב במשק האנרגיה בתקופה זו, אשר חייב לנקוט משנה זהירות בקבלת החלטות. לאחר מספר דיונים בנושא החליטה כעת המועצה כי בשלה השעה לבחון מחדש את התעריף. הוזלה זו בתעריף ההולכה הינה בעלת חשיבות רבה עוד יותר בתקופה מאתגרת זו עבור מדינת ישראל ואזרחיה, והתאפשרה הודות לחוסנו ויציבותו בשגרה ובחירום של משק האנרגיה הישראלי בכלל, ושל משק הגז הטבעי בפרט, לרבות צרכני הגז הטבעי מתחומי התעשייה והחשמל, חברת ההולכה הישראלית (נתג"ז) ומאגרי הגז הטבעי הישראליים, "תמר", "לוויתן" ו"כריש". 
הפחתה זו מצטרפת לשורת הפחתות עקבית בתעריף ההולכה מאז 2021, שהתאפשרה בשל המלצת רשות הגז הטבעי לעדכן את תעריף ההולכה אחת לשנה, הודות לגידול דרמטי בביקושים לגז טבעי ישראלי במשק המקומי, ובביקושים לייצוא למצריים וירדן. בתוך כך, מאמצע שנת 2022 הופחת במצטבר תעריף ההולכה בשיעור של כ-25%.
ב-2024 צפויים לזרום במערכת ההולכה הישראלית כ- 25 BCM. משמעות עדכון שני התעריפים כאמור היא חסכון של כ-100 מיליון שקל בשנה עבור כלל צרכני הגז הטבעי, מתוכם למעלה מ-80 מיליון שקל חיסכון במשק החשמל.
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  ההורדה צריכה להיות 80 אחוז על כל השנים שגבו ים (ל"ת)
  של כספים!!!! 04/2024/12
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  איזה קשקוש
  קשקוש 04/2024/11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הכסף הגדול זה במחיר הגז ולא בהולכה....זה פרומיל
  סגור