דיגיטל וטק

הטכנולוגיות הרפואיות הישראליות שהופכות את האבחון והטיפול לקלים יותר

החברות הישראליות הציגו פיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך אשר תורמים לעולם הרפואה באופן משמעותי והופכים את האבחון והטיפול לקלים, נוחים ופחות פולשניים. Ice עושה לכם היכרות עם הבשורות של עולם הרפואה
כפיר אדר | 
תחלואת הקורונה
ישראל ממוקמת במקום השני בעולם, אחרי ארצות הברית, במספר החברות החוקרות והמפתחות טכנולוגיה רפואית עם מאות סטארט אפים בתחום הרפואה: התעוזה החלוצית שאפיינה פורצי הדרך הראשונים בישראל החלוצית, חברו לאורך השנים שאיפה למצוינות ונחישות לפרוץ גבולות המהוות רוח גבית לפיתוח יוזמות טכנולוגיות רפואיות
ביום העצמאות ה-73 למדינה ריכזנו את החברות הישראליות שמציגות פיתוחים טכנולוגיים פורצי דרך אשר תורמים לעולם הרפואה והופכים את האבחון והטיפול לקלים, נוחים ופחות פולשניים:
הקרנת פרוטונים לטיפול ממוקד בסרטן של חברת P-Cure – אזה"ת שילת: הקרנת פרוטונים לטיפול בסרטן פועלת על ידי העברה מדויקת של קרינה באנרגיה גבוהה לגידול. הקרינה גורמת נזק לדנ"א של התאים הסרטניים ומובילה להרס של תאים אלה בלבד מבלי לפגוע ברקמות הבריאות מסביב. כך היא מונעת כאב ממטופלים והפחתה משמעותית של תופעות הלוואי.  
ניתן לשלוט על האנרגיה ועל האצת הפרוטונים באופן מדויק  כך שהאנרגיה הקטלנית תשוחרר בצורה מדויקת ביעד הסרטני. תופעה פיזיקלית זו של פרוטונים ידועה בפיזיקה בשם "בראג פיק".  ההשפעה של שני המשתנים הללו - פיזור מועט ויתר דיוק, מאפשרת מיקוד הקרינה בגידול. הטיפול נעשה עבור סוגי סרטן שונים (בעיקר אצל ילדים וסרטן המוח) ויעיל בטיפול בגידולים באזורים רגישים כגון המוח, עיניים, צוואר, ריאה וכולי.
Super D של מדטרוניק ישראל, הרצליה פיתוח: מערכת ניווט חדשה המאפשרת לבצע דגימת נגעים חשודים בריאה, הנמצאים במקומות שעד כה לא ניתן היה להגיע אליהם ללא ניתוח. הטכנולוגיה מאפשרת איסוף מספר דגימות בביופסיה משתי הריאות באופן מדויק ומהיר ללא חתכים או כאב. קודם לביצוע הבדיקה, החולה נשלח לביצוע בדיקת סי.טי. של הריאות. המערכת החדשה, המצוידת בצינור דק עם מצלמה וסיב אופטי, פורסת את תמונת ה-C.T. בפני הצוות המטפל באופן תלת מימדי, ומנחה אותו כיצד להגיע לנגע מיד עם הכנסת הצינור לריאה דרך הפה. כך למעשה, מצליחים הרופאים למצוא את דרכם לנגע ב”עץ” הריאות המסובך ורווי הפיצולים.
חיישן למניעת זיהומים לאחר ניתוח במעי הגס חברת Exero Medical, אור יהודה ובחממת הביומד MEDX: החברה פיתחה חיישן אלחוטי מתכלה לשימוש לאחר ניתוחים במעי הגס, שנועד לפקח באופן רציף על מערכת העיכול סמוך לאזור בו התבצע ניתוח. הטכנולוגיה מאפשרת זיהוי מוקדם של תקלות דליפה (אשר שכיחות לאחר ניתוחים באזור המעי הגס), זיהוי מוקדם של התפתחות זיהומים, החלמה תקינה של הרקמות לאחר הניתוח ועוד. מחקרים הוכיחו כי אם מתעכבים בגילוי הזיהום לאחר ניתוח, ומספיק שהטיפול מתעכב  ביומיים, אחוזי התמותה עולים מ20% אחוז ל40%- עליה של 100 אחוז. זיהוי מוקדם של תקלות באמצעות החיישן מציל חיים, וכן ממזער נזקים ומונע החמרה וניתוחים מסובכים יותר.
תרפיות תאיות לטיפול במחלות ניווניות - חברת קדימהסטם מנס ציונה: חברת קדימהסטם פיתחה טכנולוגיה שמבוססת על הזרקת תאים בריאים ומתפקדים שהתמיינו מתאי גזע עובריים לשם טיפול במחלות ניווניות. שימוש בטכנולוגיית תרפיה תאית, תאפשר לטפל במחלת ניוון שרירים (ALS) ואף לטפל במחלת הסוכרת תלוית אינסולין. הטכנולוגיה החדשנית שפיתחה החברה מפיקה ומגדלת תאי גזע עובריים, אשר מחולפים בתאים החולים אצל המטופלים. בניסוי קליני שערכו קדימהסטם בביה"ח הדסה עין כרם ב- 10 חולי ALS, הדגימו התאים פרופיל בטיחות גבוה ואף האטו את קצב התקדמות המחלה כשלושה חודשים לאחר ההזרקה.
לצד טיפול בתרפיה תאית לטיפול במחלת ניוון שרירים (ALS), מפתחת החברה פתרון למחלת הסוכרת, בה מוזרקים תאי איי לבלב בעלי יכולת הפרשת אינסולין בתגובה לרמות הסוכר המשתנות, בדומה ללבלב רגיל ומתפקד לטיפול במחלת סוכרת תלוית אינסולין ("כדוגמת סוכרת נעורים"). כיום, החברה הגיעה להישגים חסרי תקדים בעולם הרפואה הרגנרטיבית.
וסט לפיזיותרפיה נשימתית של Synchrony Medical: בחברה פיתחו אפודת כיוח משעל (וסט) מתנפח, משולב חיישנים, המפעיל לחץ חיצוני על הריאות בדומה לפעולת הפיזיותרפיה הנשימתית, הפועל בסנכרון עם נשימת החולה ומשעל, בעל פינוי כיח מוגבר ושיפור איוורור הריאה. הווסט מאפשר שימוש ביתי עצמאי יומיומי והוא כולל כריות מתנפחות להפעלת לחץ חיצוני על הריאות, חיישנים לסנכרון הפעלת הוסט עם מחזור הנשימה, וכן חיישנים אקוסטיים להאזנה לריאות החולה. הפעלת לחץ חיצוני על בית החזה כנגד התרחבותו במהלך הנשימה מאפשרת נשימה בנפחים קטנים, הורדת האוויר הכלוא ומנתבת את האוויר הנכנס לאזורים הפגועים יותר בריאה. הוסט מאפשר ביצוע אוטומטי, פשוט ומותאם לחולה של שיטת הטיפול, ללא צורך בלמידה מורכבת או בנוכחות פיזיותרפיסט. Synchrony Medical הצטרפו לאחרונה לחממת הביומד MEDX, המשקיעה בחברות מתחום המכשור הרפואי והרפואה הדיגיטלית.
השנה החולפת לא עצרה את החברות הטכנולוגיות לקדם עוד יותר את הפיתוחים בתחום הרפואה. בקצב הזה כשעוד ועוד סטרטאפיסטים נכנסים לתחום והיכולת להציל ולהקל תגדל ותתפתח.
 
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה