השוק

בנק לאומי: הגירעון הנמוך מאפשר לממשלה להילחם ביוקר המחיה

אגף הכלכלה בבנק לאומי בניתוח ראשוני של נתוני הגירעון הממשלתי שפורסמו לא מכבר, ומעריך ההתנהלות התקציבית של הממשלה שמאפשרת לה כעת גמישות רבה בניהול המלחמה ביוקר המחיר
ניצן כהן |  1
אביגדור ליברמן (צילום פלאש 90/ אוליבייה פיטוסי, vecteezy)
אגף הכלכלה בחטיבת שוקי ההון של בנק לאומי ניתח ניתוח ראשוני את נתוני התקציב לחודש אפריל שהיו לא פחות ממצוינים. באגף מעריכים שכעת, לאור הגירעון הנמוך, מקבלת הממשלה גמישות רבה יותר לניהול המלחמה ביוקר המחיה.
מנתונים שפרסם האוצר עולה כי באפריל, פעילות הממשלה הסתכמה בעודף של כ-8 מיליארד שקל, לעומת גירעון של כ-3.6 מיליארד שקל באפריל שעבר. "מגמת הירידה בגירעון (בחישוב שנתי) נמשכת. כך, ב-12 החודשים האחרונים שהסתיימו באפריל 2022 הגירעון ירד לרמתו הנמוכה ביותר מאז התקופה שלפני המשבר הפיננסי הגלובאלי של 2008-2009, ועמד על כ-0.6% תוצר, זאת לעומת גירעון של כ-1.3% תוצר בחודש מרץ.
 
"מדובר בשיעור גירעון נמוך מאוד ביחס להערכות המוקדמות, ונמוך אף מהתחזית של חטיבת המחקר של בנק ישראל מחודש אפריל לגירעון בשנת 2022 (1.4% תוצר). לאור הימשכות המגמה החיובית בנתוני התקציב, ניתן לומר כי בסבירות גבוהה, שנת 2022 צפויה להסתכם בגירעון נמוך באופן משמעותי מהיעד הרשמי, שעומד על 3.9% תוצר, ונמוך גם מזה שמוערך על-ידי משרד האוצר לשנת 2022, כ-3.2% תוצר, בתרחיש מרכזי.
הירידה המתמשכת בגירעון הינה תוצאה של הימשכות הגידול המהיר בהכנסות בשילוב
"עם ירידה בהיקף הוצאות תכנית הסיוע הכלכלי. ההיקף המצטבר בהכנסות מתחילת השנה (ינואר-אפריל) עומד על כ-167 מיליארד שקל, המשקף גידול של כ-18.6% (במונחים ריאליים ובשיעורי מס אחידים) לעומת התקופה המקבילה אשתקד. זאת, הודות לצמיחה מהירה יותר בהכנסות ממסים ישירים לעומת ההכנסות מהמסים העקיפים (עלייה של 25.8% לעומת 9.4%, בהתאמה).
"עלייה חריגה נרשמה בגביית מס חברות, ומנגד ירידה מתונה נרשמה בהכנסות מרווחי הון, כפי הנראה, בין היתר, על רקע הירידות בשווקים הפיננסיים מתחילת השנה. במקביל, הודות לצמצום ההוצאה בגין תכנית הסיוע, הוצאות הממשלה היו נמוכות משמעותית ביחס לתקופה המקבילה אשתקד.
"לסיכום, המגמה החיובית המתמשכת בנתוני התקציב ממשיכה להצביע על שיפור במצב הפיסקאלי של המשק בעת הנוכחית. מדובר בהתפתחות אשר מפחיתה מאד את הצורך בהנפקת אג"ח בהיקף משמעותי לצורך מימון הגירעון, וכן מייצרת עבור הממשלה גמישות רבה יותר בהתמודדות עם אתגרי המשק, ובהם: הפחתת יוקר המחייה באופן משמעותי יותר מאשר נעשה כיום" אומרים בחטיבה.
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  אולי אני לא מבין גדול אבל
  אני 05/2022/12
  הגב לתגובה זו
  2 0
  הממשלה הזו העבירה 53 מיליארד שקל לרע"מ 50מיליון ש"ח לשיפוצי בית בנט. מאות אלפי שקלים נוספים לשיפוצים. טיסות אין סופיות של שרים לחו"ל ע"ח משלם המיסים. ניהול משפטי ראווה לאנשים חפים מפשע עם עלויות לא קטנות אז איך יש ירידה בגרעון?
  סגור