בארץ

המפכ"ל במתקפה חריפה על בן גביר: "אסון, יהרוס את המשטרה"

המפכ"ל קובי שבתאי תקף בחריפות את השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר, בעקבות נושא הקמת המשמר הלאומי
מערכת ice | 
קובי שבתאי, איתמר בן גביר (צילום פלאש 90/ גדעון מרקוביץ, אוליביה פיטוסי)
הבוקר (שלישי) השיקה המכללה האקדמית גליל מערבי בעכו את המכון לחקר הביטחון האישי והחוסן הקהילתי במעמד מפכ"ל המשטרה, רנ"צ ניצב קובי שבתאי, ראש עיריית עכו שמעון לנקרי, נשיא המכללה, הכלכלן פרופ' נסים בן דוד שיעמוד בראש המכון, ניצבי משטרה בדימוס וחוקרים ואנשי סגל בכירים במכללה האקדמית גליל מערבי בעכו.  צוות המכון יכלול שישה ניצבים בדימוס שישמשו כחוקרים לצד שישה חוקרים בכירים מהמכללה בתחומי הקרימינולוגיה, הכלכלה, מזרח תיכון וסוציולוגיה. 
בפתיחת דבריו התייחס המפכ"ל שבתאי להשלכות הביטחוניות "הרות האסון" לדבריו שיכולות להיווצר במידה ומיזם המשמר הלאומי של השר בן גביר לא יהיה תחת אחריותה המלאה של משטרת ישראל. "למען הסר ספק, אני אומר כן למשמר לאומי, אבל הקמת גוף ביטחוני נוסף במקביל למשטרת ישראל לא אקבל. הכוח הזה חייב להיות חלק מהמשטרה ולפעול במסגרת שיתופית ולהיות כפוף למפקדי הכוחות הטריטוריאליים על פי שדרת הפיקוד הברורה בשגרה ובחירום. לאחר פגישה שקיימתי אתמול עם השר והמשרד לביטחון לאומי אני מאוד מקווה מאוד שהכיוון הוא כן לשמור את המשטרה כגוף עצמאי מאוחד שכולל בתוכו את המשמר הלאומי". 
נשיא המכללה האקדמית גליל מערבי, הכלכלן פרופ' נסים פרופ' בן דוד, ציין והסביר את הרציונל העומד מאחורי הקמת המכון: "השילוב של חוקרים בכירים מן האקדמיה ממגוון דיסציפלינות עם אנשי משטרה בכירים ביותר, ובעלי ניסיון רב שנים בנושאים הנוגעים לביטחון אישי, שיטור וטיפול בפשיעה, יוצר שילוב כוחות ייחודי ונדיר. בכוונתנו להציע מודלים משופרים לזיהוי ודירוג מוקדי הפשיעה, בחינת הקצאת המשאבים הקיימת במשטרה לטיפול בפשיעה ולהמליץ לקובעי המדיניות, הן בשלטון המרכזי והן בשלטון המקומי, לגבי האמצעים והדרכים להתמודד עם פשיעה בטווח הבינוני והארוך".
מכון המחקר הינו שיתוף פעולה של חוקרים מהמכללה וקבוצת "ניצבים בחזית", שישה ניצבי משטרה בדימוס, ששמו להם יעד להשפיע ברמה הלאומית על חוסן הקהילות בישראל ועל הביטחון האישי של האזרח, במטרה להעצים את החוסן הלאומי בשגרה ובחירום. בטקס ההשקה הוצגו הקווים המנחים ויעדי המכון, בהם הגדלת המשאבים הלאומיים המוקצים לביטחון האישי ולחוסנן של קהילות, הגברת הקשב של מקבלי ההחלטות, עידוד מחקר אקדמי מעמיק, שקיפות הנתונים בנושאי מאבק בפשיעה והעלאת המודעות הציבורית סביב נושאים אלה. 
בראש המכון עומדים במשותף נשיא המכללה האקדמית גליל מערבי פרופ’ נסים בן דוד, וניצב זהר דביר- סמפכ”ל ומפקד הימ"מ בדימוס מקבוצת "ניצבים בחזית". ששת הניצבים ישמשו כחוקרים במכון לצד שישה חוקרים בכירים מהמכללה בתחומי הקרימינולוגיה, הכלכלה, מזרח תיכון וסוציולוגיה.
"משמר לאומי תחת משטרת ישראל לעולם לא ימצא את עצמו מתנגש עם החוק, אלא משרת אותו. כל ניתוק ממטה שליטה ופיקוד משטרתי יהווה הרס של הביטחון האישי, בזבוז משאבים ופירוק של משטרת ישראל מבפנים, הן ברמת בניין הכֹוח והן בהפעלתו. אמשיך לפעול לשמירת עצמאות המשטרה ולהיותה הגוף הפוקד היחיד במדינה, בתחום ביטחון הפנים, כלומר - נוהל אחד, פיקוד אחד, מערכת מידע ומודיעין אחת".
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה