תקשורת ומדיה

סמוטריץ' תוקף את התקשורת: "ממחזרים קמפיין שקרי"

שר האוצר בצלאל סמוטריץ פרסם פוסט ברשתות החברתיות בו תקף את התקשורת על רקע העיסוק בתקציב המתוקן לשנה הנוכחית שאמור להיות מאושר היום בישיבת הממשלה
מערכת ice | 
בצלאל סמוטריץ' ובנימין נתניהו (צילום פלאש 90/ יונתן זינדל)
שר האוצר בצלאל סמוטריץ פרסם פוסט ארוך ברשתות החברתיות בו תקף את הפרסומים בתקשורת על רקע העיסוק באישור תקציב המדינה המתוקן לשנת 2023 והדף את הטענות לכספים קואליציוניים שנכנסו לתקציב.
"אז קמפיין "הכספים הקואליציוניים" חזר לחיינו לסיבוב נוסף". טען סמוטריץ והוסיף: "ממחזרים את אותו קמפיין שקרי מתקופת אישור התקציב המקורי, הפעם סביב תקציב המלחמה המתוקן שיאושר בעזרת השם היום בממשלה.
 
"אני יודע שאין לי שום סיכוי להדוף את השקר הזה. זה צונמי שמטביע הכל. תקשורת מגויסת מקצה לקצה, שלושה עיתוני שמאל כלכליים יומיים, שלושה ערוצי טלוויזיה מוטים, עיתונים ואתרי חדשות כלליים - כולם כולם מגויסים לקמפיין מושלם מבחינתם, שמשלב את כל מי ומה שהם רוצים לתקוף, את כל מי ומה שהם אוהבים לשנוא ולהסית נגדו בשיגרה: ממשלת הימין, הציונות הדתית, המתנחלים, החרדים שכל חטאם הוא נאמנותם למחנה הלאומי (בני גנץ הרי נתן להם דף ריק וחתם למטה כדי שימלאו מה שהם רוצים אם רק היו הולכים איתו...), וכמובן נתניהו. הזדמנות כזו לפגוע בכולם במטרה אחת זה לא משהו שהשמאל והתקשורת יפספסו."
"אפילו ההתרגשות שאוחזת בכולנו למראה חזרתם של החטופים משבי החמאס עזה והתרוממות הרוח של האחדות המפעמת בעם לא מפריעים לתקשורת לנהל את הקמפיין הציני הזה. ובכל זאת, אני כותב לכם את הפוסט הזה כדי שמי מכם שלא מתייצב על אוטומט נגד כל מה שמריח חרדים/דתיים לאומיים/מתנחלים/ממשלת הימין יוכל לדעת את האמת."
נתחיל ממה שאין בתקציב הזה. אין בו שקל קואליציוני! זה פשוט שקר. כלל הכספים הקואליציוניים אושרו במסגרת תקציב המדינה לפני כחצי שנה. הסיבה היחידה שהם משתרבבים כאן לאירוע היא דווקא העובדה שהחלטנו לערוך בהם קיצוץ עמוק של 70% מכל הכספים החדשים, שהם 1.6 מיליארד ש"ח, ולהעביר אותם לצרכי המלחמה. זה מחייב אותנו להביא לממשלה החלטה שמתקנת את ההחלטה של התקציב הקואליציוני שאושרה בחודש מאי כדי לגרוע ממנה את הקיצוץ. אם לא היינו נוגעים בכספים הקואליציוניים זה לא היה מגיע לממשלה ואף אחד לא היה מדבר על זה."
"ומה כן יש בתקציב הזה? יש בו תוספת של 17 מיליארד שקלים לתקציב הביטחון וכ 13.5 מיליארד שקלים לצרכי המלחמה האזרחיים. אני גאה במדיניות המרחיבה שעליה החלטתי עם תחילת המלחמה ומאמין שכך נכון לפעול. וכדי לממש את המדיניות הזו צריך להגדיל את התקציב. מי שמתנגד לתקציב הזה לא עושה זאת בגלל אחוז מהמקורות שבמחלוקת אלא כי הוא לא רוצה שנרחיב את התקציב ומעדיף שנמשיך להתנהל כמו גזברים ונמנע מאזרחי ישראל את המענה הדרוש לעורף בשעת המלחמה. לו רק הייתם יודעים אלו מאבקים נדרשתי לנהל בראשית הדרך על מענקים לניצולים ולרשויות, על מימון בתי המלון למפונים, על הרחבת מתווה הפיצויים לעסקים, ועוד ועוד."
"יש בתקציב הזה 3.5 מיליארד ש"ח לתקצוב המפונים במלונות, כדי שתושבי קו העימות בדרום ובצפון לא יצטרכו לישון שבועות וחודשים בבתי ספר ובמתנ"סים כפי שקבעו תכניות החירום או להתארח בערי אוהלים של גידאמק כפי שקרה במלחמת לבנון השניה."
"יש בו כשני מיליארד שקלים תוספת למשרד לביטחון לאומי כדי להקים מאות כיתות כוננות בכל רחבי הארץ ולחמש אותם וכדי לחמש את המשטרה ולצייד אותה ביכולת לתת מענה טוב יותר לביטחון אזרחי ישראל. יש בו תוספת של כמיליארד שקלים למשרד הרווחה ולביטוח הלאומי כדי ללוות ולעטוף את המפונים והניצולים בצורה הכי טובה שאפשר. יש בו יותר ממיליארד שקלים תוספת מזומן למערכת הבריאות."
"יש בו תוספת של כמעט שבע מאות מיליון שקלים למשרד החינוך כדי לתת מענה חינוכי לכמעט מאתיים אלף מפונים בבתי המלון. יש בו כמעט מיליארד שקלים מענקים לרשויות המקומיות בצפון ובדרום כדי לאפשר להן לתת מענה לתושבים שלהם שפונו, לרשויות הקולטות בכל הארץ ולצורך היערכות ביטחונית חריגה בכל הארץ ובכל הגזרות."
"יש בו מיליארד שקלים לשיקום ישובי העוטף במסגרת מנהלת תקומה, מהם שש מאות מיליון במזומן. עשרות מיליוני שקלים לחיזוק החקלאות, מאות מיליונים מענקים לעידוד תעסוקה בענפי הבניה והחקלאות ולתמיכה בענפי התרבות והספורט בתקופת המלחמה, עשרות מיליוני שקלים להסברה ישראלית בעולם, לתמיכה בארגוני מגזר שלישי שנרתמו מהיום הראשון של המלחמה, מאות מיליוני שקלים להגדלת מאגרי החירום של מדינת ישראל, ועוד ועוד."
"ולמרות שאין בו כספים קואליציונים, חשוב בכל זאת להסביר מה יש בהם בכספים הקואליציוניים שיש מי שמתאמצים כל כך למתג כ"כספים פוליטיים מושחתים"?
יש בהם את תקציבי המכינות הקדם צבאיות ותנועות הנוער והשירות הלאומי והגרעינים התורניים והמשימתיים. יש בהם כפרי סטודנטים ושלל מיזמים וותיקים בתחום הזהות והתרבות היהודית. יש בהם את תקציבי החמ"ד ההיסטוריים, יש בהם את תקציב החטיבה להתיישבות שראשי המועצות האזוריות בכל רחבי הארץ מתחננים שלא נקצץ, ותקציבים למרכיבי ביטחון ביהודה ושומרון כדי להתכונן טוב לנוכח האיומים החדשים שנתווספו למרבה הצער אחרי אירועי שמחת תורה."
"שמישהו יסביר לי למה מאות מיליונים שהעברנו לצרכי חירום ומרכיבי ביטחון לרשויות המקומיות בעוטף ובגבול הצפון לא נחשבים כסף קואליציוני וכשאנחנו מבקשים לעשות הדיוק אותו דבר ביהודה ושומרון זה נחשב כסף קואליציוני פסול."
"וכן יש בהם גם העלאות שכר מינוריות למורים בחינוך החרדי שמשתכרים הכי פחות מכל מורה אחר במדינת ישראל. אותה מורה מאופקים שמשתכרת חמשת אלפים שקלים ותקבל עכשיו עוד אלף שקל לפרנס את משפחתה ברוכת הילדים. העלאות שכר שמתבצעות בחודשים האחרונים בכל המגזר הציבורי במשק וכבר נכנסו לחשבון הבנק של המורים החרדים. מי שמבקש לקחת רק להם את התוספת ולהשאיר אותה לכל יתר המורים במדינת ישראל ולכל עובדי המגזר הציבורי שקיבלו תוספות שכר בהסכמים שחתמתי עם הארגונים שלהם מבקש להפלות חרדים רק כי הם חרדים, וזה לא קשור בכי הוא זה למלחמה."
"האמת היא שבכלל לא ברור למה הכספים האלה מוגדרים קואליציוניים, למה המיליארדים הרבים שחילקה הממשלה הקודמת לערביי ישראל בהסכמים הקואליציוניים עם מפלגתו של מנסור עבאס לא נחשבים כספים קואליציוניים, למה התקציב של מרכז רבין לשלום ומרכז פרס לשלום והפילהרמונית ותיאטרון הבימה, למה כל אלו אינם נחשבים כספים קואליציוניים ובהם אף אחד לא מציע לקצץ ולהעביר למימון עלויות המלחמה."
"למה התקציב של תיאטרון בית ליסין הוא בבסיס התקציב ובו אף אחד לא מבקש לקצץ אבל התקציב הזעום של תיאטרון אספקלריה הוא כן קואליציוני ואותו כן צריך לקצץ. למה לגיטימי להוסיף עכשיו 180 מיליון ש"ח למתווה תמיכה לתרבות והספורט עקב נזקי המלחמה, פיצוי עודף על המסלול הרגיל לעסקים, אבל את התרבות היהודית צריך לקצץ כי זה לא קשור למלחמה."
"אין לי אלא לכאוב את ההיגררות אחרי הקמפיין התקשורתי לעיסוק בפוליטיקה קטנה בזמן מלחמה, שכפי שהזכיר אתמול ראש הממשלה היא על פחות מאחוז מהתקציב החשוב כל כך שאנחנו מעבירים. אין לי אלא להצר על חוסר היכולת להתעלות מעל למחלוקות האלה ולשמור על האחדות שכל כך חשובה לנו עכשיו כדי לנצח במלחמה, להשמיד את חמאס ולהחזיר את החטופים הביתה. אחדות שחשובה לרוח הלחימה של הלוחמים והמפקדים בסדיר ובמילואים, אחדות שהיא חשובה כל כך לחוסן של העורף, ליכולת העמידה שלנו מול לחצים בינלאומיים ומול האויבים שלנו."
 
"עצוב שיש מי שמסוגל לרמוז על מחשבה לפרק את האחדות החשובה הזו בשל כמה מאות מיליוני שקלים שהוא לא אוהב, וכאמור, תוקצבו כבר לפני כחצי שנה במסגרת תקציב המדינה, מתוך כמאתיים מיליארד שתעלה המלחמה הזו. מדובר באחוז מהתקציב שיאושר היום וכעשירית וחצי אחוז מהעלות המוערכת הכוללת של המלחמה. מי שעל אחוז לא יודע להתפשר עם שותפיו ולכבד את דעתם, גם אם הוא חושב אחרת, לא מבין מה היא אחדות.
טוב עשה ראש הממשלה שהחליט להביא את התקציב לממשלה עוד היום. ללא שהתקציב יאושר בממשלה ובכנסת בדחיפות לא ניתן יהיה לתקצב את המשך שהות המפונים במלונות, לא ניתן יהיה לתקצב את מנהלת תקומה ולהתחיל להחזיר את תושבי העוטף הביתה, לא ניתן יהיה לתקצב את הרשויות המקומיות בקווי העימות, את צרכי הבריאות, הרווחה, ועוד."
"אני מקווה שבשעות שנותרו עד לדיון בממשלה שותפינו לממשלת החירום במחנה הממלכתי יתעשתו, יגלו את האחריות הלאומית הנדרשת ויצביעו בעד התקציב התוספתי החשוב הזה לניצחונה של מדינת ישראל בחזית ובעורף. אצלינו "יחד בעז״ה ננצח" אינה רק סיסמא. אני מקווה שגם אצלם."
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה