דעות

בלי זיקוקים בת"א: "מוכרחים למצוא חלופות, נחגוג במלוא העוצמה"

בפעם הראשונה תחגוג עיריית תל אביב את יום העצמאות בלי המופע המסורתי של זיקוקי הדינור. למרות שקשה להיפרד מהנוהל האהוב, יש לזכור את הנזקים הקשים שזיקוקים גוררים, ולצד זאת לפעול למציאת חלופה ראויה לחגיגות
ראובן לדיאנסקי |  4
ראובן לדיאנסקי סגן ראש עיריית תל אביב יפו
זו בשורה של ממש שהשנה: לראשונה בעיר תל אביב-יפו, לא יהיו זיקוקי דינור. זיקוקים נמצאים בשימוש נרחב במשך שנים, לציון אירועים ציבוריים וחגים בדומה ליום העצמאות. אני מבין את אלו המתקשים להיפרד מהזיקוקים, הרי כולנו גדלנו על כך והם הפכו בעיניי רבים לחלק בלתי נפרד ממסורת יום העצמאות. 
יחד עם זאת, עבור רבים מהווים אותם זיקוקי דינור מטרד קשה בעל רעש מפחיד. ישנן אוכלוסיות כמו האוטיסטים, פגועי הנפש, קשישים וילדים קטנים, שרעש הפיצוצים החזקים חריש את אוזניהם ומעורר בקרבם אפילו התקפי חרדה. לזיקוקי הדינור יש כמובן השפעה גם כן על הלומי הקרב. ירי הזיקוקים עלול לעורר זיכרונות של לחימה ופלאשבקים להלומי הקרב בעקבות הבזקי האורות ורעש הפיצוצים החזק. 
בחודשים האחרונים פעלתי בצורה נחושה כדי לבטל את הזיקוקים בתל אביב-יפו ואף הצעתי אלטרנטיבות חדשניות לזיקוקים כמו מופעים אור-קוליים, מופעי לייזר ורחפנים אשר ניתן לקיימם בכמה מוקדים בעיר וזאת מבלי לפגוע בציבור, בסביבה ובבעלי החיים.
זיקוקים יכולים להיות גם מקור למצוקה וסכנה לבעלי החיים במיוחד הרעש החזק והפתאומי שהם משמיעים. הנזק יכול להיות גם גופני, בעל החיים עלול אפילו לגרום לעצמו פציעות בשעה שהוא מנסה להימלט או להתחבא מהרעש.
עבור רבים, האורות הבוהקים של זיקוקים נעלמים באותה מהירות שהגיעו. אבל הפיצוצים כוללים הרבה יותר מסתם הבזק. הם משאירים אחריהם ענן של עשן. העשן הינו זיהום אוויר בלתי סביר. הוא מורכב מחלקיקים מזיקים וכימיקלים רעילים שיכולים להיתפס באוויר ולחדור לתוך המים, האדמה, לריאות שלנו ולעיתים לזרם הדם. גורמים רפואיים טוענים כי אפילו חשיפות לטווח קצר עלולות להחמיר מחלות ריאות, לגרום לאסטמה ולברונכיטיס חריפה. 
 
הזיקוקים פולטים גם כן פחמן דו-חמצני, המוכר בתרומתו לאפקט החממה העולמי. אין ספק אם כך שלזיקוקים יש תרומה להתחממות הגלובלית, גם אם מדובר בהשפעה קטנה ונקודתית. את ההשלכות של שינויי מזג האוויר ומשבר האקלים על העולם ועל מדינת ישראל בפרט אנו רואים וחווים ביום  יום, החל מעליה באירועי השיטפונות וההצפות בעולם וגם בישראל ועומסי החום הקיצוניים שפוגעים בחיי אדם, בתוצרת החקלאית ובמזון שאנו אוכלים. 
אנחנו, כולנו מוכרחים ללכת קדימה ולמצוא את החלופות הראויות לזיקוקים. בעיירה קולקיו (Collecchio) שליד פארמה באיטליה שם נחקק בשנת 2015 חוק עזר עירוני האוסר על שימוש בזיקוקים רועשים. אותה עיירה הייתה מהראשונות שעשו שימוש בזיקוקים שקטים, עם המסר שאפשר ליהנות מזיקוקים מבלי לגרום לבהלה בקרב בני האדם ובעל החיים. 
במקום זיקוקי הדינור אנחנו יכולים ויותר נכון יהיה לומר צריכים לאמץ כל אחת ממגוון הפעילויות האלטרנטיביות לציון אירועים חשובים כמו יום העצמאות שיעזרו לנו לחגוג את היום מבלי לפגוע בבריאות האנשים, לזהם את הסביבה וליצור כל כך הרבה הרס. אני משוכנע שללא זיקוקים נדאג לחגוג את יום העצמאות ה-74 למדינת ישראל במלוא העצמה וההנאה. חג עצמאות שמח לכולם/ן.
הכותב הוא: עו"ד ראובן לדיאנסקי, סגן ראש העיר תל אביב-יפו וממונה על תחום איכות הסביבה, קיימות, שיפור פני העיר ורווחת בעלי החיים.
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  הם יעשו הכול לפגוע בסמלי המדינה
  סמול רקוב 05/2022/03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  אנטישמיים השתלטו על המדינה
  סגור
 • 3.
  עוד טירלול פרוגרסיבי. מה יהיה? (ל"ת)
  אני ככ אוהב זיקוקים 05/2022/03
  הגב לתגובה זו
  2 0
  סגור
 • 2.
  איזה בעסה, בחיאת. פעם בשנה! גם את זה בטלתם. (ל"ת)
  אני ככ אוהב זיקוקים 05/2022/03
  הגב לתגובה זו
  1 0
  סגור
 • 1.
  ראובן לידיאנסקי
  שמחה 05/2022/02
  הגב לתגובה זו
  0 2
  כתבה טובה וממצה. הפסקת הזקוקין מבחינה חברתית עזרה לבעלי החיים.
  סגור