נדל"ן ותשתיות

סוף לפקקים בעיר העמוסה בישראל: כביש חדש במיליארד שקל

דוברות עיריית ירושלים ומשרד התחבורה והבטיחות בדרכים: הקלה משמעותית על עומסי התנועה בירושלים, כאשר כביש המנהרות החדש נפתח לתנועה במלואו בהשקעה של כמיליארד שקלים
מערכת ice |  8
כביש 16 (אילוסטרציה) (צילום שפיר הנדסה)
כניסה חדשה לירושלים: פרויקט הכפלת ושדרוג כביש 60 ("כביש המנהרות") הושלם ונפתח הבוקר (רביעי) לתנועה מלאה. עם פתיחתה של המנהרה הדרומית בכביש, הושלם החלק האחרון של הפרויקט ונפתחה כניסה חדשה ונוחה לירושלים מכיוון דרום.
שדרוג הכביש בוצע במסגרת מיזם משותף של משרד התחבורה ועיריית ירושלים שבוצע ע"י חברת מוריה לפיתוח ירושלים. הבאים והיוצאים מירושלים ייהנו מעתה מכביש חדיש, בטיחותי ומשודרג, אשר יקל משמעותית על עומסי התנועה באזור. 
טרם פתיחת הכביש, סיירה שרת התחבורה והבטיחות בדרכים, (תא"ל) במיל' מירי רגב יחד עם מנכ"ל מוריה גלעד בר-אדון, בכביש החדיש, ובירכה על פתיחתו. הפרויקט, בהשקעה של כמיליארד שקלים, כלל את שדרוג המנהרות הקיימות, הוספת שתי מנהרות חדשות והקמת גשר חדש במקביל לגשר הקיים. הכביש המחודש כולל שתי מנהרות באורך של כ-900 מטרים כל אחת במקטע הדרומי (לכיוון ירושלים), ושתי מנהרות באורך של כ-300 מטרים כל אחת במקטע הצפוני (לכיוון גוש עציון), עם שני נתיבי נסיעה דו-מסלוליים. בין המנהרות מחברים שני גשרים באורך של כ-360 מטרים עם שני נתיבים דו-מסלוליים.  לצד בניית המנהרות החדשות, שודרגו גם המנהרות הוותיקות והגשר הקיים. 
המנהרות כוללות נתיב תחבורה ציבורית (נת"צ) שיופעל במתכונת נת"צ מתחלף, בהתאם לעומסי התנועה המשתנים. בשעות הבוקר, ישמש הנתיב כעורק כניסה לעיר ירושלים מגוש עציון; ובשעות העומס אחר הצהריים יתחלף כיוון הנסיעה בנת"צ, לכיוון  גוש עציון. המתווה הסופי להפעלת הנת"צ ייקבע בקרוב.
שרת התחבורה והבטיחות בדרכים תא"ל (במיל') מירי רגב: "מדובר במגה-פרויקט של שדרוג והרחבת כביש המנהרות, הפותח את שער הכניסה הדרומי לירושלים, ומחבר אותה ליישובי גוש עציון, קריית ארבע, אפרת, ביתר עילית וחברון. מדובר בפרויקט בעל חשיבות אסטרטגית ותחבורתית, ביטחונית ובטיחותית גם יחד. הגיע הזמן שתושבי 'עוטף ירושלים' ייהנו מנסיעה נוחה ובטוחה בדרכם לבירה, שבה רבים מהם עובדים, לומדים, צורכים שירותים ומבלים".
ראש העיר ירושלים, משה ליאון: "ירושלים תתחדשי! כביש המנהרות פתוח. עיר הבירה עוברת בשנים האחרונות מהפכה של ממש בתחום התשתיות, הבאה לידי ביטוי לא רק בפיתוח העיר עצמה, אלא גם בפיתוח דרכי הגישה אליה. גם ההגעה לעיר הופכת לנוחה יותר ובטוחה יותר. עוד פרויקט ענק מאחורינו ורבים עוד לפנינו. כי כל הדרכים מובילות לירושלים!".
מנכ"ל משרד התחבורה והבטיחות בדרכים משה בן זקן: "השלמנו היום פרויקט גדול ומורכב, בשיתוף פעולה פורה עם עיריית ירושלים וחברת מוריה, לרווחת כל תושבי העיר והבאים בשעריה. למרות שהפרויקט בוצע בתקופה קשה ותחת אילוצים ביטחוניים ובעיות כוח אדם עקב המלחמה, מנהלי הפרויקט, הקבלנים והעובדים השקיעו את כל המאמצים והשלימו את הפרויקט במועד ובתקציב שנקבע. ממזרח וממערב, מצפון ומדרום, אנו פותחים כניסות חדשות ומשודרגות לירושלים, כפי שמגיע לבירת הנצח של ישראל – וכך נמשיך גם בעתיד".
מנכ"ל חברת מוריה לפיתוח ירושלים, גלעד בר אדון:  "פרויקט הכפלת המנהרות הינו פרויקט ייחודי ומשמעותי עבור תושבי ירושלים, גוש עציון ויישובי הסביבה. לצורך הקמת המנהרות החדשות, בוצעו עבודות הנדסיות מורכבות בסמיכות למנהרות הקיימות הפעילות בהן הייתה תנועה תחבורתית זורמת. חברת מוריה גאה לפתוח לתנועה את כלל נתיבי הנסיעה הפרטיים בפרויקט בהקדמת לוחות הזמנים, ולהנגיש לציבור הנוסעים מנהרות חדשות, משודרגות ובטיחותיות.
ראש המועצה האזורית גוש עציון ירון רוזנטל אמר כי מדובר בשחר של יום חדש: "מרגש לחשוב שאך לפני 76 שנים נסעו לגוש עציון בשיירות ממוגנות שלא תמיד הגיעו ליעדן, והיום אנחנו חונכים את אחת המנהרות המורכבות בארץ. זהו עוד צעד לחיבור גוש עציון לעציון".
פרויקט הכפלת המנהרות מהווה שדרוג הכניסה הדרומית לעיר, אשר מצטרף לשורת הפרויקטים שהחברה מבצעת במהלך השנים האחרונות המשנים את פניהן של כל הכניסות לירושלים".
תגובות לכתבה(8):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 6.
  פקקים
  מלכי 07/2024/16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  היום היו פקקים אין סופיים בעיר גם באזור המנהרות
  סגור
 • 5.
  העברתם את הפקק לצומת אל חאדר
  מירי רקב 07/2024/13
  הגב לתגובה זו
  1 2
  סתם להזיז פקק מנקודה לנקודה, עד שלא תעשו מחלף בצומת לכיוון ביתר הפפק יישאר
  סגור
 • 4.
  ורק בחיפה משלמים על נסיעה במנהרות הכרמל.
  שאול 07/2024/13
  הגב לתגובה זו
  2 0
  ²² ₪ מחוף כרמל לצ'ק פוסט.
  סגור
 • ביזה לאור יום
  ממ 07/2024/16
  הגב לתגובה זו
  0 0
  חיפאים פראיירים
  סגור
 • 3.
  מנהרת הגבעה הצרפתית
  יוחאי רוס 07/2024/13
  הגב לתגובה זו
  1 1
  כל הכבוד לפתיחת המנהרה לדרום. מדוע מתאחרת כל כך פתיחת המנהרה תחת צמתי הגבעה הצרפתית? עדו מאמץ וסיימו כבר את העבודה שם. המקום הפך בלתי נסבל.
  סגור
 • 2.
  כביש שמשרת מעט אנשים
  דן 07/2024/12
  הגב לתגובה זו
  1 2
  מתנה למתנחלים על חשבון ובמימון משלמי המס במרכז.. שיטת הרמזור של מירי קומבינה
  סגור
 • לא יודע
  אריה 07/2024/14
  הגב לתגובה זו
  1 0
  הקטע הזה הוא לא רק משדת את גוש עציון שככת את פסגת זאב עוברים שם כ100000 כלי רכב בשני הכיוונים
  סגור
 • 1.
  עאלק העיר הפקוקה בישראל
  שי 07/2024/11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  תושבי המרכז מתים בפרקים והממשלה בונה בירושלים בלי סוף.
  סגור