נדל"ן ותשתיות

המהפכה בעיצומה: עמדות טעינה לרכב חשמלי בבנייני מגורים חדשים

המועצה הארצית לתכנון ובנייה אישרה תקנות לקידום האנרגיה המתחדשת בישראל: הכנת תשתית לעמדות טעינה לרכב חשמלי בבנייני מגורים חדשים ופטור מהיתר תוכניות להקמת מתקנים פוטו-וולטאים על גבי מאגרי מים
מערכת ice |  2
רכב חשמלי (צילום unsplash)
המועצה הארצית לתכנון ובנייה, בראשות יו"ר מטה התכנון הלאומי שלומי הייזלר, החליטה להמליץ לשרת הפנים, איילת שקד, לאשר שתי תקנות שקודמו על ידי מינהל התכנון ומשרד האנרגיה, לעידוד הקמת מתקני אנרגיה מתחדשת והפחתת הפליטות מתחבורה בישראל: תקנות אשר מחייבות הכנת תשתית לעמדות טעינה לרכב חשמלי בבניינים משותפים ותקנות אשר פוטרות מהיתר הקמת מתקנים פוטו-וולטאים על מאגרי מים. זאת, בהמשך להחלטת ממשלה שהתקבלה באוגוסט 2021, לעידוד הקמת מתקני אנרגיה המתחדשת ומעבר כלכלה דלת פחמן.
תקנות תשתית לטעינת רכב חשמלי קובעות כי בבנייני מגורים חדשים שבהם 6 יחידות דיור ומעלה, תחויב הכנת תשתית לעמדות טעינה לרכב חשמלי וזאת כחלק מהמאמצים לעודד שימוש ברכב חשמלי ולהפחית את השימוש בכלי רכב מזהמים. בכל בניה חדשה, הקבלן יחויב להכין את התשתית הנדרשת להתקנת עמדות הטעינה, לכלל החניות בבניין, למעט בבניינים בהם החניה הינה במתקנים אוטומטיים.
כך, כל דייר יוכל להתקין עמדת טעינה מייד עם רכישת רכב חשמלי בעלות שווה לכל נפש ומבלי להיכנס להוצאות כלכליות כבדות. התקנות החדשות מסירות חסם אמיתי המעכב את כניסת כלי הרכב החשמליים לשוק הרכב בישראל, מקלות על הציבור וצפויות לתת  מענה למגמות השוק בעתיד הקרוב. התקנות יכנסו לתוקף חצי שנה מיום פרסומן.
תקנות נוספות שאושרו במועצה נוגעות לפטור מהיתר להקמת מתקנים פוטו-וולטאים על גבי מאגרי מים. מדובר בתקנות אשר נועדו להפחית את הנטל הבירוקרטי הכרוך בהקמת מתקני אנרגיות מתחדשת ודו שימוש בקרקע. התקנות החדשות מאפשרות מימוש החלטות הממשלה לעודד ולפשט את תהליך ההקמה של מתקנים פוטו-וולטאים על מאגרי מים, הן על פני המים והן על דפנות המאגר.
מאגרי המים בישראל, אשר שטחם מוערך באלפי דונמים, מהווים פוטנציאל גדול לייצור חשמל מאנרגיה מתחדשת והתקנות החדשות באות להקל על הקמת המתקנים ולייעל את השימוש הדו-תכליתי בקרקע ובכך להגדיל את חלקן של האנרגיות המתחדשות בתמהיל ייצור החשמל בארץ, תוך עמידה בלוח הזמנים שנקבע בהחלטות הממשלה. התקנות מחייבות במקרים מסוימים את אישור משרד הבריאות או רשות המים לגבי הצורך בשמירה על איכות המים. התקנות ייכנסו לתוקף מיד עם פרסומן.
 
סמנכ"לית מינהל התכנון לרגולציה ברישוי ובבנייה, רות שורץ חנוך: "הבאנו לאישור המועצה הארצית תקנות אשר עיקרן עידוד אנרגיה מתחדשת ומעבר לכלכלה דלת פחמן. תקנות פטור מהיתר למתקני פוטו-וולטאים על מאגרים יאפשרו התקנה מהירה יותר של מערכות פוטו-וולטאיות על מנת לעודד דו שימוש בקרקע. תקנות התקנה של חיוב תשתית עמדות טעינה חשמלית בנייני מגורים מסירות מחסום עם הבניה על ידי הקבלן כך שדייר יוכל להתקין את העמדה עם רכישת הרכב החשמלי". 
מנהלת אגף בכיר תכנון פיסי במשרד האנרגיה, דורית הוכנר: "התקנות החדשות מהוות אבן דרך משמעותית להפחתת פליטות במשק האנרגיה ובפעילות משרד האנרגיה להסרת חסמים ועידוד שילוב אנרגיות מתחדשות ודו שימוש בקרקע כמנוף לעמידה ביעדים לייצור חשמל שקבעה הממשלה לשנת 2030. מדובר בשלב ראשון ביישום מפת הדרכים התכנונית שהכין המשרד, לקראת עיגון תכנוני של תוכניות לאגירת אנרגיה,  הקמת מו"פ אגרו וולטאי ודו שימוש בקרקע".
 
תגובות לכתבה(2):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 2.
  עוד סיבה לעלית מחירי הדיור
  ארריק 01/2022/19
  הגב לתגובה זו
  10 0
  עוד סיבה לעליה במחירי הנדלן למגורים
  סגור
 • 1.
  כל הכבוד ! (ל"ת)
  משה 01/2022/19
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור