נדל"ן ותשתיות

הסכנה מקריסת בניינים גדולה מטילי איראן וחיזבאללה ביחד

אם תהיה רעידת אדמה בעוצמה של 5 בסולם ריכטר נראה באופן מיידי מעל 20,000 בניינים הרוסים ואלפי הרוגים. על הממשלה אשר תבחר בנובמבר הקרוב להבין כי הסכנה האורבת לכולנו מקריסת מבנים גדולה פי כמה וכמה מטילי איראן וחיזבאללה יחד
רוני מזרחי |  8
רוני מזרחי (צילום עזרא לוי)
מצרף המילים "סמדר או סרלין", יוצר באופן מקאברי את ראשי התיבות "S.O.S", המונח הבינלאומי המעיד על אזעקה למצב חירום.
למי שעדיין לא ניחש, מדובר כמובן ברחובות סמדר ברמת גן וסרלין בחולון, כשרק בנס ניצלו עשרות  דיירים שפונו ממש ברגע האחרון בטרם קריסת הבניינים. הקריסה של הבניין בחולון התרחשה ב-12 בספטמבר אשתקד וזו של שיכון ותיקים ברמת גן ב-19 ביולי השנה ובניין נוסף קרס ברחוב ביאליק ברמת-גן ובניין אחר ברחוב הגליל ברעננה.
 
קריסת הבניין בחולון. מן הארכיון
בשני המקרים האחרונים התרחיש היה דומה להפליא: הדיירים קיבלו צו פינוי לצאת תוך 3 שעות על רכושם מהדירה. בשניהם הכתובת הייתה על הקיר. הדיירים כמו גם העיריות "ישנו בשמירה", קיבלו אי אילו הודעות על סכנת קריסה, אולם העדיפו להתעלם ולטמון את הראש בחול.
בשני מקרי הקריסה הללו התגאו ראשי הערים בפעולות החילוץ, הן ראש עירית חולון שנבחר לפני מספר שנים בתואר אחד מראשי הערים הטובים בעולם והן ראש עירית רמת גן שבקול הבריטון המטכ"לי היוצא מגרונו העמוק, דומה היה שמדובר לכל הפחות ב"במבצע אנטבה מספר 2".
אולם, וזה אולם גדול, קל לנחש מה היה קורה לו אותם בניינים מתפוררים היו קורסים על יושביהם. אין ספק שהן ראש עירית חולון עתיר המוניטין, והן קול הבריטון הרמת גני העמוק, היו משלמים מחיר כבד ביותר. ככלות הכול, כולנו יודעים כי ההבדל בין צל"ש לבין טר"ש הינו דק ביותר.
שני אירועי הקריסה, שהיו כאמור ללא נפגעים, הינם ללא ספק נס. וניסים, כידוע לא מתרחשים לעיתים קרובות. במדינת ישראל, על פי ההערכה, קיימים כ-200 אלף בניינים המצויים בסכנה כזו או אחרת של קריסה. ו-600 אלף מבנים מסוכנים בהם מתגוררים 2 מיליון תושבים רוב רובם של הבניינים הללו נבנו עד לשנות ה-80 של המאה שעברה, כאשר נכנס לתוקף תקן 413 לחיזוק כנגד רעידות אדמה, ובנוסף  תקן 413/6 "המטופש" שהוציא מהמשוואה בניינים קטנים בני פחות משטח של בן 400 מ"ר, גם אם ישבו 6 משפחות בבניין בן 2 קומות הם זכאים להגנה על חייהם מפני רעידת אדמה או טילים.
ובמילים אחרות: חלק נכבד מבניינים אלה אינם בהכרח בנייני שיכון מתפוררים ומטים לנפול, אלא גם בניינים שנבנו ב"מקום טוב באמצע" עבור המעמד הבינוני, בדיוק כמו הבניין שקרס בשיכון ותיקים ברמת גן, שכונת מעמד בינוני טיפוסית, שהיה בניין רגיל לכל דבר שנה בשנות ה-70 של המאה הקודמת.
פעמוני האזעקה, אם כן, מצלצלים על פתחן של העיריות והרשויות המקומיות בכל רחבי הארץ.
העובדה שההתחדשות העירונית מתנהלת בעצלתיים, ללא כל אסטרטגיה ויעדים ברורים, הינה לטעמי בבחינת מחדל לאומי שעלול, חלילה, ביום פקודה, גם להביא לרבבות נפגעים וגם לנזק של מיליארדים למשק.
הקריסות שהיו בחולון וברמת גן מלמדות כמו כן שהסכנה האורבת בפתח איננה רק רעידת אדמה גדולה, אלא גם תרחיש ידוע מראש של יותר ויותר בניינים שנבנו לפני 50-60-70 שנה ויותר, ויתחילו באופן טבעי לקרוס בזה אחר זה מן הטעם הפשוט שהם "הגיעו לפרקם".
אם תהיה רעידת אדמה בעוצמה של 5 בסולם ריכטר נראה באופן מיידי מעל 20,000 בניינים הרוסים ואלפי הרוגים, שלא נדבר במקרה של מלחמה כאשר יפלו טילים במשקל של 500 ק"ג חומר נפץ, יפלו סביבו בין 20-30 בניינים.
על הממשלה אשר תבחר בנובמבר הקרוב להבין כי הסכנה האורבת לכולנו מקריסת מבנים גדולה פי כמה וכמה מטילי איראן וחיזבאללה יחד.
על כן המלצתי להתניע את ההתחדשות עירונית במאות אלפי המבנים הללו כיעד לאומי ראשון במעלה! וזאת בעיקר תמ"א 38 שבוטלה ותוכנית שקד החדשה שעדיין לא אושרה בשל מלחמות פוליטיות גרידא. 
 
הכותב: רוני מזרחי, נשיא לשכת הקבלנים ובעלי קבוצת "מזרחי ובניו"
תגובות לכתבה(8):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  השיקול הוא יותר כלכלי הישנים ועד בית 100 שח (ל"ת)
  בן ארצי 08/2022/05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 7.
  רוצים להרוס בניינים בכוח כי החדשים מכניסים הרבה יותר כס (ל"ת)
  בן ארצי 08/2022/05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 6.
  הממשלה
  אורח 08/2022/04
  הגב לתגובה זו
  0 1
  עוד משט"פ של ממשלת זדון שמטרתם היא להחזיק את ציבור בפחד ודעגה תמידית כי ככה יותר כל לשלוט הכבשים
  סגור
 • 5.
  פיתרון: פינוי בינוי בבניה לגובה.
  אבי 08/2022/04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  בעידוד וכפיית המדינה לפי מצב המבנה, עם מס מופחת. שני ציפורים במכה, גם מניעת קריסה וגם פיתרון מצוקת הדיור
  סגור
 • 4.
  אין קשר בין איום אנושי בירי על ערים בישראל לרעידות אדמה
  יזם סדרתי 08/2022/04
  הגב לתגובה זו
  1 0
  ירי טילים הינה החלטה ומעשה ידי אדם, בעוד רעידות אדמה אינן. ואיןויכוח שצריך לחזק בניינים ולהשביח אותם, רק נשאלת השאלה איך זה נעשה, ע"י מי באיזה אופן. מסכים עם הכותב שצריך לקדם את זה מהר ככל האפשר.
  סגור
 • 3.
  וזה יהיה יום הכיפורים של הפוליטיקאים וניקוי אורוות כללי (ל"ת)
  אמת 08/2022/04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 2.
  רעידת אדמה
  רובי 08/2022/04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  מה שצריך להבין שמה שהי לא יהיה,עד עכשיו הבניינים נשאו את עצמם,עכשיו הבניינים ישנים ,,כול יום הם מתיישנים,לכן חלקם יפול לבד,פשוט עייפות החומר,רעידת אדמה תביא לקריסת כול הבניינים החלשים,דבר שיביא לאסון בקנה מידה אקופליפטי,חייבים לטפל בעניין ומייד,,
  סגור
 • 1.
  נרדמו
  אבי1 08/2022/04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  כתבה הכי מדוייקת לתרחיש . להכין עכשיו תוכניות פינוי .
  סגור