מדדים ומחקרים

מחקר ישראלי חדש חושף: כך תוכלו להוריד את רמות הלחץ והחרדה

ניסוי שנערך בטכניון מציג תוצאות מפתיעות. סטודנטים נתבקשו לצאת להליכה ובמהלכה להתבונן על הטבע. הנבדקים שעצרו להביט בנוף הירוק דיווחו כי הם מרגישים רגועים יותר. וגם: מדוע נתבקשו המשתתפים להרכיב משקפיים מיוחדים? 
מערכת ice | 
מפרץ חיפה (ארכיון) (צילום הדס פרוש/ פלאש 90)
מחקר חדש שנערך בטכניון חושף כיצד התבוננות על הטבע עשויה להשפיע על רמות הלחץ שלנו. במהלך המחקר סטודנטים מהטכניון התבקשו לצאת לבד להליכה רגלית של 45 בעיר, במסלול שאמור לדמות הליכה יומיומית אל העבודה או מקום הלימודים ובחזרה ממנו. את הנחקרים חילקו לשלוש קבוצות - שליש קיבל הנחיה לעצור במספר מקומות ולהתבונן בטבע, שליש הונחה להתבונן בנקודות עם אלמנטים מעשי ידי אדם והקבוצה האחרונה נתבקשה לשלב התבוננות משני הסוגים.
התוצאות היו מפתיעות - הסטודנטים שעצרו עשר פעמים להתבונן בטבע בסביבות ההליכה העירונית דיווחו על רמות חרדה ולחץ נמוכות יותר מאשר שתי הקבוצות האחרות. במהלך הניסוי הרכיבו המשתתפים משקפיים מיוחדים המאפשרים לחוקרים לעקוב אחרי נקודות מבטם ולראות בדיעבד באיזה אזור מיקדו את ראייתם. באמצעות הטכנולוגיה המיוחדת ניתן היה לגלות כי משתתפים שהתבוננו בנקודות "ירוקות" לזמן ממושך יותר דיווחו על מדדים חיוביים יותר בתחום הבריאות הנפשית
בעבר נערכו מחקרים דומים ברחבי העולם, אך זהו המחקר הראשון שיוצא מחוץ למעבדה ובוחן את הנושא בתנאי שטח. את המחקר הובילה וויטני פלמינג, פוסט-דוקטורנטית בקבוצת המחקר של פרופסור אסף שוורץ, ראש המחלקה לאדריכלות נוף. פרופסור שוורץ מסר כי המחקר מציג אסטרטגיה חשובה ופשוטה להפגת מתחים שזמינה עבור רבים.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה