מדדים ומחקרים

בנק לאומי: "מחירי האנרגיה יישארו גבוהים עד סוף 2023"

הכלכלן הראשי ד"ר מיכאל בפמן טוען כי המלחמה בעזה הגבירה את מידת התנודתיות בשוק, אולם האספקה לא נפגעה. נראה שההיצע בשוק הנפט רב יותר מאשר החששות שהיו קודם לכן, תוך שהייצור בארה"ב עלה לרמת שיא. הביקוש של סין לגז טבעי צפוי לעלות מאוד בשנים הבאות, ככל שתעבור למקורות אנרגיה נקיים יותר
מערכת ice | 
מחיר הנפט (צילום shutterstock)
לנוכח המלחמה בעזה והמלחמה המתמשכת בין רוסיה לאוקראינה ניתן היה לצפות שמחירי הנפט יזנקו בגלל הפוטנציאל להפרעות באספקה. עם זאת, מחירי הנפט הגולמי דווקא ירדו השנה בכ-9%, ובכמעט 10% בשנתיים האחרונות. במבט לתקופה האחרונה, מחירי הנפט ירדו זה השבוע השלישי ברציפות, כאשר מחיר הנפט מסוג ברנט ירד עד לתחתית של כ-78 דולר לחבית במהלך השבוע החולף ואז עלה במקצת.
נראה שההיצע בשוק הנפט רב יותר מאשר החששות שהיו קודם לכן, תוך שייצור הנפט בארה"ב עלה לרמת שיא. ד"ר מיכאל בפמן, הכלכלן הראשי של בנק לאומי, קובע כי נתוני הפעילות של סין לאוקטובר הצביעו על כך שבתי הזיקוק עיבדו פחות נפט גולמי מאשר בספטמבר, כלומר שהייתה התמתנות מסוימת בביקוש. בהתחשב בכך שרמת תפוקת בתי הזיקוק בסין בחודש אוקטובר עדיין הייתה קרובה לשיא, זה לא סימן לכך שהביקוש לנפט בסין בירידה ניכרת. הירידה במחיר הנפט מפנה את הזרקור מדיניות קבוצת +OPEC.
על פי הערכת בנק לאומי, צפוי שסעודיה ורוסיה ישמרו על היצוא המופחת גם בינואר 2024, ואם המחירים יישארו מתחת ל-80 דולר לחבית, יהיה מקום לצפות להכרזה על קיצוצים נוספים. נראה שאפשר "לסמוך" על קרטל הנפט הגדול בעולם שישמור על "תחתית" למחירי הנפט ב-2024. נראה שקבוצת OPEC+ רואה מחיר של 80-85 דולר לחבית כאופטימלי עבורם, הערכה שניתן לבסס על סמך העיתוי של רמות המחירים שהביאו לצעדי קיצוץ בתפוקה במהלך 2022-2023. 

(צילום: בנק לאומי)
במבט קדימה, מחירי האנרגיה יישארו גבוהים במהלך שארית השנה הנוכחית. מלחמת עזה הגבירה את מידת התנודתיות בשוקי האנרגיה, אך האספקה לא נפגעה. מחירי הנפט יישארו גבוהים גם מכיוון שצעדי הצמצום המתמשכים של התפוקה של OPEC+ מגבילים את ההיצע המצרפי העולמי. המחיר לחבית מסוג ברנט צפוי להיות בהמשך 2023 סביב רמה של כ-80-90 דולרים לחבית. 
 
התשומות של בתי הזיקוק בארה"ב עמדו בממוצע על 15.4 מיליון חביות ליום במהלך השבוע שהסתיים ב-10 בנובמבר 2023, כ-164 אלף חביות ליום יותר ביחס לממוצע של השבוע הקודם. על רקע זה בתי הזיקוק פעלו בשיעור ניצולת של 86.1%, המהווה עלייה מ-85.2% בשבוע שלפני כן. יבוא הנפט הגולמי של ארה"ב עמד בממוצע על 6.4 מיליון חביות ליום בשבוע שעבר וירד ב-21 אלף חביות ביחס לשבוע שלפני כן.
במקביל, היצוא עלה ב-364 אלף חביות ליום וכתוצאה מכך היבוא נטו ירד ב-385 אלף חביות ליום.  מלאי הנפט הגולמי המסחרי בארה"ב (למעט המלאי האסטרטגי) גדל ב-3.6 מיליון חביות בשבוע החולף ל- 439.4 מיליון חביות, מלאי הנמוך בכ-2% מן הממוצע לתקופה זו של השנה בחמש השנים הקודמות. תוצאה זו, של עליית מלאי, למרות עליית שיעור הניצולת וירידת היבוא נטו, משקפת "עליית מדרגה" בהפקת הנפט בארה"ב לרמה גבוהה של 13.2 מיליון חביות ליום – חזרה לרמת שיא. 

(צילום: מאיר ועקנין/פלאש 90)
מבחינת אספקת מוצרי נפט בארה"ב, במהלך החודש החולף, סופק בנזין בהיקף יומי ממוצע של 9.0 מיליון חביות ביום, עלייה של 1.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. אספקת תזקיקים אחרים הייתה בהיקף של 4.0 מיליון חביות ליום בממוצע בחודש האחרון, מעט מתחת לרמה בתקופה המקבילה אשתקד. היקף הדלק הסילוני שסופק עלה ב-14.0% בהשוואה לאותה תקופה בשנה שעברה.
מלאי גז טבעי גבוה בארה"ב ובאירופה, ייצוא עולמי מורחב והגדלת יכולת היבוא של גז טבעי נוזלי (LNG) שיפרו את הסבירות שיהיה די אספקה בכדי לענות על הביקוש בשוקי הגז הטבעי העולמיים בחורף 2023-2024 (נובמבר-מרץ). עם זאת, ישנם סיכונים לאיזון זה, הקשורים למצבי קיצון של מזג אוויר ואספקה. 
 
במבט לשנים האחרונות, הרי שבאופן חריג, צריכת הגז הטבעי בסין ירדה ב-1% בשנת 2022 - הירידה השנתית הראשונה בצריכת הגז מזה ארבעה עשורים, שכן אסטרטגיית ההתמודדות עם הקורונה בסין הפחיתה את הפעילות הכלכלית. הירידה בביקוש לגז טבעי בסין הייתה בקנה אחד עם המגמות העולמיות בשנת 2022, כאשר הביקוש באירופה רשם את הירידה החדה ביותר.
בינתיים, הצריכה באסיה פחתה ב-2% עקב שילוב של פעילות כלכלית איטית יותר, חורף חם יותר בחצי הכדור הצפוני ועליות חדות במחירי LNG. לשנת 2023 כולה, התחזיות לביקוש לגז טבעי הן שהצריכה באירופה תרד, זאת בזמן שהביקוש באסיה יהיה כמעט ללא שינוי. לעומת זאת, הביקוש לגז טבעי בסין התאושש ב-6% ברביע הראשון של 2023, זאת עקב התאוששות הפעילות הכלכלית, זאת לצד הבצורת שגרמה לייצור אנרגיה הידרו-דינמית לרדת ואשר הגדילה את הצורך בייצור חשמל מגז.

(צילום: מרק ישראל סלם/פלאש 90)
למרות שההתאוששות הכלכלית של סין נעצרה לאחרונה על רקע היחלשות הביקושים הגלובליים, צריכת הגז הטבעי של המדינה עדיין צפויה לעלות ב-6% השנה, בהתאם לעלייה שנראתה ברביע הראשון. העלייה בביקוש צפויה להימשך לתוך 2024, ולעלות בעוד 7%. הביקוש של סין לגז טבעי צפוי לעלות מאוד בשנים הבאות, ככל שהיא תיאלץ לעבור למקורות אנרגיה נקיים יותר, זאת כנדרש כיום בעולם.
כיום, סין הינה המדינה שיוצרת את החלק הגדול ביותר, במידה ניכרת, של פליטות פחמן בעולם, עם שיעור של 30.9% מפליטות הפחמן הגלובליות. לשם השוואה, הודו אחראית -7.3% וארה"ב ל-13.5%. מכאן, הלחץ הגלובלי הגדול על סין לעבור במהירות למקורות אנרגיה פחות מזהמים מאשר היום. בעוד חלק מהביקוש המוגבר של סין נענה על ידי ייצור LNG מקומי בהיקף גבוה יותר, גם יבוא ה-LNG עלה במידה ניכרת, אם כי הרמה השנתית עדיין מצויה מתחת לרמת השיא שנרשמה בשנת 2021.
 
הגידול ביבוא צפוי להיתמך על ידי מספר מסופים חדשים שיעלו לרשת בקרוב. סין הגדילה במידה משמעותית את יבוא הגז הטבעי שלה מרוסיה מאז תחילת המלחמה באוקראינה, כאשר רוסיה עקפה את אוסטרליה, קטאר וטורקמניסטן מבחינת גודל האספקה לסין. אחוז הגז הטבעי שמקורו מרוסיה עשוי לעלות בהמשך עם הגדלת הקיבולת של צנרת ההולכה.

הכלכלן הראשי של בנק לאומי, ד"ר גיל מיכאל בפמן (צילום: אורן דאי)
עדיין, ארה"ב נותרה הספקית הגדולה ביותר של LNG לסין וחברות סיניות חתמו על הסכמי אספקה ארוכי טווח עם ארה"ב. כאמור לעיל, הביקוש של סין לגז טבעי צפוי לעלות מאוד בשנים הבאות, ככל שהיא תעבור למקורות אנרגיה נקיים יותר וצפוי שהיא תהפוך לשחקן דומיננטי בשוק ה-LNG העולמי. במבט כולל, מחיר הגז צפוי להישאר בתקופה הקרובה ברמה של 45-55 אירו למגה-ווט שעה באירופה וכ-3.0-3.5 דולר ל-MMBTU בארה"ב.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה