קריירה ולימודים

זו המדינה שאוסרת על הבוס להתקשר לעובד אחרי העבודה

הוראה חדשה שהוציאה שרת השירותים האזרחיים בבלגיה מעודדת עובדים להתעלם משיחות, הודעות ומיילים מהבוס אחרי שעות העבודה. האם זה הטרנד החדש שיגיע בקרוב לישראל?
יאיר מור |  4
עובדים בבידוד (צילום freepik)
מעסיקים ממשלתיים לא יוכלו לצפות מעובדיהם לענות לשיחות טלפון, הודעות ומיילים אחרי שעות העבודה, כך קובעת הוראה חדשה שיצאה בימים האחרונים בבלגיה.
לפי ההוראה החדשה של שרת השירותים האזרחיים, פטרה דֶה סוּטֶר מהמפלגה הירוקה, החל מה-1 בפברואר, עומדת לזכות עובדי גופים ציבוריים במדינה "זכות הניתוק" – כלומר, בשעות שאינן מוגדרות כשעות העבודה שלהם הם רשאים, ואף מעודדים, שלא לענות לשיחות טלפון, הודעות טקסט ומיילים מהבוסים שלהם. רק במקרי חירום או "נסיבות יוצאות דופן" רשאים המעסיקים לדרוש מעובדיהם לענות להם שלא בשעות העבודה – אם כי הנסיבות הללו לא הוגדרו במדויק, כך שייתכן שארגונים רבים ינצלו זאת כדי להגדיר כל יצירת קשר מחוץ לשעות העבודה מקרי חירום.
 
במכתב בו הודיעה על ההוראה החדשה, כתבה דה סוטר כי ניתוק מהעבודה "מקושר לתוצאות בריאותיות חיוביות כגון מיקוד משופר, החלמה טובה יותר ורמת אנרגיה קבועה יותר". היא הוסיפה כי ההוראה החדשה הכרחית בעידן שבו רבים עובדים מהבית, מאותו חדר ומחשב שבו הם נמצאים גם בזמנם הפנוי, כך שהבידול בין שעות עבודה לשעות פנאי מיטשטש מאוד.
לפי הערכות, לאחר ההוראה למעסיקים ממשלתיים, צפויה המדינה להעביר חוק שיחייב גם מעסיקים במגזר הפרטי באותם כללים. בכך מצטרפת בלגיה לאירלנד, שחוקקה בתחילת 2021 חוק דומה שאוסר על מעסיקים להעניש עובדים שלא עונים לשיחות, הודעות ומיילים שהתקבלו מחוץ לשעות העבודה, ולפורטוגל, שהעבירה לפני כחודשיים חוק מרחיק לכת אף יותר, שמטיל קנסות על מעסיקים שמעזים ליצור קשר עם עובדיהם בשעות הפנאי של האחרונים.
תגובות לכתבה(4):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 4.
  בישראל זה לא עבודה זה עבדות ! (ל"ת)
  רפי 01/2022/11
  הגב לתגובה זו
  0 0
  סגור
 • 3.
  שתי מילים
  OBX 01/2022/10
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אתה צודק !
  סגור
 • 2.
  חחחחח רק בישראל. כאן שואבים ממך 24/7 על הפרוטה האחרונה
  אישה 01/2022/10
  הגב לתגובה זו
  5 0
  פה זה ישראלים לא תרבות של אירופאיים
  סגור
 • 1.
  טוב לבריאות
  אילון 01/2022/10
  הגב לתגובה זו
  2 0
  מנסיון אישי של שנים מבורך ובריא ובקטנה :זכרו כי העבודה שלנו כשכירים בדגש על שכירים היא כולה עבטדה יש חיים לפני העבודה וחיים אחרי העבודה
  סגור