כסף וצרכנות

בנק ישראל יעלה את הריבית שוב? "יחמיר את המצב"

אוריאל לין מזהיר את בנק ישראל: "אין מקום להעלאת ריבית נוספת. חלק גדול מכושר הקניה של הציבור ומשלמי המשכנתאות מופנה כיום להחזר חובות במקום לצריכה"
מערכת ice |  9
אמיר ירון נגיד בנק ישראל (צילום פלאש 90/ נעם רבקין פנטון, shutterstock)
נוכח החלטת בנק ישראל, האמורה להתפרסם מחר (שני) לעניין העלאת הריבית במשק, אומר אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, כי אין שום מקום לעלות מדרגה נוספת בשיעור ריבית בנק ישראל העומדת כיום על 4.75%.
לין מדגיש כי העלאת ריבית פועלת בעיקר על צד הביקושים ואין שום ספק כי רמת הביקושים, של כלל הציבור, הצטמצמה מאוד. הצריכה הפרטית צמחה בשנה האחרונה ברמת שפל של 1.1%. העלאה המסיבית בחובות משלמי המשכנתאות ומשקי הבית, צמצמה גם היא את רמת הביקושים.

בחודש יולי עמדה רמת האינפלציה השנתית על לא יותר מאשר 3.5%. יתר על כן, חלק גדול מיכולת הקניה של הציבור ומשלמי המשכנתאות מוסט כיום להחזר חובות במקום לצריכה.
לדבריו של לין, תהיה זו שגיאה חמורה לחשוב שיש להעלות את הריבית נוכח היחלשות השקל וייקור מוצרי היבוא. לא נאבקים בפיחות המטבע המקומי דרך העלאת ריבית. עצם הייקור של מוצרי היבוא, גם הוא מצמצם את רמת הצריכה.
לין מוסיף ואומר: "באופן מיוחד יש להדגיש כי בנק ישראל לא השכיל, עד לרגע זה, להתמודד עם התוצאות הפוגעניות של העלאת הריבית גם במגזר העסקי, גם בקרב מקבלי המשכנתאות וגם בקרב משקי הבית. העלאת ריבית נוספת, תחמיר מאוד את המצב".
תגובות לכתבה(9):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 8.
  אהלן אהלן
  הגזמה ביותר 09/2023/05
  הגב לתגובה זו
  0 0
  ממש זה מעצבן ומי שזה אשם זה מאזרחים מסכנים שמקבלים כמעט ‏מינימום שלא ‏יוצאים לרחובות וסוגרים את הכבישים ושורפים את הבנקים מעל שני מליון איש שיש להם הלוואות משכנתאות תדמיינו לעצמכם שכמדינה כמה הבנק גונב מאנשים כסף ‏בצורה חוקית אבל תאמינו לי זה יותר גרוע מהשוק השחור מדינה מכורבנת
  סגור
 • 7.
  גנבים
  נגיד גנב 09/2023/04
  הגב לתגובה זו
  0 0
  הנגיד חי טוב מהכספים שלנו בטח שלא אכפת לו רק גונבים אותנו בושה
  סגור
 • 6.
  מנותקים מהמציאות
  אוריאנה 09/2023/03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  אנשים מקבלים החלטות שמשנות חיים שלמים בזמן שהפלוס שלהם גודל וחיים בחיי אליתה פשוט ביזיון כל חודש להעלות ריבית ולחנוק את משקי הבית מחזירים אותנו לשנות ה70 של האינפלציה וגורמים לנו לחיות רק על מוצרי צריכה בסיסיים העיקר הרפורמה המשפטית מעניינת את העשירים מקבלי ההחלטות אתן יכולים לנגב איתה תתחת מזל שתוקף של אנשים נגמר מקווה שיהיה שינוי
  סגור
 • 5.
  הרבית
  רבק 09/2023/03
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אני חושב שה צריך להפסיק לשלם משכנתא אין לזה סוף כנראה שה הנגיד רוצה לראות אנשים שה מחפשים אוכל בפחי זבל
  סגור
 • 4.
  אוכלת יושביה
  לשרוף את המדינה 09/2023/03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  לעשות כאוס ברחובות
  סגור
 • 3.
  הנגיד
  רבק 09/2023/03
  הגב לתגובה זו
  0 1
  בקיצור גל שרון מערוץ 14 צדק בראיון איתו גל שרון תפס אותו בקיצור רוצים לגמור את המדינה בדרך כזו כי 64 מנדטים מספר גדול
  סגור
 • 2.
  בנק ישראל
  סנא 09/2023/03
  הגב לתגובה זו
  1 1
  אני מופתעת אם העליה ברבית זה אסון על השכבה החלשה על המשכנתא התחלתי 2400₪ עכשיו 3000₪ איך יכול להיות נגיד בנק ישראל תמצא לך פתרון חוץ מעליית הרבית,אנחנו ביאוש בגלל התוכנית שלך במקום להוריד את הרבית ולפתוח דלתות חדשות לצעירים לקנות דירה ,תחשוב טוב טוב אדוני נגיד בנק ישראל ותחשוב לא רק על עשירים. במדינה עם יוקר המחיה שסובלים ממנו בכל חודש לצערי
  סגור
 • 1.
  הנגיד הזה חוץ מללכלך על ישראל בעולם ולעלות ריביות
  אלירן 09/2023/03
  הגב לתגובה זו
  2 1
  מה הוא עוד יודע לעשות?
  סגור
 • השמאל
  רבקה 09/2023/03
  הגב לתגובה זו
  0 0
  השמאל עובד איתו תשאלו את הערוץ 14
  סגור