השוק

בנק ישראל ישנה את הריביות? "צריך להקל על הציבור"

וריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, בביקורת חריפה על נגיד בנק ישראל:  "הנגיד צריך להסביר בבירור את המדיניות אותה הוא מנהל הפוגעת במגזר העסקי, במשקי הבית ובנוטלי המשכנתאות"
מערכת ice |  1
אמיר ירון נגיד בנק ישראל (צילום פלאש 90/ אבשלום ששוני, יונתן זינדל)
אוריאל לין, נשיא איגוד לשכות המסחר, יוצא היום (רביעי) בביקורת חריפה על נגיד בנק ישראל והמדיניות המוניטרית אותה הוא מנהל. עיקר הביקורת של לין נעוצה בכך שהנגיד מפר את האיזון בין המערכת הבנקאית למגזר העסקי. במחצית הראשונה של השנה הגיעו רווחי הבנקים ל-13.6 מיליארד שקל בעוד עמלות המגזר העסקי עלו משמעותית.
לדבריו של לין: "הנגיד צריך להסביר בבירור את המדיניות אותה הוא מנהל הפוגעת במגזר העסקי, במשקי הבית ובנוטלי המשכנתאות, נגיד בנק ישראל לאחר רצף העלאות הריבית טרם עשה עבודה שלמה כמחויב מתפקידו, אין די בהעלאת ריבית הבנק, על הנגיד לצאת מאזור הנוחות ולהתמודד עם תוצאות העלאות הריבית".
 
כמו כן הוא טוען: "הנגיד רואה הכל רק דרך הפריזמה של הריבית – הוא חייב להסביר מדוע הוא מאפשר, מצד אחד, הגדלת רווחי הבנקים ומנגד מתעלם מההוצאות הנוספות  המוטלות על גב המגזר העסקי ונסיקת החובות של נוטלי המשכנתאות"
לין עוד טוען כי "הגיע הזמן לבחון ביסודיות את מדיניות בנק ישראל. מדוע הוא מאפשר לבנקים להגדיל רווחים על חשבון המגזר העסקי ומשקי הבית, מדוע אינו מתמודד עם הפגיעה הקשה בנוטלי המשכנתאות, שחובותיהם עלו פלאים עד למצב בו חלקים נרחבים מהזוגות הצעירים אינם מסוגלים עוד לרכוש דירה בישראל". 
לדברי לין, נגיד בנק ישראל חוטא בכך שהוא פועל רק בתחום העלאת הריבית. "הריבית האפקטיבית כיום היא למעלה מ- 7% ונגיד בנק ישראל אפילו רומז על אפשרות של העלאה נוספת בעתיד. הנגיד היה צריך לערוך רביזיה מחודשת בעמלות הבנקים כדי להוריד את העלויות המושתות על המגזר העסקי. הנגיד היה צריך לאפשר שוני מבני ופריסה מחדש של פרעון חובות נוטלי המשכנתאות כדי להקל על ציבור הצעירות והצעירים ואף למתן העלות ריבית למשקי הבית. בפועל הנגיד לא שולל השגת מטרות אלה אך מסתפק בשיחות נעימות במקום הפעלת סמכויותיו"
תגובות לכתבה(1):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה
 • 1.
  מנגינה
  יהודי 08/2023/23
  הגב לתגובה זו
  0 0
  זה כל כך מתאים לנו לעשוק את מי שאין לו
  סגור