דיגיטל וטק

גוגל הסכימה למחוק את הנתונים שלכם: האם אפשר לחזור לגלוש בסתר?

ענקית מנוע החיפוש תצטרך לטפל בנתונים שנאספו במצב גלישה פרטית עד חודש דצמבר 2023. כל מידע שלא יימחק יצטרך לקבל זהות חדשה שלא תקושר למשתמש הראשוני. דובר גוגל: "תביעה חסרת טעם". התובעים העריכו את ההסדר המוצע ב-5 מיליארד דולר, כולל שינויים באופן בו גוגל חושפת את מגבלות שירותי הגלישה הפרטית
מערכת ice | 
גלישה בסתר (צילום pixabay, unsplash)
לאחר פרסום הצעת הפשרה שהוגשה לתביעה ייצוגית נגד גוגל, נראה כי גוגל הסכימה להשמיד או לשנות את הזהות של מיליארדי רשומות של נתוני גלישה בסתר באינטרנט (Incognito mode) שנאספו למרות מה שחשבו הגולשים. מצב גלישה בסתר משמש גולשים במקרים שבהם הם רוצים למנוע איסוף נתונים, שמירת היסטוריית הגלישה שלהם ועוד, אם כי כבר מזמן ברור שהפרטיות, גם במצב הזה, אינה נשמרת במלואה.
ההסדר המוצע בתיק בראון נגד גוגל גם יחייב את החברה לחשוף כיצד היא אוספת מידע במצב גלישה בסתר ויציב מגבלות על איסוף נתונים עתידי. אם יאושר על ידי שופט פדרלי בקליפורניה, ההסדר עשוי לחול על 136 מיליון משתמשי גוגל. התביעה משנת 2020 הוגשה על ידי בעלי חשבונות גוגל שהאשימו את החברה במעקב בלתי חוקי אחר התנהגותם ברשת בזמן שהשתמשו בתכונת האינקוגניטו של כרום, הדפדפן של גוגל.
 
על פי דיווח mako, ההצעה מוערכת ב-5 מיליארד דולר, לפי המסמך שהוגש לבית המשפט, והיא מחושבת על ידי קביעת שווי הנתונים שגוגל אחסנה ותיאלץ להשמיד והנתונים העתיידים שכבר לא ייאספו. גוגל תצטרך לטפל בנתונים שנאספו במצב גלישה פרטית עד חודש דצמבר 2023. כל מידע שלא יימחק יצטרך לקבל זהות חדשה שלא תקושר למשתמש הראשוני.
 
"ההסדר הזה מבטיח לקיחת אחריות אמיתית ושקיפות של אוסף הנתונים הגדול בעולם. הוא מסמן צעד חשוב לקראת שיפור ושמירה על זכותנו לפרטיות באינטרנט", כתבו התובעים בהגשת ההסדר המוצעת. דובר גוגל, חוסה קסטניידה, אמר בהצהרה שהחברה "שמחה ליישב את התביעה, שתמיד האמנו שהיא חסרת טעם".
 
למרות שהתובעים העריכו את ההסדר המוצע ב-5 מיליארד דולר, הסכום שביקשו במקור כפיצוי, קסטניידה אמר שהם "מקבלים אפס". ההסדר אינו כולל פיצויים לקבוצה, אם כי אנשים יכולים להגיש תביעות. "אנחנו אף פעם לא משייכים נתונים למשתמשים כשהם משתמשים במצב גלישה בסתר", הוסיף קסטניידה. "אנו שמחים למחוק נתונים טכניים ישנים שמעולם לא היו קשורים לאדם ומעולם לא שימשו לשום צורה של התאמה אישית".
חלק מההסכם כולל שינויים באופן שבו גוגל חושפת את מגבלות שירותי הגלישה הפרטית שלה, שהחברה כבר החלה להפיץ בכרום. גוגל גם הסכימה במשך חמש שנים לאפשר למשתמשים לחסום קובצי Cookie של צד שלישי כברירת מחדל במצב גלישה בסתר כדי למנוע מגוגל לעקוב אחר משתמשים באתרים חיצוניים בזמן שהם במצב גלישה פרטית. למרות שהתביעה הייצוגית הסתיימה בפשרה, עדיין ניתן להגיש תביעות אישיות לפיצוי בבית המשפט במדינת קליפורניה, בהתאם לתנאי הפשרה. עד כה הוגשו כבר 50 תביעות.
תגובות לכתבה(0):

נותרו 55 תווים

נותרו 1000 תווים

הוסף תגובה

תגובתך התקבלה ותפורסם בכפוף למדיניות המערכת.
תודה.
לתגובה חדשה
תגובתך לא נשלחה בשל בעיית תקשורת, אנא נסה שנית.
חזור לתגובה